Duben v DDM

Duben v DDM

Příroda hrou

Na začátku února jsme otevřeli nový kroužek Příroda hrou. První hodiny jsme věnovali stromům. Naučili jsme se rozeznávat ty nejrozšířenější druhy u nás a seznámili se s jejich větvičkami či šiškami. Společně jsme nahlédli na životní cyklus stromů – jak ze semínka vyroste semenáček, který postupně zesílí v dospělý strom. Na stejné téma jsme si zahráli i hru, ke které jsme si vyrobili vlastní figurky v podobě stromů. Stejně jako ty v přírodě, ani naše stromy to neměly jednoduché. „Zase schnu! Jedno kolo nehraji,“ zaznívalo pokaždé, když některý ze stromků po hodu kostkou skončil na červeném políčku. Nakonec ale všechny stromky zdárně dorostly do cíle a my se u toho nemálo nasmáli. Ovšem největší úspěch měla výprava do přilehlého parku, kde jsme s pomocí aplikace PlatNet zkoušeli určovat všechny možné druhy stromů. Po vyfocení větvičky nebo kůry aplikace ukázala fotografie a název nejpodobnější rostliny. Zajímalo nás, jaké rostliny bychom byli podle PlatNet my. Bohužel aplikaci se nám nepovedlo poplést, jelikož nám oznámila, že se nejedná o rostlinu, ale pravděpodobně o homo sapiens, a tím naše malá výzkumná práce skončila.

Pokud byste si chtěli hrát a poznávat přírodu s námi, v kroužku ještě máme volná místa. Je určen všem zvídavým dětem od 6 do 12 let. Scházíme se v DDM každý čtvrtek od 15.00 hodin.

Hokus Pokus

Na kroužku Hokus Pokus s dětmi zkoušíme chemické i fyzikální pokusy. Snažíme se jim hravou formou tyto vědy, také budoucí školní předměty, přiblížit a vytvořit k nim kladný vztah. Naposledy se nám podařilo zjistit, zda je při reakci droždí, vody a peroxidu vodíku přítomen kyslík. Při reakci látek dochází k aktivaci kvasinek a vzniku bublinek, které jsou vyplněné plynem – kyslíkem. Do sklenice jsme vkládali zapálenou špejli a pozorovali, jak nám při vložení do bublinek oheň zesílí. Následně jsme plamen sfoukli, a ještě rozžhavenou špejli vložili zpět do bublinek kyslíku, kde se oheň díky kyslíku opět rozhořel.

Pokud by sis i ty rád vyzkoušel nějaké pokusy, na kroužku Hokus Pokus máme ještě pár volných míst a rádi tě přijmeme mezi sebe. Kroužek probíhá v úterý od 17.00 do 17.55 hodin.

Grafický design

V nabídce našich kroužků můžete najít mimo jiné Grafický design. Na kroužku společně objevujeme kouzlo grafické tvorby, která nám otevírá možnost vizuální komunikace prostřednictvím typografie, ilustrací či fotografií. Jelikož rádi přidáváme našim návrhům trochu více kreativity a originality, zaměřujeme se i na autorské ilustrace. K vytváření těchto návrhů v digitálním prostředí používáme iPady nebo grafické tablety Wacom, které jsou ideální pro začátečníky, zároveň ale poskytují všechny možné funkce potřebné pro pokročilejší grafické návrhy. Tablety také umožňují vytvářet náčrty pomocí pera citlivého na tlak, díky čemuž můžeme tvořit tak, jak jsme zvyklí již od mala (jen pomocí tužky), ovšem poskytuje nám i výhodu okamžitého uložení v digitální podobě.

Uzavření lyžařské sezóny 2022 s LŠ REBE-LS

Po dvou letech přestávky naší lyžařské školy LŠ REBE-LS jsme mohli letos opět nabídnout dětem lyžařské soboty ve Vysokém v Šachtách a nově i v Herlíkovicích. Zájem byl ohromný, proto jsme děti rozdělili na dvě skupiny dle pokročilosti, kdy každá skupina jezdila jiné termíny sobot. Sice nám do plánů zasáhla pandemie covidu (izolace, karantény a nemoci dětí i instruktorů) a my museli téměř každou sobotu oslovovat tak 10–15 náhradníků za odhlášené děti, ale to nás nezastavilo.

V březnu jsme díky dobrým sněhovým podmínkám mohli nabídnout ještě jednu lyžařskou sobotu navíc. Podařilo se nám dát možnost vyjet s námi na hory 80 dětem v sedmi sobotách ve skupinách po čtyřiceti.

Těšíme se na nadšené lyžaře a snowboardisty naší lyžařské školy v roce 2023.

Registrace proběhne zároveň s vypsáním nových kroužků na školní rok 2022/2023 ke konci května 2022.

Zdraví tým REBE-LS

Nová sezóna cyklovýletů s DDM

V dubnu opět otevíráme sezónu sobotních cyklovýletů jak do okolí Prahy, tak na singltreky do terénu.

Sledujte od dubna nabídku na našich webových stránkách: ddm-hp.cz.

 

Hurá kolařům

 

 

 

Prev Jarní výstava
Next KÁCENÍ STROMŮ