Betlémské světlo

Betlémské světlo

Už po pětadvacáté k nám letos doputuje světlo z Betléma. Tato tradice rozdávání světla napříč celou Evropou začala v Rakousku roku 1986, kam plamínek pokoje a míru přivezli skauti. O této krásné tradici jsme si povídali s Anežkou Havránkovou.

 betlemskesvetlo

Jak dlouho je v Počernicích tradice rozdávání světla z Betléma?

Do Čech se Betlémské světlo poprvé dostalo po pádu komunistického režimu prostřednictvím exilových skautů a skautek v prosinci 1989. V Počernicích zajišťují Betlémské světlo naši skauti od roku 1991.

 

Světlo opravdu putuje z Betléma?

Je to tak. Betlémské světlo je každoročně před Vánoci zapalováno v Betlémské jeskyni, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus. Světlo je symbolem pokoje a míru, který se jako plamínek šíří do celého světa a zároveň nám připomíná narození malého Ježíška.

Úplně poprvé přicestoval plamínek z Betléma v roce 1986 do Rakouska. Do Betléma pro plamínek vždy cestuje děvče nebo chlapec, kteří vykonali něco záslužného či užitečného. Z Betléma je světlo letecky přepraveno do Vídně, odkud jej brněnští skauti ve vlaku dovezou do Prahy. V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha pak dojde ke slavnostnímu předání arcibiskupovi Dominiku Dukovi a odtud se pak Betlémské světlo šíří po celé republice.

 

Je to všude v rukou skautů nebo se do této akce zapojují i jiné organizace?

Z vídeňského letiště je Betlémské světlo rakouskými skauty a skautkami předáno skautským delegacím z celé Evropy a také Ameriky. Samozřejmě spolupracujeme s církvemi, v jejichž kostelích Betlémské světlo v době Vánoc září a odkud si ho lidé mohou kdykoli odnést.

 

Stalo se někdy, že světlo zhaslo?

Přenos Betlémského světla je velmi náročný a přináší s sebou mnohá úskalí – stačí lehký vítr a plamínek zhasne. Během let jsme získali mnoho zkušeností, jak plamínek bezpečně dopravit a ochránit před zhasnutím. Předně je důležité vyrazit pro Betlémské světlo ve více lidech, abychom měli možnost mít ho víckrát, kdyby jedno zhaslo. Nejlépe se světlo přepravuje v lucerničkách, které jsou kryty ze všech stran. I tak se několikrát stalo, že plamínek při přepravě zhasl – dokonce i v těsné blízkosti domova! Znamenalo to vrátit se znovu do katedrály a světlo si zde opět zapálit. Myslím si však, že pro symboliku, kterou nám Betlémské světlo přináší, to stojí za tu námahu.

 

Kdy a kde budou moci lidé v Počernicích Betlémské světlo získat?

S Betlémským světlem budou spojeny hned dvě akce: 18. 12. zpívání pod stromem u přírodního divadla a živý Betlém, který se každoročně koná na Chvalském zámku. Samozřejmě si budou lidé moci Betlémské světlo rozsvítit i na půlnoční mši svaté v kostele sv. Ludmily na Chvalech.

 

Lenka Bartáková, redaktorka

Next Jedinečná výstava Ateliér Jiřího Trnky na Chvalském zámku