Naším cílem je pomoci, ne vydělat

Naším cílem je pomoci, ne vydělat

Alexandr Lazarov teprve před půl rokem promoval na ČVUT a už nyní má za sebou úspěch, který pomůže v boji proti COVID–19. V českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky vyvinul zcela nový prototyp respirátoru, který na rozdíl od jiných není na jednorázové použití. Tiskne se na speciální 3D tiskárně a dostal označení CIIRC RP95. Jakmile bude schválený, začne výroba nejen pro nás, ale uvolní ho pro celý svět, aby všichni mohli vyrábět tyto respirátory. N

resized_20200318_113016_9055

Vyvinuli jste zcela nový prototyp respirátoru. V čem je jiný?

Tento respirátor se vyrábí pomocí 3D technologie firmy HP, která je dostupná u nás v České republice. Jedná se o práškový tisk plastu, který je ohebný a homogenní, tedy bez průsaku vzduchu. Hlavní rozdíl od 3M respirátoru je v jeho použitelnosti. Respirátory jsou jednorázové a po použití je musíte vyhodit. U našeho respirátoru se mění pouze filtr.

Jakou životnost by mohl mít váš respirátor?

Měl by mít životnost minimálně rok aktivního používání, respektive mnohem déle pokud nedojde k nějakému mechanickému poškození respirátoru. To se ale nevztahuje na filtrační vložky, ty mají životnost danou výrobcem. Probíhají jednání s několika výrobci filtračních vložek a probíhá atest, která z nich bude nejvíce vyhovovat. Životnost filtru pak bude v řádu hodin až týdne.

Pracoval jste na tomto respirátoru již dříve, nebo to byla reakce na propuknutou pandemii? Jak dlouho trvala výroba od myšlenky k prototypu?

Bylo to až na základě nedostatku respirátorů a roušek u nás. Začal jsem na něm pracovat minulý čtvrtek (rozhovor s Alexandrem jsme dělali ve středu 18. března – poz. red.) a dělám na něm 15 hodin denně, tedy zatím 90 hodin. Ještě není ale úplně hotový, dnes se tiskne finální prototyp, doděláváme silikonové těsnění kolem obličeje.

Kdy by mohl jít do prodeje mezi lidi?

Nemůžu potvrdit, že respirátor půjde do prodeje. Na ČVUT máme jen jednu tiskárnu s touto technologií, dalších sedm je po České republice. Nicméně jsme v jednání se všemi majiteli těchto tiskáren a všichni chtějí pomoci, takže jakmile bude respirátor schválen, rozběhne se tisk na všech tiskárnách. V první řadě ale potřebujeme zajistit respirátory pro nemocnice a integrovaný záchranný systém. Až pak by teprve šel do prodeje.

Kolik respirátorů by bylo možné denně vytisknout?

Jakmile bude schválen prototyp, je možné začít s výrobou prakticky v řádu minut. Pokud by se zapojili všichni majitelé tiskáren, mohlo by se denně vyrobit 300-400 respirátorů. Náš model pro výrobu ale poskytneme široké veřejnosti. Chceme, aby i ostatní státy mohly začít s touto výrobou. Po světě je 1000 tiskáren, které jsou schopny tuto masku vytisknout. Jen v Německu jich mají 80, další zemí s největším počtem tiskáren je Itálie. Naším cílem je pomoci, ne vydělat.

Jak na nový prototyp reagovala vláda?

Kolegové jsou s vládou v intenzivním spojení, včera zrovna probíhala jednání a obrovský zájem projevilo zdravotnictví a budou nápomocni s legislativou ohledně atestace.

Alexandře, chci vám za všechny moc poděkovat a držím palce, ať se co nejdříve tiskne.

foto-sejkot_ciirc-ctu_dsc2699-289x300

Lenka Bartáková, redaktorka

 

Prev MF spouští přímou podporu pro zasažené OSVČ
Next MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 20 NABÍZÍ POMOC SVÝM OBČANŮM