Elen Strculová vyhrála český pohár v boulder

Elen Strculová vyhrála český pohár v boulder

Elenka Strculová se v letošním roce úspěšně účastnila Českého poháru v boulderingu a sezonu završila celkovým prvenstvím ve své kategorii U8. Soutěž organizuje České sportovní lezení pro lezce z České republiky i blízkého zahraničí ve všech kategoriích od nejmenších dětí až po dospělé. Soutěže se v juniorských a dospěláckých kategoriích účastní naši nejlepší lezci a lezkyně včetně reprezentantů ČR a pro teprve sedmiletou Elen je to opravdu velký úspěch.

elen4

Kdy jsi začala s lezením a kdo tě k němu přivedl?

Lézt jsem začala ve čtyřech letech na umělé stěně. Přivedli mě k tomu rodiče, protože mě to moc bavilo a nebála jsem se lézt vysoko.
Zkoušela jsi i jiné sporty?

Ano. Kromě lezení, které mám ráda, je můj nejoblíbenější sport sportovní gymnastika. Gymnastiku dělám v oddílu Sokolu Horní Počernice. Baví mě také běhání.

elen3
Kde a jak často trénuješ?

Lezu dvakrát týdně na umělé stěně ve Vysočanech a Boulderu Baru. Od malička lezu na laně na obtížnost i boulderuju, postupně začínám trénovat i lezení na rychlost. V rámci tréninku chodím i na závody se staršími dětmi. V tréninku se učím hodně techniku lezení a někdy i posilování.

elen1
Lezeš jen v halách nebo jsi zkoušela lézt i na skály?

Přes školní rok lezu v halách, ale od jara a v létě lezeme s bráchou hodně po pískovcových a vápencových skalách. V Čechách a v Itálii.
V sedmi letech máš za sebou již obrovský úspěch a to vítězství poháru. Máš z takového úspěchu radost?

Ano.

elen7

Můžeš nám prozradit, jak takové závody probíhají a kolik kol jsi pro vítězství absolvovala?

Český pohár v boulderingu se koná na 4 až 5 kol v průběhu roku od února do podzimu. Každý závod je na jiném místě v ČR. Zkušení stavěči postaví vždy 8 závodních boulderů pro každou kategorii a naším cílem je vylézt co nejvíce cest na co nejméně pokusů. Letos jsem se účastnila všech čtyř kol, tři jsem vyhrála a jednou jsem byla druhá.

elen1

Máš v boulderu nějaký vzor?

Mým vzorem je kamarádka, trenérka a výborná lezkyně Olinka Stehlíková.

 

Jaké závody tě teď čekají?

Tento víkend se účastním dětských závodů v Kladně – opět v boulderování. Chtěla bych dál soutěžit v lezení na obtížnost a na rychlost v průběhu této zimy.

 

Lenka Bartáková, redaktorka

Prev Hony na drobnou a černou zvěř v Počernicích
Next Hudební festival u sv. Ludmily na Chvalech - letos již popáté