
Počernický rodák Antonín Holý ( 1. září 1936 – 16. července 2012 ) byl jeden z našich nejvýznamnějších vědců a díky jeho objevu řady antivirotik se dnes úspěšně léčí HIV/AIDS, hepatitida, pravé neštovice či opary. I díky jeho práci se později mohl vyvinout lék Remdesivir, který se dnes používá pro léčbu Covid 19.
Po léku, který vyrábí americká firma Gilead Sciences, je obrovská poptávka na celém světě, ale podařilo se ho sehnat pro českého taxikáře, který měl velmi vážný průběh tohoto onemocnění. Jak je možné, že i přes celosvětový enormní zájem dostal lék právě český pacient?
Důvod je jednoduchý. Firma Gilead Sciences se z pár zaměstnanci dostala na vrchol právě díky práci Antonína Holého. Věřili jeho výzkumu a jako tehdy malá firma si vzali vysoký úvěr na další výzkum, na jehož konci stál první lék zpomalující nemoc AIDS u lidí nakažených HIV s názvem Viread. Tento lék obsahuje účinnou látku tenofovir, který právě objevil profesor Holý a je součástí i dalších antivirotik. Tento úspěch přinesl americké firmě nejen slávu, ale samozřejmě i obrovské obraty, díky nimž za licenční poplatky a patenty získal Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd od americké společnosti již mnoho miliard korun a další finance dále přicházejí. Díky tomu si může náš ústav dovolit velké investice do výzkumu dalších léků.
Například za lékem Remdesivir stojí další česká osobnost, a to Tomáš Cihlář, který je v současné době viceprezidentem Gilead Sciences a stál právě v čele týmu, jenž vyvinul tento lék.
Lenka Bartáková, redaktorka