DŘEVINY POD KONTROLOU

DŘEVINY POD KONTROLOU

Už podruhé radní Karla Polydorová a zastupitel Vladimír Hošek absolvovali prohlídku stromů v Horních Počernicích.  Poprvé s odbornicí na dřeviny a dvěma občany z ulice Třebešovské prošli celou tuto ulici. Výsledek bohužel nebyl veselý. Mnohé stromy vykazují špatné ošetření, místo tlakových větví byly často v minulosti pořezány silné větve pro strom důležité. Mnohdy mají mechanické poškození zasahující do tkáně stromů, zřejmě z nevhodného způsobu při parkování a další stromy vykazují dutiny, v některých je houba. Zde se musí posoudit rozsah poškození. Ale už pouhým okem se dá říct, že současný stav nevěstí nic dobrého.

Podruhé se prohlídky zúčastnila i Hana Jelínková, referent úřadu pro zeleň. Tentokrát se cílilo na stromy navržené ke kácení. Zde jde opět o stromy napadené, suché nebo stromy, které na stráních způsobují pukliny ve skalách. Stromy mají bohužel kořeny vrostlé v trhlinách skal. Do prohlídky byla zahrnuta i alej v Jeřické, kde jsou sice nově vysazené stromy kvůli postupné obnově aleje, ale jsou tak blízko sebe, že budoucnost na kvalitní růst v podstatě nemají. Zde se bude zkoušet nevhodně vysazené stromy přesadit jinam na lepší místo.

Radní Karla Polydorová uvádí: „Z celého dne jsem měla na závěr smíšené pocity. Jednak samozřejmě lítost nad stavem našich dřevin, které jsou v podstatě málo opečovanými samorosty a věkem samozřejmě postupně odchází, ale zároveň i dobrý pocit, že je naplánováno v každém místě, kde se musí kácet, nová výsadba. Budu se na nové stromy těšit. Zároveň mám radost i z toho, že je zájem a budou se stromy sázet i na dalších místech, aby se naše zeleň oživila, omladila a byla tak zachována pro budoucí generace. Za mě tedy naprostá podpora každé výsadby nových stromů v místech, kde nám rozhodně chybí.“

V průběhu měsíce února a března 2019 proběhne kácení 9 ks borovic které mají obvod kmene ve výšce 130 cm menší než 80 cm. Dřeviny mají špatný zdravotní stav, jsou proschlé, nebo zahušťují výsadbu a brání tam zdravému růstu okolních vitálnějších stromů. Do konce roku 2019 bude na tomto pozemku vysázen stejný počet borovic černých v minimální výšce 175 – 200 cm, které budou podsazeny habrem obecným a tisem červeným. Termín kácení je od 20.2.2019.

dsc_0642 dsc_0613 dsc_0639 dsc_0607 dsc_0608

Prev Zápisy do mateřských škol
Next LESNICKÉ PRÁCE V XAVEROVSKÉM HÁJI A KLÁNOVICKÉM LESE