Horní Počernice zadávají veřejné zakázky nejlépe z celé Prahy. V ČR jsou těsně druhé

Horní Počernice zadávají veřejné zakázky nejlépe z celé Prahy. V ČR jsou těsně druhé

V nezávislém tříletém hodnocení ekonomů z Univerzity Karlovy se Horní Počernice umístily mezi městskými částmi na druhém místě žebříčku zindex.cz, za první Ostravou-jih zaostávají o pouhé desetinky procenta. Podle odborných hodnotitelů jsou úspěšné proto, že ve veřejných zakázkách nechybují, zveřejňují k nim maximum možných informací a 99 % zakázek zadávají v otevřené soutěži.

 

Ekonomové a programátoři Karlovy univerzity ve svém projektu zindex.cz sledovali mezi lety 2015 a 2017 devět ukazatelů transparentních veřejných zakázek. V osmi z devíti hodnocení dosáhly Počernice nadprůměrných výsledků, celkově získaly 82 % bodů, včera proto z rukou autorů projektu převzali ocenění na slavnostním předávání v hotelu Occidental v Praze.

 

„Podle autorů projektu jsme vůbec nejlepší v kvalitě zpracování zakázek, nadprůměrnému množství informací, které k nim zveřejňujeme, a také počtu zakázek zadávaných v otevřené soutěži. Ze všech městských zakázek jich otevřeně soutěžíme neuvěřitelných 99 %,” řekla Hana Moravcová, a dodala, „Ocenění z rukou odborníků, v nezávislém projektu napříč celou republikou, to je obrovská satisfakce pro celý náš úřad i mě osobně. Je to takové razítko kvality za naší osmiletou prací.”

 

„Zindex dává lidem hrubý obrázek, jak si jejich radnice v uplynulém volebním období vedla. Zda se zakázky nerušily, nezadávaly z ruky, jestli se o ně dostatečně soutěžilo. To jsou z hlediska utrácení veřejných peněz mnohem podstatnější otázky než samotná korupce,“ vysvětlil záměr spoluautor projektu Jiří Skuhrovec.

 

Mezi velkými městy nad 20 000 obyvatel zvítězil Děčín, mezi malými pak i absolutní vítěz žebříčku Aš s 85 %. Cílem projektu je podle jeho autorů ukázat příklady dobré praxe, i proto zveřejňují pouze první polovinu žebříčku. Více na www.zindex.cz.

dsc00320

Prev Obnova zeleně a nový povrch ve spojce Božanovská – Machovská
Next Rekonstrukce Stodoly na Tvrzi