Jak se naučit spolupráci

Jak se naučit spolupráci
MČ Praha 20 Horní Počernice přihlásila do soutěže Komunální politik roku 2016 do kategorie Kulturní a vzdělávací činnost projekt Naučme se spolupracovat. Do komunitního projektu jsou zapojeni žáci místních základních škol a jeho prostřednictvím mohou spolurozhodovat o využití určité částky z rozpočtu městské části na “svůj”projekt pro trávení volného času.
prezentace-zs-stolinska-na-zmc
Žáci místních základních škol se pravidelně účastní komunitního plánování prostřednictvím aktivní účasti na Veřejném fóru – 10P, pořádaném v rámci projektu Zdravá MČ  a MA21. Starostka obce a autorka projektu Hana Moravcová navrhla a zasadila se o projednání a schválení tohoto projektu zapojení žáků místních škol do spolurozhodování o využití finančních prostředků.
Žáci třech základních škol dostali k dispozici částku 100 000 Kč a libovolný pozemek s veřejnou zelení ve správě městské části, kde si navrhli svůj projekt. Ten jim pak byl umožněn představit na jednání zastupitelstva a následným hlasováním občanů bylo stanoveno pořadí jejich realizace. Žáci na školách se prakticky naučili způsoby demokratického rozhodování, co to je Participativní rozpočtování, tvořit a obhajovat projekty. První projekt Chvalská kostka byl 29.9.2016 dokončen. Do hlasování o projektech a jejich pořadí pro následnou realizaci měl možnost se zapojit každý občan.
Projekt probíhal vloni od ledna do září a z rozpočtu městské části si vyžádal částku 100 000 Kč. “Děti poznali, že i ony se mohou spolupodílet, převzít svůj díl odpovědnosti za výsledek hospodaření s finančními prostředky obce. A také že být aktivním občanem a umět říct si, co potřebuji, je důležité. Prakticky se tam nejen žáci naučili, co to je Participativní rozpočtování,” uvedla starostka Hana Moravcová.
Zkušenosti z realizace participativního rozpočtování se žáky paní starostka představila více než 70 účastníkům – zástupců obcí, měst a regionu z celé republiky na akci pro Zdravá města. Ukázkové řešení získalo ocenění ze strany ředitele NSZM ČR, takzvané razítko Dobrá praxe.
/ev/
Prev PROGRAM VLASTIVĚDNÝCH VYCHÁZEK
Next Sobotní hon

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment