Bubny proti šikaně

Bubny proti šikaně

Projekt Bubny pro vás vznikl loni v září pod taktovkou dvou nadšenců Milana a Lukáše. Jeho smyslem je především zaujmout děti ve školách, upozornit ale i na nejrůznější problémy, kterým školní dětí čelí – třeba na šikanu. Milan Ferko patří k zakladatelům projektu a Bubny pro vás přivedl nedávno i na akci na zahradě radnice MČ Praha 20.

 

rozhovor_bubny1
Viděli jsme vás nedávno živě u nás v Horních Počernicích při prvním otevření zahrady radnice veřejnosti. Spojení známých songů a výuky hry na africké bubny Djembé je skvělý nápad. Kdo z vás s ním přišel?
Inspirace přišla od bráchy Toma. Je mu 16 let a je z něho skvělý bubeník. Na základní škole jsme se hodně potýkali se šikanou, kterou nikdo neřešil. Tom v 6 letech začal chodit na bicí a později si skládal svoje vlastní sety k bubnům. Bylo vidět, jak mu hudba pomáhá zvládat těžké situace ve škole. Tak mne napadlo, proč nepřinést hudbu přímo do škol? Mohlo by to fungovat! Výsledek byl patrný už u vás na radniční zahradě. Rytmus děti strhne, dokáže je spojit a nadchnout!

rozhovor_bubny2
Skupin, které bubnují, je hodně. V čem jste jiní?

Jsme jediní, kteří bubnují na známé písně. Navíc máme skvělého lektora Radka, který učí ve dvou ZUŠ a má za sebou bohatou hudební kariéru, např. Orchestr činohry národního divadla, kapely Laura a její tygři, Šum svistu, David Kraus band a další. Máme štěstí, podařilo se nám něco, co nemá obdoby. Když jsme ve školách, je vidět, jak moc děti bubny baví. Je na ně vyvíjen neustále obrovský tlak ze všech stran a najednou mají možnost vypnout a dostat ze sebe stres. To samé samozřejmě platí pro kantory. Někdy mám pocit, že si to užívají více než děti.

rozhovor_bubny4

Kde budete bubnovat v dohledné době?
Plánů máme hodně. Aktuálně velmi intenzivně připravujeme spolupráci s našimi přáteli ze Slovenska, takže od září budeme hrát i u našich sousedů. Mám z toho obrovskou radost. Rozhodně chceme zintenzivnit spolupráci s dětskými domovy, městy a městskými částmi hlavního města Prahy. Jsem moc rád za to, jak pěkná akce se podařila ve vaší městské části. Byla to radost a věřím, že naše bubny v úžasném prostředí vaší radniční zahrady nebyly naposledy.

 

Lenka Bartáková, redaktorka

 

Prev HoPo v novém opět pozdraví Mezilesí!
Next Tereza Pinkavová: Baví mě každý sport, ale bohužel se nedá vše stihnout