Anna Češpivová překonala český rekord

Anna Češpivová překonala český rekord

Mladá, krásná a talentovaná. To je Anna Češpivová, která sbírá jedno ocenění za druhým a teď se jí podařilo překonat český rekord ve slalomu na vodních lyžích. K vodě to Annu táhlo už odmala, poprvé se na vodní lyže postavila v šesti letech a přes první pády a karamboly se probojovala až mezi světovou špičku.

Překonala jste na závodech v Maďarsku český rekord. Jaký byl dosavadní rekord a kdo ho držel?

Ano, na těchto závodech jsem překonala český rekord ve slalomu, a to na čtyři bóje na laně 11.25 m. Český rekord jsem před tím také držela já, přičemž od roku 2019 jsem ho nedokázala překonat až do teď.

 

Jaká je ve vaší kategorii konkurence?

Nyní jsem v dospělé kategorii Open, kde je na mezinárodních závodech vysoká konkurence a vzhledem k pracovním povinnostem je těžké se na tak vysoké úrovni udržet. Po této sezóně jsem v evropském žebříčku ve slalomu prozatím na 13. místě, jsem za to velice ráda.

 

V jakých kategoriích se ve vodním lyžování soutěží?

Závodí se ve třech kategoriích – slalom, triky a skoky. Pokud závodník závodí ve všech třech disciplínách, tak se vyhlašuje i kombinace, což jsou body za všechny tři disciplíny.

Můžete nám popsat, co se při závodech děje? Co je nejvíce hodnocené?

Ve slalomu je cílem objet co nejvíce bójek na co nejkratším laně při určité rychlosti. V tricích má závodník připravené sestavy (rotace, salta apod.), které jsou hodnoceny rozhodčími (zde je důležité správné provedení). Ve skocích se pak skáče přes můstek, kde cílem je doskočit co nejdále (měří se délka skoku).

 

Jakou rychlostí jezdíte?

Slalom – zde člun jezdí rychlostí 55 km/h, závodník tím pádem může jet i 65 km/h.

Triky –   zde je rychlost nejnižší, kolem 25-30 km/h.

Skoky – rychlost člunu je 54 km/h.

Samozřejmě tyto rychlosti jsou především pro dospělejší závodníky, malé děti začínají na menších rychlostech.

 

Stávají se při vodním lyžování často i úrazy?

Vzhledem k tomu, že je to adrenalinový sport, tak se mohou stát úrazy, a to v jakékoliv disciplíně. Proto se snažím vždy pravidelně před jízdou rozcvičovat, abych předešla nějakému úrazu.

 

Jak často trénujete? Co děláte v zimním období?

Když jsem byla menší, tak jsem trénovala na vodě 6x týdně. Vzhledem k pracovním povinnostem však dnes přes sezónu trénuji 3x týdně. Přes zimu chodím do posilovny, bazénu, sauny apod.

Zmiňujete pracovní povinnosti. Dá se tímto sportem u nás uživit, nebo je běžné, že ho lidé dělají při zaměstnání? 

V ČR se bohužel tímto sportem živit nelze. Proto jsem ráda za jakoukoli podporu a ráda bych tímto poděkovala MČ Praha 20 za podporu.

 

Můžete nám prozradit, jaké úspěchy již máte za sebou?

Jsem několikanásobnou mistryní ČR. Za největší úspěch považuji 3. místo ve slalomu na univerzitním mistrovství světa a získané medaile z mistrovství Evropy.

 

Do kolika stupňů je to příjemné venku, a kdy už ne?

Samozřejmě nejlepší počasí je v létě, když svítí a nefouká. Pro mě je nepříjemné, když je kolem 10-15 stupňů nebo méně.

 

Jaké závody vás v nejbližší době čekají?

Tento rok vzhledem ke zranění mě žádné závody nečekají. Nejbližší závody budu mít až příští rok na přelomu května a června.

 

 

 

 

Prev OTEVŘEN PRŮJEZD POD MOSTEM VE ŽLÍBKU
Next JEDNÁNÍ BEZPEČNOSTNÍ RADY MĚSTSKÉ ČÁSTI