Pane profesore, děkujeme!

Pane profesore, děkujeme!

V červenci uplynulo deset let od úmrtí profesora Antonína Holého. Tento obdivuhodný vědec žil v Horních Počernicích a zasvětil svůj život vědě. Objevil řadu antivirotik, kdy nejznámější je jeho lék na virus HIV, hepatitidu typu B, pravé neštovice, virový zánět oční sliznice či pásové opary. Stejně tak jeho původní objev dopomohl k vývoji léku remdesivir, který pomohl v boji s koronavirem.

Jeho léky pomáhají zachránit či prodloužit život milionům pacientů po celém světě. Díky patentům na tato antivirotika získává Ústav organické chemie a biochemie cca 2 miliardy korun ročně, které tak může investovat do dalších výzkumů.

Antonín Holý se zařadil mezi naše nejvýznamnější vědce, a přestože byl za své objevy oslavován po celém světě, zůstal vždy skromným člověkem.

Chemii a práci v laboratoři obětoval celý svůj život. Často v ní trávil i dvanáct hodin denně, večer se pak připravoval na přednášky, publikace nebo četl odbornou literaturu.

Do Ústavu organické chemie a biochemie Holého přijal jeden ze zakladatelů české biochemie František Šorm. Antonín Holý sice vystudoval s červeným diplomem chemii na Matematicko-fyzikální fakultě UK, ale místo tam pro něj nebylo, i když měl komunisty žádaný dělnický původ. Někdo ho totiž udal, když se nevybíravě vyjádřil k zásahu Sovětů proti maďarské revoluci v roce 1956. Šorma ale případné politické potíže nezajímaly a Holému umožnil v roce 1960 nastoupit. O tři roky později přešel do vznikající laboratoře chemie nukleových kyselin.

V roce 1976 se seznámil s belgickým virologem Erikem de Clercqem z univerzity v Lovani. Začali spolupracovat a zkoumat, zda by nově objevené látky nebyly účinné proti virům. To se podařilo a hned první vzorek odeslaný k testování do Lovaně obsahovala látku, která účinná byla. Společně pak byli autory patnácti patentů.

Jako první vyvinul Antonín Holý spolu se svým týmem antiherpetikum Duviragel, tehdy se však ani ČSSR ani žádná společnost z Evropy nechtěla pustit do náročného vývoje antivirotik, a tak profesor našel pro svůj objev americkou společnost Bristol – Myers. Ta však po čase zastavila vývoj léků s domněním, že se jedná o neperspektivní lék. V roce 1990 však vstupuje do hry John Martin, ředitel malé americké společnosti Gilead Sciences, která tehdy měla asi 15 zaměstnanců (dnes cca 12 000 po celém světě). Odkoupila patent a začala spolupracovat s profesorem Holým. Mimochodem dnes je tato firma velkým hráčem farmaceutického byznysu a mimo jiné i výrobcem látky remdesivir, známým v boji s pandemií koronaviru. Z Holého objevu těží i Remdesivir stojí za ním opět Čech, nynější viceprezident Gileadu Tomáš Cihlář.

V roce 1996 byl z USA a EU schválen pro léčení virového zánětu oční sítnice cidofovir (prodáván pod názvem Vistide), který působí i proti viru pásového oparu a viru pravých neštovic.

V roce 2001 byl pro léčbu AIDS schválen tenofovir – disoproxil prodávaný jako Viread. V roce 2008 byl schválen i pro léčbu hepatitidy B.

Dalším schváleným lékem měl být adefovir, prodávaný k léčbě AIDS pod názvem Preveon. V roce 1999 však schválen nebyl, zejména kvůli vážným vedlejším účinkům. Vývoj látky však pokračoval a v roce 2002 byla schválena k léčbě hepatitidy B, prodávaná pod názvem Hepsera. Kombinace tenofoviru s emtricitabinem pak byla v roce 2004 schválena k léčbě AIDS (prodávána pod názvem Truvada) a v roce 2012 i jako prevence k nakažení virem HIV. Kombinace této kombinace s látkou efavirenz byla pak v roce 2006 schválena k léčbě AIDS (prodávána pod názvem Atripla), v roce 2011 pak k témuž účelu kombinace tenofoviru, emtricitabinu a rilpivirinu (prodávána pod názvy Complera a Eviplera). Další látky jsou ve stadiu vývoje nebo klinických zkoušek.

 

Ocenění

1984 Státní cena za chemii Acyklická analoga nukleosidů a nukleotidů

1998 Hanušova medaile České společnosti chemické

1998 Čestný doktorát Univerzity Palackého v Olomouci

1999 Člen Učené společnosti ČR [11]

2002 Medaile Za zásluhy I. stupně

2003 Čestné členství v Rega Institute, Katolická univerzita v Lovani (Belgie)

2004 Cena Praemium Bohemiae

2005 Medaile AV ČR De scientia et humanitate optime meritis

2005 Medaile Za zásluhy Přírodovědecké fakulty UK v Praze

2005 Čestný doktorát Univerzity v Gentu (Belgie)

2006 Člen Evropské akademie věd a umění (Salcburk)

2006 Čestný doktorát Vysoké školy chemicko-technologické v Praze

2006 Čestná profesura Gilead Sciences Distinguished Chair v medicinální chemii

2007 Státní cena Česká hlava

2008 Čestná profesura Univerzity v Manchesteru

2009 Čestný doktorát Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

2011 Stříbrná pamětní medaile Senátu Parlamentu České republiky

2012 Stříbrná medaile hlavního města Prahy

 

 

Prev Dotace na realizaci opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací v roce 2022
Next Informační zpravodaj Pražské integrované dopravy