Epidemie přetrvává

Epidemie přetrvává

Počty nemocných akutními respiračními infekcemi (ARI) a chřipkou v Praze zatím nadále stoupají a dosahují epidemických hodnot. Vyplývá to z nejaktuálnějších údajů Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) za uplynulý 10. kalendářní týden roku 2018, tedy období od 5. do 11. března.

„Nemocnost stoupala ve všech sledovaných věkových kategoriích, zejména u školních dětí od 6 do 14 let. Tento stav plně odpovídá našim předchozím predikcím,“ vysvětluje ředitel HSHMP Jan Jarolímek, podle kterého by se však vývoj mohl začít ubírat lepším směrem. „Domníváme se, že by již k dalšímu výraznému vzestupu počtu nemocných dojít nemělo. Předpokládáme naopak, že nemocnost bude během následujících týdnů postupně, pozvolna klesat,“ doplňuje Jan Jarolímek.

Pražští hygienici vždy lidem doporučují chřipku nepodceňovat, neboť existuje reálná možnost vývoje komplikací. Prozatím je tak v Praze evidováno 50 těžkých průběhů chřipky, kdy lidé museli být hospitalizováni v nemocnicích na specializovaných odděleních typu ARO nebo JIP. 12 lidí bohužel následkům chřipky v Praze podlehlo. „U všech hospitalizovaných osob letos jednoznačně převažuje chřipka typu B. Na epidemickém stavu se však spolupodílí i chřipka typu A /H1N1/,“ upřesňuje ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek.

Jak se pozná pravá chřipka?

“Na rozdíl od běžné virózy vás u chřipky zaskočí její rychlý nástup – náhle nemůžete udělat ani krok, příšerně vás bolí klouby a teplota je nad 38 stupni C. Ostatní příznaky chřipky jsou podobné viróze. Chřipka je jedním z nejčastějších lidských onemocnění, ale nikdy by se neměla podceňovat. Za loňskou chřipkovou sezónu zemřelo jen v Praze 29 osob,” uvádí Jarolímek.

Existují nějaká účinná hygienická opatření proti chřipce?

“Vyhnout se kontaktu s nemocnými osobami. Stačí jeden člověk – například z početnější rodiny, který onemocní a nákazu přenese i na další osoby. Z dalších preventivních opatření je ještě možné zmínit pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou, a také třeba používání kapesní desinfekce. Neumytýma rukama by se lidé rozhodně neměli dotýkat očí, nosu a úst, V neposlední řadě se vyplatí dbát na pestrou stravu a dostatek odpočinku,” uzavírá Jan Jarolímek. Níže HSHMP uvádí také 2 grafy s vývojem hlášení ARI za hlavní město Prahu a to v rozdělení podle věkových skupin (první graf) a poté ve srovnání s rokem předchozím (druhý graf) v 10. týdnu, kde je zřejmý výrazný vzestup nemocnosti.

Jan Jarolímek, ředitel HSHMP

Prev Mátový nebo citrón v Horních Počernicích
Next Přerušení dodávky elektřiny