Tomáš Bouda přivezl do Horních Počernic olympijské stříbro!

Díky mladému běžci na lyžích máme v Horních Počernicích stříbrnou olympijskou medaili! Osmnáctiletý Tomáš Bouda, člen české reprezentační výpravy, ji získal v březnu na Světové zimní speciální olympiádě 2017 v rakouském Ramsau. Jen pro vaši představu – závodního klání letošní Speciální olympiády v Rakousku se zúčastnilo 107 států a téměř 3 000 účastníků. Čestným prezidentem her byl Arnold Schwarzenegger a šéfem jeho švagr Timothy Shriver. Jediný rozdíl proti běžné olympiádě je ten, že zde spolu soutěží závodníci s mentálním postižením.

v-cele-zavodu

Tomáš soutěžil ve sprintu na lyžích na 50 a 100 m a po velkém úsilí vybojoval cenné stříbro! Na stupních vítězů si jindy ostýchavý závodník s klidem střihl

„vítězný taneček“ a podle slov své maminky Katky byl šťastný, jako snad ještě nikdy v životě. Stejně jako ona sama.

„Atmosféra her byla naprosto úžasná,“ říká Kateřina Boudová. „Všichni se usmívali, vzájemně si pomáhali, byli ohleduplní. Tomáš je normálně velice stydlivý. Jakmile ale doběhl do cíle, úplně rozkvetl. Byl jiný, tak neuvěřitelně šťastný! Stejně jako my všichni, kdo jsme ho na olympiádu doprovázeli. Tomáš byl v Ramsau poprvé ve svém životě tím, kdo něco dokázal. Překonal svou životní bolest, přemohl postižení a najednou se ocitl v roli člověka, který vítězí! Pro něho je to neskutečný pocit. Získal díky němu sebevědomí. Cítím, že zážitek z olympiády mu v životě moc pomohl.“

na-stadionu-v-ramsau

Tomáš, který patří ke kamarádům Divizny, se narodil s Downovým syndromem. Navštěvuje speciální školu v Malešicích, rád plave, běhá a zvládá dokonce i sjezdové lyže. Na olympiádu poctivě trénoval spolu se svým tatínkem, nejvíce na běžeckém okruhu v Chuchli. Je to šikovný kluk, který dokáže spoustu věcí. Jen je třeba přijmout, že mu jejich pochopení trvá déle.

„Když se vám narodí dítě se zdravotním postižením, první okamžiky jsou nesmírně těžké,“ doplňuje paní Boudová. „Chtěla bych ale všem rodičům doporučit, ať se nevzdávají. Dnes je Tomáš v naší rodině sluníčko. Pro nás i pro své sourozence. Musíte jen v životě vnímat jiným způsobem čas a pochopit, že vašemu dítěti bude všechno trvat mnohonásobně déle.

S podporou rodiny a přátel ale může zvládat spoustu věcí. Nesmíte jen nic vzdát předčasně. Svému dítěti musíte bezvýhradně věřit!“

Úspěšného olympionika Tomáše přijala v těchto dnech spolu s jeho kolegy i ministryně školství Valachová a věnovala mu překrásný broušený diamant. Gratulujeme mu ze srdce k olympijskému úspěchu a přejeme mu za všechny z Horních Počernic ještě spoustu dalších životních výher!