Do politiky jsem vstupoval s představou a odhodláním, že něco pozitivně změním a ovlivním

Do politiky jsem vstupoval s představou a odhodláním, že něco pozitivně změním a ovlivním

Zbyňku Římalovi nebyl lhostejný osud naší městské části, a tak se rozhodl vstoupit do komunální politiky. Na starost má sdíleně informatiku, kulturu a podporu podnikání.

Jak dlouho žijete v Horních Počernicích?

Jsem rodákem z Horních Počernic. Chodil jsem zde do fakultní základní školy Chodovická do třídy s rozšířenou výukou tělocviku. Následně jsem vystudoval obor Diplomatické služby na SOŠ pro administrativu EU Lipí, která je také v katastru Horních Počernic. Mám tu nespočet přátel, známých a rodinu a je to místo, které mi opravdu přirostlo k srdci.

Proč jste se rozhodl podílet se na komunální politice?

O politiku komunální, celostátní či zahraniční se zajímám od svých mladistvých let. Nikdy mi nebyl lhostejný osud země či obce ve které žiju. Dlouhodobě jsem vnímal zdejší problémy a podněty na zlepšení od mého okolí. Nejsem typ člověka, který by jen kritizoval v hospodě u piva nebo na sociálních sítích. Do politiky jsem vstupoval s představou a odhodláním, že něco pozitivně změním a ovlivním. Chci se aktivně podílet na rozvoji naší městské části.

Naplnila realita fungování komunální politiky vaše očekávání?

S odstupem času mohu říct, že mé ideály byly konfrontovány s tvrdou realitou. Ne všem zastupitelům záleží na lidech z jejich okolí, spíše jen na vlastních zájmech. Měl jsem pozitivnější úsudky o politické kultuře. Jednání některých zastupitelů mě tak nepříjemně překvapilo a myslím, že někdy je vážně těžké nepodlehnout a ty svoje ideály si uchovat a řídit se jimi.

Osobně nechápu, jak někteří nedokáží dát stranou svoje osobní nebo stranické antipatie a nedokáží se kvůli tomu domluvit. Já jsem dialogu otevřený a myslím, že kdybychom všichni vždycky měli na paměti to, že jsme zvoleni kvůli rozvoji naší obce, pracovalo by se všem lépe, bez politikaření a zbytečného handrkování.

Na starost máte sdíleně informatiku, kulturu a podporu podnikání. Na čem pracujete v těchto gescích a co plánujete do budoucna?

Kultura v době covidové nezažívá nejlepší časy. Většina plánovaných akcí byla zrušena, nebo přesunuta na rok 2021. Naše divadlo, knihovna a Chvalský zámek jsou na základě  epidemiologického opatření provozně omezeny, ale přesto část provozních nákladů přetrvává. Aktivně hledáme provozní úspory u všech kulturních příspěvkových organizací. V příštím roce se také chceme zaměřit na zvýšení využití Chvalské stodoly pro kulturní, společenské i soukromé akce. Pracuji na organizaci nových kulturních akcí, na které, pokud vše dobře dopadne, se můžete v letošním roce těšit. Mezi ně patří již přesunutý první ročník Počernického street food festivalu a psí festival Dogfest pro všechny miláčky čtyřnohých přátel.

V oblasti IT chystáme na základě potřeb občanů a odborů úřadu inovace našich webových stránek a informačního systému. Připravujeme ve spolupráci s Odborem informatiky uživatelské rozhraní pro podávání žádostí o individuální dotace elektronicky. Podávání žádostí tak zjednodušíme pro naše spolky i individuální žadatele a také zefektivníme jejich zpracování zaměstnanci úřadu. V současnosti nejsou Počernice dostatečně pokryty optickými sítěmi a kvůli tomu je v některých částech obce problém s připojením k internetu. Jednáme o rozmístění optických sítí s cílem vytvořit síť s co nejlepším pokrytím Počernic, aby zde byl rychlý, stabilní a silný internet.

Podnikatelé to nemají jednoduché s ohledem na současnou koronavirovou situaci a státní opatření. A právě primárně stát by měl dostatečně podporovat trpící podnikatele, kterým je znemožněno podnikat. Místním podnikatelům odpouštíme nájmy v obecních provozovnách. Také jsme začali vydávat katalog místních podnikatelů s bezplatnou inzercí, který měl velmi pozitivní ohlasy a budeme v této činnosti pokračovat i letos.

Spolupracujeme s Klubem podnikatelům Horních Počernic a sdílíme si užitečné informace. Snažíme se tak všemi dostupnými prostředky snížit dopady krize právě na skupinu podnikatelů tak, aby byly zachovány jejich služby pro obyvatele.

Vaše profese je manažer v marketingu, pomáhají vám zkušenosti z profesního života i v kumunální politice?

Pomáhají, co se týče plánování, nastavení procesů a jejich kontroly nebo i projektového managmentu, tedy celkově organizace a řízení práce.

V mé firmě máme nastaveny procesy, kde je jasné, kdo má jaký úkol a kdo za co zodpovídá. Dokážeme tak efektivně využívat čas a pracujeme na několika projektech paralelně.

Veřejná správa je ale velmi odlišná, většina procesů je zatížena velkou byrokracií a bohužel někdy i celkem jednoduché úkony trvají i týdny či měsíce.

 

Poslední dobou čím dál více mladých vstupuje do politiky. Vnímáte, že je těžší se mezi služebně staršími politiky prosadit?

Myslím, že je pravda, že roste zájem mladých o politiku, o to, co se kolem nich děje a začínají zjišťovat možnosti, jak mohou dění sami ovlivnit. Nevnímám to, že být mladým v politice je nějaký handicap, ba naopak. Mladý věk s sebou přináší jistou naivitu a hlavně odhodlání, to je něco, co prostě v politice chybí. A ano, někteří zkušenější politici mohou mladým házet klacky pod nohy. Je to stejné jako s politiky, kteří nechtějí pracovat pro obec, ale pro sebe. I ta politika je ale předně o lidech a nejde úplně paušalizovat. Složení zastupitelstva by podle mě věkově mělo odrážet složení společnosti. Máme se od sebe co učit a využívání vzájemných synergií nám všem může jen pomoci.

 

Jak by se dle vás měly Horní Počernice vyvíjet?

Základem je hospodárné nakládaní s veřejným majetkem a smysluplné investice.

Pro mě je nejdůležitější, aby byla stále zlepšována životní úroveň obyvatel Počernic, aby se staly atraktivnějším místem pro život celých rodin. Jednou zde chci vychovávat svoje děti a chci, aby zde vyrůstaly a žily stejně spokojeně jako já.

 

Co rád děláte ve volném čase?

Většinu volného času trávím s rodinou nebo přáteli. Jsem velmi společenský a nerad jsem sám. Pravidelně trénuji thajský box, jezdím na kole a cvičím. V posledních měsících, kdy jsou zavřená sportoviště, jsem si velmi oblíbil venkovní workoutové hřiště. Také rád čtu knihy o psychologii a osobním rozvoji.

 

Prev Chvalští andělé na Chvalské škole
Next Ministerstvo zdravotnictví upravilo centrální rezervační systém