Novinky z knihovny

Novinky z knihovny

Naši milí čtenáři,

knihovna se v letních měsících převlékla do nového hávu. Prostory beletrie se upravily, řazení knihovního fondu se pozměnilo dle příjmení autora. Pokud budete vyhledávat knihu podle žánru, lze ji najít v online katalogu pomocí klíčového slova. V odpočinkové zóně jsme získali více místa, kde si můžete knihy prohlédnout, pročíst a vybrat.

Dovolujeme si připomenout, že od září jsou zrušeny pevné linky a změnilo se mobilní číslo do ředitelny. Mobilní čísla na všechna oddělení zůstávají v platnosti.

Děkujeme za vaše pozdravy z letní dovolené a můžeme se spolu s vámi těšit na barevný podzim, který nám zpříjemní v říjnu svou návštěvou česká spisovatelka Hana Marie Körnerová.

Za kolektiv knihovny

Marcela Treščáková

 

Knižní novinky

  1. Bublinky štěstí: Helen Fripp (Metafora)

Nicole Ponsardinová pochází z dobře situované remešské továrnické rodiny. Už jako dítě se zajímá o práce na vinicích a ve vinných sklepech v oblasti Champagne, které její bohatá rodina vlastní. Značka dnes světoznámého šampaňského Veuve Clicquot vznikla právě na jejích vinicích a Nicole ji během svého života usilovně a trpělivě vylepšovala. Proslavila se i tím, že vynalezla rychlý a účinný způsob odkalování šampaňského a jako první dokázala vyrobit jiskřivé, křišťálově jasné perlivé víno.  Nicole Clicquotová je dodnes právem považována za jednu z nejvýznamnějších osobností ve světě šampaňského a vysloužila si přezdívku La Grande Dame de Champagne.

 

  1. Štěstí hřeje jako slunce: Pauline Mai (Cosmopolis)

Carli je něco přes třicet a pracuje jako servírka v kavárně, kterou kdysi vedli její italští prarodiče. Na krku má dluhy za nedokončené studium architektury, a tak živoří v pronajatém pokoji a jediným světlým bodem v jejím životě je kamarádka Fritzi. Jednoho dne se ale Carli dozví, že zemřel stálý host kavárny Fabrizio a odkázal jí starou hračkářskou dílnu ve Florencii. Že by osud přece jen nabídl způsob, jak uniknout neuspokojivému životu v deštivém Marburku? Mohla by dílnu prodat, zaplatit dluhy, a třeba i dokončit školu.

 

  1. Klára a slunce: Kazuo Ishiguro (Argo)

Román je zpovědí vyřazené robotky jménem Klára, nadané pokročilou umělou inteligencí i pozoruhodnými pozorovacími schopnostmi. Klářiným úkolem je starat se o dospívající dítě, které si ji v obchodě vybralo, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Klára ovšem coby výjimečný robot dostává výjimečný úkol – starat se o dítě vážně nemocné, na jehož nemoc není lék. Podobně jako dřívější Ishigurova próza Neopouštěj mě patří sice i jeho nový román do žánru sci-fi, daleko víc však připomíná tu tragikomickou, tu melancholickou pohádku.

 

  1. Boje a proměny jedné ženy: Édouard Louis (Paseka)

„Mé matce ukradli život,“ píše Édouard Louis. „Byla stejně jako já okradena o možnost být sama sebou.“ Literární dílo francouzského spisovatele je autobiografickou sociální freskou, kterou zahájil zpovědí Skoncovat s Eddym B. a prohloubil v pokusu o lepší porozumění svému otci esejem Kdo zabil mého otce. Tentokrát se věnuje příběhu matky, která strávila většinu života v chudobě a nouzi, od střední školy odsouzená k péči o domácnost a děti, ponižovaná instinktivně násilnickým chováním mužů i prostředím patriarchální bílé třídy průmyslové Francie.

 

 

Prev PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET
Next