Aktualizované stanovisko k provádění online testování na covid-19

Aktualizované stanovisko k provádění online testování na covid-19

V souvislosti s nabídkou online antigenního testování Ministerstvo zdravotnictví upřesňuje možnost jejich použití. Jedná se o službu, kdy si člověk zakoupí samotest a provede ho pod vzdáleným dohledem zdravotníka prostřednictvím videohovoru.

Provedení samotestu na covid-19 pod vzdáleným dohledem zdravotníka je, podle platných právních předpisů, testem provedeným laickou osobou. Z tohoto důvodu ji nelze považovat za zdravotní službu dle zákona. Z toho vyplývá, že výsledky takto provedeného samotestu nemohou být, podle mimořádného opatření ministerstva, ani vkládány do Informačního systému infekční nemoci (ISIN). Zároveň nelze ani takto provedené samotesty použít pro vytvoření digitálního evropského certifikátu (tzv. evropského covidpassu), který je potřeba pro cestování či jako potvrzení OTN v tuzemsku při vstupu do provozoven, služeb apod.

Samotest je v současné době podle platného mimořádného opatření uznatelný pouze pokud je provedený na místě, například před vstupem na akci, a platí jednorázově pro tuto příležitost. Od 1. září je také možné jako alternativu k testu na místě využít samotest pod vzdáleným dohledem zdravotníka (online samotestování). Potvrzení o negativním výsledku takto provedeného samotestu, které je vystavené zdravotnických zařízením, a kterým není digitální evropský certifikát, platí 24 hodin.

Prev Školy mají poslední možnost přihlásit se k dobrovolnému zjišťování výsledků žáků
Next Nošení ochranných prostředků dýchacích cest