Vánoční výstava nestora českých bonsajistů Petra Herynka

Vánoční výstava nestora českých bonsajistů Petra Herynka

Narodil se roku 1942 a jednou z jeho prvních vzpomínek je květen 1945, příchod ruských vojsk a hlavně ta spousta koláčů, koblih a alkoholu, kterými je lidé vítali. S bonsajemi se poprvé setkal v roce 1973, když zaskakoval za kolegyni, která bonsaje pěstovala a musela na mateřskou. A už za šest let spolu organizovali vůbec první výstavu bonsají v Československu. My jsme se ale s panem Petrem Herynkem nepotkali kvůli bonsajím, byť na ně přišla řeč hned na začátku. Vyhledali jsme ho kvůli lidovým vánočním výstavám, které organizuje letos už po čtyřicáté.

 urad_vanocni_ctyrlistek_herynek

Neodpustím si první otázku na bonsaje: kde je pěstujete a kolik jich máte?

Máme za domem na Chvalech 2 400 m2 zahrady, ale potřeboval bych ji alespoň dvakrát takovou. Kolik přesně bonsají tam mám, nevím, za těch pětačtyřicet let to asi bude hodně (směje se). Některé bonsaje pěstuji už od roku 1973.

Staráte se o ně sám?

Se zahradou mi velmi pomáhá manželka. A to i přesto, že mou vášeň úplně nesdílí. Víte, jak se pozná správný zahrádkář? Když se vrátí hladový a unavený domů, první co udělá je, že obejde zahradu a zalije své rostliny. Bonsaje musíte v teplém létě zalévat i dvakrát, třikrát denně. Ale zase vám odpadnou starosti, kam na dovolenou, protože odjet prostě nemůžete.

To zní téměř jako řehole…

Ani ne, ale péče o rostliny, jejich pozorování, hledání vhodných podmínek a ta opakovaná pravidelná činnost – to vše formuje v člověku určitým způsobem řád. A zároveň dává prostor pro tvořivost a vrací vás k přírodě. Současná odtažitost lidí od přírody je hrozná, všichni vědí, že je to průšvih, ale peníze jsou pořád na prvním místě. Jenže co vlastně člověk k životu potřebuje? Potřebuje se obléct a najíst, to je vše. Ale lidé se honí za všemi těmi zbytečnostmi, které pominou. To, co ve vás zůstane, je dobrý pocit, když někdo pochválí vaše dílo. Nebo radost, kterou cítíte při procházce do přírody nebo po své zahradě.

urad_vanocni_ctyrlistek_herynek_2

A která rostlina Vám v poslední době udělala radost?

Obyčejný čtyřlístek. Ten okrasný, šťavel čtyřlistý, který se prodává v květináči pro štěstí. Málokdo to o čtverolístku ví, ale má hlízy podobné ředkvičce a jsou neuvěřitelně chutné. Kdysi se dokonce jmenoval šťavel jedlý a tip na jeho úpravu ve slané vodě pro labužníky jsem objevil v literatuře někdy z roku 1840. Vřele ho doporučuji každé hospodyňce i zahrádkáři. Není náročný na pěstování, jen na zimu musíte hlízky vyndat nebo nechat do jara v květináči a přestat se zálivkou. Ale zahrádku zdobí celý rok, nejprve svými bohatými zelenými lístky a v létě pak překrásnými červenými kvítky. Jeho hlízy ve slané vodě nám s manželkou moc nechutnali, ale když je naložíte do marinády a dáte na gril, kulinářský zážitek zaručuji. Jedlé jsou i listy, příjemně okyselí salát – tady je vidět jeho původ ze šťavelových rostlin.

A teď už k vánočním výstavám, kde všude se konaly?

Míst bylo opravdu hodně, na Pražském hradě, v Drážďanech, v Berlíně na zastupitelském úřadě. Jedna z prvních se konala v Muzeu hl. m. Prahy na téma „Lidové vánoční ozdoby”. Bylo to v roce 1980 a na vernisáži zpíval vánoční koledy sbor Chorea Bohemica. Výstavu zhlédlo neuvěřitelných 35 tisíc lidí. Akorát pak za námi přišlo vedení muzea, že příště to musí být bez koled. Vánoční koledy se v době minulé hrát nesměly, měly závadný náboženský podtext, v rádiu se proto hrály jen písně o kaprech pod skříní a podobné výtvory. Tak jsme koledy na vernisáži příští rok zařadili pod titulem „Lidové zpěvy vánoční z 16. a 17. století”. No a další výstava se v muzeu už konat nesměla.

urad_vanocni_vanocni-krajinka_herynek

www.vanocni-vystava.cz

 

Jaká témata si pro vánoční výstavy vybíráte?

Vycházíme vždy z lidových zvyků. Výrobky jsou z tradičních materiálů, prostě tak, jak je dělaly naše babičky. Některé výrobky si mohou návštěvníci i sami na místě vytvořit. Exponátů vystavujeme přes 2 000 ve skleníku v Botanické zahradě. Není dostatečně velký, takže vystavujeme i do výšky, nejvíce místa zabírají ozdobené stromečky nebo betlémy.

Na letošní rok jsme přichystali téma „Babiččina chaloupka”, kromě vánočních předmětů a ozdob ukážeme i věci, které patří do kuchyně, ale my už je dnes neznáme. Na našich webových stránkách teď najdete fotografie záhadných předmětů, u kterých můžete hádat, k čemu sloužily. Odpověď na hádanku se pak dozvíte přímo na výstavě. Zjistíte třeba co je to krapl a proč se říkalo „koroptve střílená kraplem”.

S kým na přípravách vánočních výstav spolupracujete?

Asi vás překvapí, že se tým za těch čtyřicet let moc nezměnil, hlavně naše jádro je pořád stejné. Za ta léta jsme se dostali do kontaktu s mnoha lidovými tvůrci. Každý z nich vytvoří okolo padesáti předmětů, ze kterých pak výstavu skládáme. Téma výstavy si domluvíme na první schůzce, která se odehrává už v únoru. Další schůzka je v říjnu, kdy z předmětů vybereme ty, které půjdou na výstavu. Už patnáct let vystavujeme v Botanické zahradě, takže víme, kolik se tam toho vejde. I návštěvníci si za ta léta zvykli, máme mezi nimi věrnou základnu.

Většinou na výstavě přichystáte i nějakou perličku. Co to bude letos?

  1. prosince budeme na výstavě se starostkou Máslovic stloukat čerstvé máslo. Máslovice mají s máslem společný jen zakladatelský rod Másloviců, ale jsou tvůrčí a tak například před Vánoci tvoří obecní máslový betlém. Každý, kdo přijde, vyřeže z másla nějakou figurku. Nebo po obci zasázeli spoustu krokusů, jejich pestíky se suší na šafrán, kterým se máslo barvilo. O bílé máslo nikdo zájem neměl, zato o to krásně žluté ano. A mohu všem zájemcům potvrdit, že čerstvě stlučené máslo chutná opravdu skvěle. Takže si ho s námi přijďte utlouct.

urad_vanocni_loutka_herynek

 

O Ing. Petru Herynkovi

Narozen 1942, žije v Horních Počernicích

1968 promoval na Vysoké škole zemědělské v oboru fytotechnickém

1973 první setkání s bonsajemi

1978 první vánoční výstava

1979 první československá výstava bonsají

1980 zakládá Bonsai klub

Prev Špatný stav mostů v Horních Počernicích
Next Děti z Chodovické si navrhly boulderové hřiště, Praha 20 jim ho postavila