Podaná ruka: Podologická poradna Nina Nová

Podaná ruka: Podologická poradna Nina Nová

Starat se o své nohy je důležitá leč často přehlížená věc. Ale přece právě nohy nesou celé naše tělo a tak bychom jim měli věnovat náležitou pozornost. Podologickou poradnu zajišťuje v Horních Počernicích paní Nina Nová.

 podana-ruka_podologie2

Podologie je sice dnes už rozšířenější obor, nicméně se určitě najdou lidé, kteří o něm ještě neslyšeli. Můžete nám vysvětlit, co přesně podologie je?

 

S pojmy PODOLOGIE a PODIATRIE jsme se začali setkávat během devadesátých let. Podiatrická pracoviště existují např. v Americe již dlouhou dobu. Vysoké školy tam vzdělávají specialisty -podiatry, kteří léčí nohu od kotníku k plosce vč. chirurgických zákroků na nich.

V Německu se rozšířil název PODOLOGIE pro pedikéry s rozšířenou specializací pro práci

s kosmetickým silikonem a používáním přípravků pro orthonyxii – rovnání nehtů apod. Dnes v České republice vyučují pedikéry i komerční společnosti, které přípravky na trh dodávají.

V roce 2002, kdy se transformovala Pedikérská asociace v Podiatrickou společnost, potvrdil původ slov Ústav pro jazyk český AV ČR – jazyková poradna takto:

Podologie – nauka o noze ve smyslu naučném, má působení mezioborové, zabývající se zkoumáním.

Podologické pracoviště poradny musí zcela určitě vycházet z komplexního pohledu na nohu. To je zkušeností, praxe, práce a spolupráce v souvisejících oborech /např. obuvník, lékař, protetik, pedikér/. Podologie není lékařským oborem.

Pojem Podiatrie – léčení chorobných stavů nohou ve smyslu kauzálním – příčinném – tj. léčení.

Názvy vycházejí z řečtiny (pous, podos = noha, logia = nauka, iatros = koncovka, označující léčení).

 

Jak jste se k ní dostala vy?

Moje působení v této oblasti se datuje již od roku 1994. U nás vznikla nová protetická společnost a já jsem se stala její součástí. Program společnosti byl v té době naprosto neobvyklý. Prováděl informační screening tj. scan chodidel od nejmladších ročníků až do 18 let. Ve spolupráci s Obuvnickou fakultou (Doc. Dr. Petr. Hlaváček, Dr. Šťastná, Baťova univerzita, Fakulta těles. výchovy) a patřičnými ošetřujícími pracovišti (ortopedie i pediatrie) vytvářela podmínky pro informaci rodičů a včasnou nápravu při zjištěném defektu chůze. Pracovala jsem přímo v ortopedických ambulancích až do r. 2010. Nyní poskytuji konzultace a výrobu ortopedických stélek do obuvi pro děti i dospělé na pracovišti v Horních Počernicích, Třebešovské ulici.

podana-ruka_podologie3

S jakými problémy vás klienti nejčastěji navštěvují?

Návštěva klientů v současnosti nejvíce souvisí s otlaky a defekty, které vyvolává přetížená část chodidel při nevyvážené chůzi, vrozených nebo poúrazových stavech. Velice málo se stává, že máme natolik odolné vazivo vč. celého skeletu chodidla, abychom při chůzi na tvrdých podkladech nepociťovali obtíže. Často mě navštěvují i mladé maminky s dětmi, které teprve začínají chodit.

Z povědomí lidí se vytrácí znalost o správné funkčnosti obuvi a převládají módní trendy. Obuv má především plnit funkci, pro kterou je určena. To znamená, že na výlet či delší vycházky nosíme pevnou obuv s parametry pro zátěž, dodržujeme nadměrek. Pružná podešev, dost prostorná konstrukce obuvi v přednoží, dobrý opatek a přírodní materiál jsou základem. Je dobré vycházet z rad odborně školených prodavačů obuvi. Těsná obuv nám způsobí bolestivé problémy většinou brzy a tak ji stačíme odložit, horší problém je s obuví tzv. pohodlnou širokou a plastovou, která dokáže uspíšit pokles kleneb a bolesti se přesunou na úpony, vazy, šlachy a často vznikají obtížně léčitelné a bolestivé záněty. Stále platí stará obuvnická zásada, že je lepší bota delší a užší, než kratší a širší.

 

Často mají již malé děti problémy s chůzí, ploché nožky, … Jak je možné, že již v tak útlém dětství na to trpí? Je to geneticky dáno nebo za to může špatná obuv, případně skákadla, chodítka aj.?

U dětské nohy jsou naprosto odlišné podmínky. Vysvětlení dostane každý klient individuálně. Jednotně ale platí, že dětská noha postupně z chrupavčité tkáně vápenatí a proto je možná rychlá deformace chodidla dříve, než vstoupí do dospělosti. Výrazná deformace chodidla je pak již práce pro ortopeda – chirurga. Proto vždy kladu důraz na včasnou prevenci. I z tohoto důvodu ZP přispívají dětem do 18 let na korekci chodidel až 2x do roka.

podana-ruka_podologie

Častým problémem bývají i vbočené palce, na které se nasazují rovnátka. Není to pro chůzi nepříjemné?

Vbočené palce (hallux valgus) mohou být i vrozenou deformací. U většiny případů jde ale

o dlouhodobě neřešené přetížení, zejména u lukovitého – (p. excavatus) typu chodidla. Rovnající korektor může někdy ulevit od bolesti, ale podle mých dlouhodobých zkušeností je lépe řešit prevenci.

 

Jak bychom měli o nohy správně pečovat, obzvláště teď po létě?

Nevím, jestli je obecně známé, že např. na chodidlech – patách nejsou mazové žlázy. Pouze v pod prstí jsou potní žlázy, které nohu zvlhčují v celé délce. Již po pouhém umytí mýdlem zůstává pokožka 2-4 hodiny bez přirozené ochrany. Proto je žádoucí, obzvláště v teplých dnech a při chůzi naboso, dopřát chodidlu kvalitní ochranu krémem, a to jak ráno, tak večer. Pro regeneraci plosek je vhodná reflexní masáž, aktivace chodidel s akupresurou, whirpool regenerační koupele i balanční cvičení.

Volíme přípravky, které posílí pokožku a budou doplňovat její přirozenou ochranu s dostatečným množstvím regeneračních, antiseptických a dezinfekčních složek. Do nich počítám i bylinné složky, hodí se použít reg. oleje a krémy.

podana-ruka_podologie4_v-poradu-barvy-zivota

Kromě podologického vyšetření nabízíte i přístrojovou pedikúru. V čem je rozdílná od klasické mokré pedikúry?

Přístrojová pedikúra je dnes již častěji nabízenou službou. Jedná se o sadu brusných kotoučků

s velkou rychlostí otáček cca 6 – 25 tis. ot/min. vč. výkonného tichého odsávání. Je to vhodná forma ošetření, zejména pro diabetiky. Ošetření je šetrnější, než běžná mokrá forma ostrými nástroji. Minimalizuje tvorbu hyperkeratos (zhrublá kůže) a zefektivňuje práci pedikéra. Osobně si myslím, že lépe je použít kombinovanou péči vč. koupele.

 

Proč jste se přihlásila do projektu Podaná ruka a jakou slevu nabízíte?

Projekt Podaná ruka svým programem koresponduje s náplní práce podologické poradny, tedy rozšířit potřebné informace. Obzvláště lidé s nízkými příjmy svá chodidla podceňují, proto po předložení karty mají téměř poloviční slevu na mnou poskytované služby (ne produkty).

Všechny potřebné informace jsou podávány osobně.

Proč zrovna noha? Stejně jako o kteroukoli jinou část těla, i o nohu se musíte starat, o to více, že kvůli ní vás pak mohou mohutně zasáhnout bolesti zad, hlavy atd. Nese celé vaše tělo, přesouvá vás, kam potřebujete, vnímá, má neskutečné množství receptorů…

Kolik z vás má bolesti nohou? Víte, z čeho a proč vznikají? Proč je máte zrovna vy? Tušíte, jak to na noze funguje? Mnohdy má auto své pneumatiky v lepším stavu, než jeho majitel svá chodidla.  Je pozdě zajímat se o chodidla, až se zkrátí prst „do kladívka“ nebo začnete kulhat s „patní ostruhou“.  

Zakončeme citátem anglického antropologa Wooda Jonese (1879 – 1954):

„CHODIDLO DÁVÁ ČLOVĚKU STATUT LIDSKÉ BYTOSTI.“

 

 

 

Provozní doba:

Po – So: 8 – 18 hod.

Pouze po předešlé telefonické objednávce!

 

Lenka Bartáková, redaktorka

Prev Dokončení Fit hřiště
Next Přeznačení ulic v Horních Počernicích