JIHOČESKÉ BETLÉMY – VÝSTAVA ZE SBÍRKY MUZEA JINDŘICHOHRADECKA

Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

JIHOČESKÉ BETLÉMY – VÝSTAVA ZE SBÍRKY MUZEA JINDŘICHOHRADECKA

30.11.2019, 9:00 - 2.2.2020, 18:00

Vánoční atmosféru naladí výstava v prvním podlaží připomínající centrum jihočeského betlemářství, kterým byl odedávna Jindřichův Hradec. A právě z jindřichohradeckého muzea uvidíte výběr historických exponátů i betlémy současných tvůrců vyrobených z rozličných materiálů, jakými jsou dřevo, keramika, papír, kukuřičné šustí, sklo a další. Expozice představí i vzácné skříňkové betlémy z 19. století, vyřezávané reliéfní betlémy i betlémy s figurkami větších rozměrů. Součástí sbírky bude i jeden z menších betlémů jindřichohradeckého mistra Tomáše Krýzy, jehož největší lidový mechanický betlém na světě lze obdivovat právě v Muzeu Jindřichohradecka. Výstava bude k vidění od 30. listopadu 2019 do 2. února 2020, denně od 9 do 18 hodin. 24. 12. je otevřeno pouze od 14 do 16 hodin, zavřeno 25., 26., 31. 12. a 1. 1. 

Po celou dobu adventní i vánoční až do 2. února můžete na zámeckém nádvoří obdivovat betlém ze sena a slámy z dílny Jany Sedlákové a také keramické vánoční městečko ve středověké zámecké lednici, které vytvořil tým výtvarníků z Horních Počernic pod vedením Míly Marešové.

Souběžně probíhající interaktivní výstava v zámeckém sklepení Dřevo, dřívko, dřevíčko skvěle propojí vánoční téma s materiálem, který k tradičním Vánocům neodmyslitelně patří. Hravá výstava zaměřená především na děti přiblíží zážitkovou formou význam a využití dřeva v historii i současnosti člověka, úlohu stromů či důležitost lesa, podobu dřevěných obydlí i tradiční řemesla spojená se dřevem – od drvoštěpů po tesaře, ale také úlohu dřeva v ekosystému jako obnovitelného zdroje. Vyzkoušet si můžete řezání kuláčků ruční pilou, výrobu hobliny, chůzi v tradičních dřevácích, vytvoření malé intarzie, poznávání druhů dřev a další drobné hry a úkoly.

Vánoce na Chvalském zámku budou opravdu štědré, těšíme se na vaši návštěvu!

 

Podrobnosti

Zahájení:
30.11.2019, 9:00
Ukončení:
2.2.2020, 18:00
Rubrika Akce:

Místo konání

Chvalský zámek
Na Chvalské tvrzi 857/4
Praha, Praha 193 00 Česká republika