Historie Horních Počernic psaná dnes

Historie Horních Počernic psaná dnes

Ve čtvrtek ráno 24. února 2022 se obyvatelé planety, Evropy, České republiky i Horních Počernic probudili do světa, který se nepodobal světu ze včerejšího dne.
Rusko napadlo Ukrajinu pod záminkou její denacifikace. Začala válka, které celý svět říká válka, jen Rusové jí říkají pokrytecky speciální vojenská operace. Ministr zahraničí Lavrov se nechal slyšet, že důvodem pro okupaci Ukrajiny je, aby na Ukrajině nebyla válka a ani aby na Ukrajině válka nemohla vzniknout. I rčení o hranaté kouli je menším oxymórem než tento nesmysl.

Mezitím však na Ukrajinu dopadají bomby a ničí majetek, zdraví a životy civilistů. Současně s tím ruské bomby spouštějí největší uprchlickou vlnu od druhé světové války.

Tento článek píšu jen 13 dnů od vypuknutí konfliktu. Za tu dobu počet válečných uprchlíků z Ukrajiny přesáhl dva miliony. Tito lidé, převážně ženy a děti, buď přišli o střechu nad hlavou, nebo jejich domům a bytům hrozí zničení ruským agresorem. Tyto dva miliony lidí se nerozprchly do celého světa za vidinou lepšího života, lepšího výdělku a dražšího auta, ale ve snaze zachránit životy sobě a svým dětem. Před zbytkem světa, který není zasažený válkou, teď ční úkol jako hora, poskytnout těmto lidem pomoc. Ve velkém světě politici žonglují s ciframi majícími mnoho nul, představujícími velikost pomoci. Média ukazují uprchlické kolony a tlačenici na hraničních přechodech a registračních místech po celé Evropě.

Jak to ale vypadá na malém městě nebo obci? Tam, kde se velká čísla přemění do podobizen jednotlivých lidí? Jak to vypadá v Horních Počernicích? Co se na malém městě za 13 dní stalo?

Podle starosty pana Mgr. Petra Měšťana už v pátek 25. února bylo zřejmé, že se lidé ohrožení válkou dají do pohybu tak, jak se to děje i v jiných válečných konfliktech. Lhostejno jestli se válka dotýká druhorepublikového Československa, protektorátních Čech a Moravy, Francie zasažené útokem hitlerovského Německa nebo Ukrajiny napadené putinovským Ruskem. Lidé postižení válkou, civilisté, vždy hledali únik před válečným běsněním, před hrozbou smrti. Bylo tomu tak v minulosti, je tomu tak nyní a bude tomu tak i v budoucnosti, dodává starosta.

V neděli 27. února ve 13 hodin a 14 minut proběhla médii zpráva, že Putin uvedl jaderné zbraně odstrašení do druhého nejvyššího stupně pohotovosti ze čtyř. Bezprostředně poté, jako reakci na Putinovo prohlášení, dosáhl DEFCON (DEFense readiness CONdition – stupeň připravenosti k obraně) rovněž stupně 2. Naposledy byl tak vysoko v roce 1962 za Karibské krize.

Proto se v pondělí 28. února sešel v Horních Počernicích krizový štáb a bezpečnostní rada. Z jejího jednání vzešlo několik návrhů, které měly být týž den večer předloženy zastupitelstvu Horních Počernic.

Už během víkendu se začali hlásit někteří hornopočerničtí podnikatelé s nabídkami pomoci a ubytování. Hotel Chvalská tvrz přijímá první uprchlíky. S nabídkou pomoci přispěchal i hotel Čertousy, počernická Slavia nabídla kapacity své ubytovny. Do řetězce pomoci se zapojila i firma EKIS, která nabídla volné pokoje ve své ubytovně na Náchodské ulici. I bez účasti úřadu města se pomáhat snaží další podnikatelé a jednotlivci z Horních Počernic.

V pět hodin odpoledne zasedají zastupitelé Horních Počernic. Někteří zastupitelé mají na svém oblečení modrožluté stužky, barvy Ukrajiny. Tajemnice v modrém svetru se stylově vyzbrojila sytě žlutými deskami s poznámkovým blokem a pod plátnem, na které se promítá hlasování visí transparent UKRAJINO JSME S TEBOU. Ze záznamu zveřejněného na stránkách města sleduji poněkud hašteřivé jednání volených zástupců. Jakmile však dojde na projednávání bodů týkajících se Ukrajiny, jsou zastupitelé až překvapivě věcní a jednotní. Zdá se, že to, co deklarují doplňky na svém oblečení, myslí vážně. Starosta Měšťan žádá zastupitele o schválení čtyř bodů na pomoc Ukrajincům.

  • Pomoc Ukrajině prostřednictvím Červeného kříže – schváleno.
  • Zmocnění starosty nakládat s obecními byty ve prospěch uprchlíků – schváleno jednohlasně.
  • Čtyři školy mohou poskytnout uprchlíkům ubytování a stravu formou odnosu s sebou – schváleno jednohlasně.
  • Zmocnění starosty finančně pomoci uprchlíkům, resp. jejich rodinám – schváleno jednohlasně.

Na projednání těchto důležitých věcí potřebovalo zastupitelstvo velmi krátký čas. Nikdo se s nikým o nic nehašteřil, neřešila se politika, byla cítit vůle pomoci těm, kdo to teď nejvíc potřebují. Pak se zase ti rozumní a na chvíli věcní lidé přepnuli do štěbetavého módu, jemuž moc nerozumím.
Záznam jsem raději vypnul.

Zatím, co se zastupitelé rozcházejí do svých domovů, na Charkov dopadají rakety GRAD, Ilja Ponomarenko tweetuje o 352 mrtvých civilistech a 2 040 raněných za prvních 5 dnů války. A Putin pronáší řeč o tom, jak ruská armáda bojuje s nacisty a chrání civilní obyvatelstvo.

V úterý 1. března roste počet telefonátů z řad občanů geometrickou řadou. Jedni se ptají, jak mohou pomoct, druzí, jak vážné je riziko jaderného útoku, třetí se ptají po protijaderných krytech. Úřad zjišťuje, jak na tom vlastně jsou byty, které schválil na pomoc uprchlíkům. Všechny jsou vystěhované a všechny jsou ve stavu před rekonstrukcí, která byla plánovaná. Uprchlíky tedy žádný luxus nečeká. Úřad shání instalatéra a elektrikáře, aby uprchlíka, kterého nezabila ruská bomba, nezabila česká zásuvka. Město informuje na svých stránkách v ukrajinštině a přidává informace o tom, jak a kde je možno pomáhat.

Ruská burza dnes neotevřela a připomíná kredenc s rozsypaným nádobím, kde, když otevřete dveře, všechno nádobí vypadne. Dokud jsou dveře zavřené, nádobí vypadá, že by to mohlo přežít. Ruská armáda děly denacifikovala charkovský panelák. Panelák to nepřežil. Andrej Babiš se chlubí, že z Žitomíru se mu povedlo dopravit 88 volyňských Čechů. Radní Petr Borecký, který akci řídil, se Babišovi ironicky omlouvá za to, že ho v týmu přehlédl. Ukrajinští Romové ukradli Rusům tank. Ukrajinská Národní agentura pro ochranu proti korupci ujistila Ukrajince, že pokud se zmocní ruského tanku, nemusí ho uvádět v majetkovém přiznání ani platit daň (Interfax-Ukraine). Rusko uvádí, že za padlého ruského vojáka rodině vyplatí 11 000 rublů. Prasátko s jateční váhou stojí 21 000 rublů.

Ve středu 2. března příval informací a dotazů na řešení uprchlické krize dosahuje úrovně, kterou už nelze zvládnout bez ustanovení koordinátora. Jednoho člověka, u kterého se budou informace scházet, který je bude distribuovat, koordinovat příchozí Ukrajince, mít přehled o tom kde, ve kterém ubytovacím zařízení je ještě místo, kde ne, kdo kdy slouží, kam se kdo má obrátit. Na webu a Facebooku Horních Počernic se objevuje článek vysvětlující co dělat, kdyby se Putin zbláznil úplně.

Ruský konvoj vjel na předměstí Kyjeva a byl obránci rozstřílen, obyvatelé Starobilsku a Enerhodaru zastavují svými těly ruské tanky a nepouštějí je do města. Ukrajinský pivovar mění výrobu. Z piva na Molotovovy koktejly. Sergej Lavrov připouští příměří a tvrdí, že někdo vtáhnul Rusko do umělého konfliktu. V Chersonu míří tři ruské tanky na jednoho Ukrajince se dvěma vlajkami. Rusko se pokouší spojit útoky na jihu země do spojité fronty. Nedaří se mu to. Pro Ukrajinskou armádu je prioritou jim v tom zabránit. Lukašenko omylem vyzrazuje, že další zemí, na kterou chtějí Rusové zaútočit, je Moldavsko.

Ve čtvrtek 3. března vyhlašují Horní Počernice hned dvě sbírky. Jednu pro uprchlíky v Horních Počernicích a druhou pro ukrajinské město Luck. Zatímco Počernice potřebují postele, ložní prádlo a další věci na vybavení bytů, město Luck potřebuje elektrické generátory a léky. Na čtyřech městských bytech se pracuje, aby byly obyvatelné. Koordinátor na dálku sleduje pohyb několika rodin na území Ukrajiny, zajišťuje pro ně ubytování a další potřebné věci. Jedna z nich je osmičlenná. Šest dětí. Dvěma nejmladším jsou jen dva měsíce. Kam s nimi? Město pro tolik lidí pohromadě ubytování nemá. Současně nepřipouští, že by se rodina mohla rozdělit. To nepřipadá v úvahu. Nakonec se rozhoduje upravit jeden z obecních bytů a doufá, že se vše stihne, než rodina dorazí. Nikdo neví, kdy to bude. Situace na Ukrajině je děsivá.

Černihiv je pod těžkou palbou, domy hoří. Video usvědčuje Rusy z toho, že používají lékařské vozy s červeným křížem k převozu munice. Cena za život ruského vojáka klesla na 100 dolarů a dál klesá. Tolik (v rublech) dostanou pozůstalí. Ukrajinské jednotky postupují u Ivankiva a vytlačují Rusy víc na sever. Západní firmy houfně oznamují opouštění ruského trhu.

V pátek 4. března pro některé rodiny ubytované v hotelích zapojených do pomoci uprchlíkům se podařilo najít ubytování jinde. Ozývá se místní občan s tím, že sám zajišťuje dopravu ukrajinské rodiny z míst, kde se bojuje. Neví, kdy dorazí, ale potřebuje střechu nad hlavou pro jednu maminku a dvě děti. Spojení se přerušilo. Navázat se jej podaří až v neděli.

Cena za život klesla na 88 dolarů. Rusové šíří dezinformaci, že Zelenskyj utekl. Zelenskyj natáčí video a říká: „Ja tut“. Na Ukrajině je již 16 000 dobrovolníků ze zahraničí. Pomáhají bránit Ukrajinu. CNN v Rusku končí. V místních lahůdkách, kam jsem si skočil pro oběd, si tlustý pán stěžuje, že „musí ty Ukrajince platit ze svých daní“.

Sobota 5. března. V deset hodin ráno začíná sbírka na dvoře městského úřadu. Někteří lidé už čekají na otevření. Starosta, jeden radní a jedna zastupitelka přijímají dary od vás, občanů Horních Počernic. Obecní garáž se plní postelemi, matracemi, oblečením, hygienickými potřebami, dětskými přesnídávkami. Ubytovna slávistů se připravuje na přijímání uprchlíků. Je potřeba upravit zázemí, aby měly maminky kde dětem připravit jídlo. Dobrovolníci uklízejí městský byt připravovaný pro osmičlennou rodinu.

Jamie Hyneman z MythBusters natáčí vzkaz v ruštině pro ruské vojáky. Mimo jiné říká: „Russkij vojennyj korábl idi na chuj!“ Někdo přejmenoval pražskou ulici Ruská na Ruská válečná lodi jdi do prdele. Asi ty vzkazy fungují. Tato loď, známá z prvních dnů války, kdy napadla pohraničníky na Hadím ostrově (někdy také Zmijí ostrov), byla potopena o dva dny později při obraně Oděsy.

Neděle 6. března. Je celkem klid. Přijíždí jen jedna uprchlická rodina do Horních Počernic, o které úřad ví.

Severně od Kyjeva stojí pětašedesátikilometrová kolona už několikátý den. Nákladní auta mají popraskané pneumatiky, mnoho jich je porouchaných. Rus zanedbal údržbu a spolehnul se na nekvalitní čínské pneumatiky. Porouchaná vozidla dále brání zásobování palivem a potravinami. Ukrajinci s pomocí dronů Bayraktar „vyzobávají“ cisterny a protiletadlové komplexy. Město Vinnycja ve středu země bylo zasaženo raketovým úderem. 8 raket. Každá nesla 400 kilogramů trhaviny. Čečenští vojáci, kteří jsou 30 kilometrů severozápadně od Kyjeva, zveřejňují video, jak se těší do boje.

V pondělí 7. března pokračuje na městském úřadě sbírka na pomoc uprchlíkům. Opět se ukazuje, že místní mají srdce. Za ukrajinským žákem z místní školy jede z Ukrajiny maminka s mladším bráškou. Je pro ně vyčleněn nejmenší z městských bytů. Maličká garsonka v dost nehezkém stavu. Spolužáci se nabízejí, že byteček opraví. Úřad nakupuje nezbytný materiál. Začíná kolotoč příprav. Začátek prací ale vázne na vadné elektroinstalaci. Ta se musí opravit nejdříve. V bytě je utržené topení, opadaná omítka až na cihlu, špína. Kdo v něm asi bydlel, že je v takovém stavu?

Přijíždí rodina dopravená místním občanem. Unavení, hladoví. Hned jsou ubytováni. Dostanou také jídlo a pití. Hned další den ráno za nimi jdou lidé ze sociálky, aby dále pomáhali.

Při protiválečných demonstracích v Rusku bylo zatčeno 4 957 lidí v 69 městech. Při ostřelování Charkova zahynulo 8 lidí. Ruská armáda má na Ukrajině již 95 % armády vyčleněné původně pro tuto „speciální operaci“. Povolává tisíc vojáků z Vladivostoku a dalších tisíc stahuje ze Sýrie. Bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček se trapně fotí před stojanem s benzínem a předstírá, že za růst cen paliva může česká vláda. Někdo by mu měl říct, že česká vláda válku nezpůsobila. Nevím, jestli by to pochopil. Cena života ruského vojáka je už jen 62 dolarů. Prasata nezlevnila.

Hned ráno v úterý 8. března nakládají chlapi z místního hospodářství na dvoře úřadu vše, co je potřeba pro vybavení bytu pro osm uprchlíků. Jedou podle přesně sestaveného seznamu. Kompletní vybavení bytu pochází ze sbírky. Včetně dětské postýlky, zubních kartáčků a svátečního jídelního servisu, aby se uprchlíci cítili co nejdříve alespoň trochu normálně. Za hodinu je vše naloženo a za další dvě smontováno. Pak nastupují dobrovolníci, kteří dávají věcem jejich místa, povlékají postele. Pozdě večer vypadá byt zabydleně. Dokonce v něm tlumeně hraje malé rádio. Když nad ránem přijíždí vyčerpaná rodina, dva dospělí, šest dětí, s jedním kufrem a dvěma taškami, je vše připraveno. Za pár chvil už dvě miminka spí v postýlce, kterou pro ně koupil někdo z našeho města. Konečně mají klid po mnoha dnech nesmírného stresu.

Děkuji vám, Horní Počernice.

Radek Pokorný
Fotografie: Kateřina Vodvářková, Petra Kubínová

 

 

Prev Pohodový druhý poločas na ZŠ Spojenců
Next Xaverov stále roste a řeší budoucnost