76 projektů, které změní Prahu. Výstava ukazuje nové byty, most i náměstí

76 projektů, které změní Prahu. Výstava ukazuje nové byty, most i náměstí

Centrum architektury a městského plánování (CAMP) ukazuje Prahu budoucnosti na výstavě s názvem „Praha zítra?“. Na 25 metrové projekci se představí 76 vybraných projektů: bytové domy, nová veřejná prostranství nebo stavby významné pro rozvoj železnice a tramvajové dopravy. Tříměsíční výstava nabídne v rámci doprovodného programu i vycházky pro nejmenší návštěvníky a 9 samostatných večerů na témata výstavby a rozvoje.

 vystrizek3
Nejvýraznější skupinou projektů jsou rekonstrukce veřejných prostorů v podobě parku na Karlově náměstí, kompletní přeměny Vítězného náměstí a také rekonstrukce Malostranského náměstí a Klárova. K Vítěznému a Karlovu náměstí je navíc připraven i doprovodný program v podobě samostatných přednášek.

„Můžeme dobře vidět, kolik významných projektů iniciuje samo město. Investice do veřejného prostoru, infrastruktury a mobiliáře jsou pro moderní a dynamické město základním požadavkem. Jsem navíc rád, že právě tyto projekty se těší největšímu zájmu veřejnosti, která je podrobuje kritice a klade tak na nás vysoké požadavky,“ říká primátor hl. m. Prahy Zděněk Hřib.

Kurátorský výběr Adama Gebriana zahrnuje mix rezidenčních projektů, administrativních budov i rekonstrukcí škol a úřadů. I když výstava nemá za cíl hodnotit provedení jednotlivých projektů, dbá na to, zda v rámci metropole vyniknou svou kvalitou a pojetím.
Praha se potřebuje rozvíjet. Věříme, že prezentace těchto projektů přispěje k pozitivnímu vnímání architektury a výstavby. Kvalitní příklady mohou pomoci nalézat shodu ve společnosti v tom, že rozvoj města je potřebný a moderní architektura do metropole patří,“ doplňuje náměstek primátora Petr Hlaváček.

U mnoha projektů figuruje jako autor nebo koordinátor Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Jeden projekt je dokonce věnován revitalizaci Emauzského opatství, ve kterém IPR i CAMP sídlí. Prostor areálu tzv. Pragerových kostek se veřejnosti otevře ještě více, než je tomu doposud.

„Celý prostor se otevřel už před 5 lety, kdy IPR oficiálně vzniknul. Připravili jsme projekt na revitalizaci areálu, který lze provádět souběžně s nutnou rekonstrukcí budov. Chceme jít příkladem a věříme, že vznikne nový kvalitní park v centru Prahy,“ říká ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

9 tematických večerů zaměřených na vybrané stavby:
15/1: Jak se dělal Kulaťák

Soutěž na nejvýznamnější kruhové náměstí v Praze. Dodnes nedokončená architektonická koncepce od Antonína Engela může dostat díky návrhu Pavla Hniličky a spol. novou a moderní podobu, kdy střed náměstí propukne životem. Seznamte se detailně s novým vítězem architektonické soutěže

 

23/1: Dvorecký most

Soutěž na tolik chybějící most mezi dvěma břehy Vltavy na jižní straně, který dodnes chybí. Díky jeho stavbě dojde k propojení Smíchova a Podolí, na které Pražané léta čekají. Jak se nový most projeví v pražské dopravě?

 

30/1: Karlovo náměstí – náměstí, park anebo dopravní tepna?

Karlovo náměstí je největším náměstím svého druhu v Praze. Od původně trhového náměstí, přes promenádní park od Thomayera, až po dnešní neutěšený stav, stále hledáme identitu. Architektonická soutěž se ji pokusila najít. Přijďte posoudit!

 

19/02: Radnice 21. století

Praha 12 a Praha 16, dělí je řeka, ale i odlišný přístup k radnicím. Každá zvolila svůj přístup a svoji metodu, oslovila renomované architekty a vyjádřila svoje potřeby. Co by dnes moderní radnice měla splňovat a jak náročné je pro MČ zvládnout tak náročnou investici?

 

14/02: Jak se staví dům pro seniory?

Co obnáší výstavba domu pro seniory? Jaká má svá specifika, jaké mají požadavky objednatelé a jaké klienti. Jaká je vůbec budoucnost péče o staré lidi a jaké trendy v architektuře pro starší je třeba sledovat.

 

28/02: Jak se staví v proluce

Téma, které se objevuje čím dál častěji v souvislosti s kompaktním městem a jeho zahušťováním. Jak je složité při dnešních normách vyplnit proluku a dokomponovat blok. V čem je vlastně bydlení v blokovém městě zajímavé a co může nabídnout.

 

Březen: Sportem ku zdraví

Nová sportoviště či jejich kvalitní revitalizace v moderní podobě. To je zásadní téma pro zdravé a fungující město. Každá MČ chce mít svou výkladní skříň volnočasových aktivit. Jak se s tím popasuje sportovní matador Slavia versus nové hřiště na periferii města.

 

Březen: Vlakem na letiště?

Kvalitní spojení centra města s letištěm chybí. Jak vypadá budoucnost tohoto projektu?

 

Březen: Jak otevřít instituci?

 
Výstava začíná 9. 1. a potrvá až do 20. 3. 2019.

Výstava je přístupná 9.00 – 21.00, ÚT – NE, vstup je zdarma.

Centrum architektury a městského plánování (CAMP),

Vyšehradská 51, Praha 2

Prev Novoroční koupání
Next Kulatý stůl: Fake news