Akce SeberTO! podruhé

Akce SeberTO! podruhé

Dne 19. října 2016 podruhé proběhla ojedinělá hornopočernická akce SeberTO!, během které byli upozorňováni majitelé psů na zákonem definovanou povinnost uklízet exkrementy jejich zvířat z veřejného prostranství. Akce, která vznikla z iniciativy komise pro projekt Zdravá městská část a Místní agenda 21, se opět s nadšením zúčastnili žáci ZŠ Ratibořická pod vedením paní učitelky Šefčíkové.

seberto2

Ti ve spolupráci s městskými strážníky ve smíšených „hlídkách“ oslovovali na nejfrekventovanějších místech naší městské části majitele psů a upozorňovali je na nutnost po jejich čtyřnohém svěřenci uklízet, informovali je o způsobech, jakým může být tento úklid proveden, rozdávali informační letáky apod. Odměnou pro ohleduplné a zákona dbalé majitele psů byl pamlsek pro jejich pejska a snad i dobrý pocit, že jejich ohleduplnost ocenili počerničtí nejmladší. Akce se tentokrát zúčastnilo deset žáků ZŠ Ratibořická a čtyři městští strážníci. Reakce majitelů psů byly i letos, stejně jako v minulosti, až na výjimky vstřícné a příjemné.

Většinou příznivé jsou přitom také reakce na informativní cedule, které jsou zdarma k dispozici na Úřadě městské části Praha 20. Tyto cedule navržené hornopočernickými žáky a vyrobené ve spolupráci s Odborem místního hospodářství MČ Praha 20 si může každý umístit před svůj pozemek (jsou uzpůsobené tak, aby se daly snadno „zapíchnout“ do země) a tímto způsobem pomoci šířit informace o nutnosti uklízet po svých psech. I když tyto cedule některé naše spoluobčany provokují a stává se, že jsou ukopávány nebo jinak ničeny, stále jich na Úřadě zbývá dost pro všechny zájemce, kteří nechtějí přenechat „péči“ o hornopočernická veřejná prostranství občanům, kteří odmítají uklízet po svém čtyřnohém miláčkovi.

seberto1

Ráno, před začátkem akce SeberTO!, jsem se sešel s několika účastníky minulé akce ze třídy 4. C spolupracující ZŠ Ratibořická, s Jakubem, Kristýnou, Viktorií, Sabinou a Sebastianem a položil jim několik otázek:

Akce SeberTO! jste se již jednou zúčastnili. Jaké to bylo?

Bylo tu super. Všichni byli ochotní a nikdo se nezlobil.

A nestyděli jste se?

Ne, vůbec.

A co jste majitelům pejsků říkali?

Ptali jsme se jich, jestli sbírají po svém pejskovi hovínka.

A jak to většinou dopadlo? Sbírali a nebo nesbírali?

Sbírali.

Takže jste nemuseli nikoho přesvědčovat?

Ne. Akorát, že hodně pejsků mělo na pamlsky alergii, takže jsme jich nemohli moc rozdávat a spíš jsme dávali jenom letáčky.

Takže to probíhá tak, že zastavíte člověka s pejskem, pejskovi dáte něco na zub, nějaký malý psí pamlsek, a upozorníte páníčka, aby sbíral psí hromádky …

Ano. Bylo to moc dobrý a bavilo nás to. Všichni, se kterými jsme mluvili, po svých psech uklízeli. Jednou se ale stalo, že jsme se chtěli zeptat pána a on asi musel běžet na vlak a nezastavil se, takže jsem za ním běžel …

A co byste vzkázali lidem, kteří po svých pejscích neuklízejí?

Viktorie: Že když jezdím na kole, tak se mi to na něm hrozně moc zachytává. Třeba když potřebuju někoho objet a najedu do toho. Hrozně mi to vadí, když to někdo nesbírá.

Kristýna: Je to hodně nepříjemný, když do toho někdo šlápne. A špatně to vypadá.

Jakub: A vyrobili jste už tamten stroj na ty hovínka, který je uklízí? Jak byl už ve Zpravodaji?  

Sabina: Je to docela nepříjemný, když do toho někdo šlápne a uklouzne po tom. A je to trošku nevychovaný.

Sebastian: Mně to vadí, protože to je hnusný. 

Co myslíte, že by se mělo dělat, aby byly Horní Počernice hezčí?

Jakub: Lidi by si měli brát pro svoje pejsky sáčky a uklízet po nich.

Kristýna: Já bych taky chtěla, aby lidi po pejscích uklízeli. A chtěla bych, aby se tady všude neválely odpadky a věci.       

Viktorie: Já bych chtěla, aby se sáčky častějc doplňovaly, protože se mi už jednou stalo, že jsem šla se svým psem a ten sáček nebyl na žádném koši ani na jednom rohu. Takže jsem vůbec nevěděla, co mám v tu chvíli dělat, když jsem neměla ani kapesník ani sáček ani nic, takže to bylo celkem takový blbý.

Sabina: Já bych taky chtěla, aby po svých pejscích lidi uklízeli a aby bylo víc sáčků, protože když jdu se svým psem a tátou, tak tam často nemůžeme žádné najít.

Sebastian: My nemáme psa, my máme kočku, ta je čistotnější, tak mi psí hovínka docela vadí, protože je skoro nikdo neuklízí.   

Tak co, necháme děti v jejich snaze o čistší Horní Počernice samotné?

Ladislav Stýblo a Alena Šefčíková

Prev Změna v dopravě
Next Náhradní termín přistavení kontejneru na bioodpad