Hudební festival u sv. Ludmily na Chvalech – letos již popáté

Hudební festival u sv. Ludmily na Chvalech – letos již popáté

Již pátým rokem rozezněly koncerty Hudebního festivalu u sv. Ludmily na Chvalech chvalský farní kostel a Chvalský zámek. Festival pořádá římskokatolická farnost v Horních Počernicích. I letošní ročník zaštítila paní starostka Hana Moravcová.

vystoupení Kvinteta Hudby Hradní stráže a Policie ČR (závěrečný koncert)

vystoupení Kvinteta Hudby Hradní stráže a Policie ČR (závěrečný koncert)

Podobně jako v předchozích letech se první a závěrečný koncert konal v kostele sv. Ludmily, druhý koncert na Chvalském zámku.

Úvodní koncert v pátek 7. září byl věnován varhanní hudbě. Vystoupila Markéta Schley Reindlová, která pochází z Plzně a v posledních letech žije v bavorském Bamberku, kde působí jako varhanice, sbormistryně a pedagožka. Promyšlený program sestavila interpretka z autorů několika slohových období, nevyjímaje Bacha i české skladatele. Podařilo se jí jak výběrem autorů tak i nápaditou registrací představit chvalské varhany v celém spektru jejich zvukových možností.

Druhý koncert 14. 9. se poněkud od všech koncertů i předchozích ročníků lišil. Popularita souboru Prague Cello Quartet, který tvoří Jan Zvěřina, Petr Špaček, Jan Zemen a Ivan Vokáč, přilákala nečekaný počet posluchačů. Rychle se tenčící počet vstupenek v předprodeji nakonec vedl k rozhodnutí přesunout konání koncertu ze sálu Chvalského zámku na nádvoří. Počasí naštěstí přálo. Prague Cello Quartet se snaží přiblížit klasickou hudbu širokému spektru posluchačů prostřednictvím vtipných úprav nejen klasických skladeb, ale také filmových, jazzových a rockových melodií. A také posluchači tohoto festivalového koncertu to náležitě ocenili.

Závěrečný koncert v pátek 21. září patřil vystoupení Kvinteta Hudby Hradní stráže a Policie ČR (Pavel Hromádka, Jiří Bachtík – trubka, Pavel Jirásek – lesní roh, Jan Triebenekl – trombon, Jiří Vojtěch – tuba). Byla to důstojná tečka za celým ročníkem letošního festivalu.

Hudební festival u sv. Ludmily na Chvalech se těší velkorysé podpoře městské části Horní Počernice. K dalším významným podporovatelům festivalu patří rovněž již řadu let společnost P3 Park Horní Počernice, a. s. jako generální partner. Dále letos byli partnery festivalu společnosti Oční klinika Horní Počernice, s. r. o., květinářství Belle rose, s. r. o., Newton Media, a. s. a Pekařství Moravec, s. r. o.  Jim všem patří dík za jejich přízeň, kterou, doufáme, zachovají stejně jako posluchači i příštím ročníkům.

 

Za organizátory: Pavel Jansa

 

 

Prev Elen Strculová vyhrála český pohár v boulder
Next Listopad v ZUŠ