Jak si představují děti letošní Vánoce? 

Jak si představují děti letošní Vánoce? 

 

Já osobně v sobě mám dvě stránky, jedna je pozitivní a ta druhá je spíš realistická než negativní. Pořád věřím v to, že půjdeme do školy ještě před Vánocemi a nepřijdeme o Vánoce ve škole. Samotná online výuka mi ani tak nevadí, když teda pominu to, že mi chybí kamarádi, ale vážně mě mrzí to, že asi přijdeme o Vánoce ve škole, ale přece jenom naděje umírá poslední a já pořád věřím v to, že to vyjde. Ten den, kdy neseme do školy plnou tašku dárečků, pak ji plnou zase odnášíme, koukáme se na filmy, jíme cukroví, povídáme si a smějeme se, je kouzelný, vždycky mám pocit, že se zastavil čas. A celkově budou letošní Vánoce podle mě smutný. Už jenom to, že víme s čím zápasíme, není nic veselého. Asi se všichni shodneme, že Vánoce nebudou Vánoce. Já se na Vánoce ani moc netěším, vím že to je o tom být hlavně s rodinou a ten den si společně užít, ale pro mě jsou Vánoce celý prosinec, všechny ty přípravy, výzdoby, horký čaj se kterým jsem se vždycky procházela v historickém centru Prahy a samozřejmě vánoční oslavy. Prostě se musíme uskromnit a tohle všechno si odpustit, nemůžeme nic riskovat. Ono se to nějak vyvine a třeba to bude podle našich představ, kdo ví. Vždyť my všichni si to dokážeme udělat hezký i tak. Jsou to Vánoce, to musí být kouzelný za každých okolností. Takže. Jaké budou Vánoce? Pěkné!

Anička

 

Letošní Vánoce budeme slavit bez babiček a dědů. Vánoce nejspíše budou i v lockdownu, protože všichni lidi půjdou nakupovat dárky a covid se zase rozšíří. Lidé budou čekat v řadách hodinovou 2kilometrovou frontu v rozestupech 2 metrů, v roušce a venku v zimě, než se dostanou na řadu, aby mohli koupit alespoň ponožky, svetry a adventní kalendáře. Potom budou čekat řadu na stromeček a kapra, které stejně nedostanou, protože něž se dostanou na řadu, tak bude 9 hodin věčer a kdo nebude mít s sebou psa, tak dostane pokutu. Všichni se budou doma nudit a nebudou mít co dělat. Před vánočními svátky se vykoupí krámy, jelikož všichni si budou dělat zásoby. V den Vánoc se všichni budou těšit na dárky, ale dostanou pouze ponožky a svetry. A po Vánocích bude každý prosit, ať už je zase práce či škola. Silvestr budeme slavit pouze v rodině, bez kamarádů.

Filip

 

Myslím si, že Vánoce budou celkem stejné. Až na to, že někteří lidé budou zavření doma a nebudou se s nikým chtít vidět. Spousta lidí bude nakupovat dárky přes internet, proto některé možná nepříjdou včas. Proto se možná Štědrý den bude slavit několikrát. Také se lidé stále budou bát, a proto nebudou jezdit za svými příbuznými. Bude to hodně zvláštní a asi i velmi zajímavé, ale i přes opatření to zvládneme.

Ema

 

Stejné věci: stromeček, rodina spolu, koukání na pohádky, rozdávání dárků.

Jiné věci: nebudou vánoční trhy, ve škole nebude besídka.

Vánoce budou stejné v tom, že budeme mít stromeček a pod ním spoustu dárečků. Budeme u babičky a s ní budeme koukat na různé pohádky. Naproti tomu budou jiné v tom, že nebudeme mít vánoční trhy a ve škole nebudeme mít besídku (těšila jsem se na ní). Besídky ve škole jsou vždycky super. Přineseme cukroví a ochutnáváme. To tenhle rok to asi nepůjde a to je hrozná škoda.

Anička

 

Letošní Vánoce budou netradiční, vzhledem k bezpečnostním opatřením musíme zůstat doma. Nebude ta typická vánoční atmosféra -např. vánoční trhy na Staroměstském náměstí, živý betlém, rozsvícení vánočních stromečků nebo zpívaní v hornopočernickém divadle a chození pro betlémské světlo. Nebudeme se moci navštěvovat tak, jako minulý rok a vypít svařené víno s přáteli na Staroměstském náměstí. Pro mnoho z nás to budou smutné Vánoce.

Lukáš

 

Letošní Vánoce nebudou pro všechny úplně obyčejné. Je možné, že si mnoho lidí udělá Vánoce až později, když už nebude situace vážná a otevřou se obchody. Nám se nejspíš Vánoce moc nezmění, maximálně bude můj bratr smutnit, že nedostane tolik dárků.

Někteří, ale budou muset tentokrát slavit Vánoce jinak, např. někteří slaví Den díkůvzdání s prarodiči. Nyní by to, ale nebylo moc rozumné.

Obecně nějaké větší akce, jako třeba vánoční trhy, které se sice nejspíš konat nebudou, nejsou nejlepší nápad. Je možné, že i základní věci, jako je třeba vánoční stromeček či kapr, bude pro někoho těžké sehnat. A to nejen kvůli vánoční horečce kdy každý nakupuje jako splašený, ale asi i pravidlo maximálního počtu lidí bude hrát velkou roli. Každopádně bude těžké to všechno vyřešit lusknutím prstu.

Linda

Tyto Vánoce asi nebudou jako ty ostatní. Nevím jestli se to zlepší nebo ne, ale vím, že budeme všichni o Vánocích doma. Trhy asi nebudou, a proto to nebude ono, bude mi chybět ta atmosféra. Když si představím, že lidé budou nervózní, jestli přijde dárek z e-shopu včas a jestli si podle obrázku vybrali dobře, tak to asi nebudou ty pravé Vánoce. Zato je to dobré, protože nám jiná rodina, když k nám o Vánocích přijde, nesní všechno, co jsme napekli.

Matyáš

 

Letošní Vánoce budou od všech minulých jiné. Jelikož tady řadí takzvaný COVID-19. Vláda nařídila různá opatření, dle kterých se musíme řídit. Tudíž nebudou vánoční trhy, které máme moc rádi, protože si tam dáme horkou čokoládu a jen tak chodíme po Staroměstském náměstí, které je naladěné vánoční atmosférou. Také mě mrzí, že letošní rok nebude ani rozsvěcení vánočního stromku, na který se chodíme každoročně dívat. Věřím v to, že snad i přes tato opatření budeme moct navštěvovat své blízké, společně rozbalovat dárky pod stromkem, atd. Celkově nikdo neví, co bude dál, ale doufám, že tato situace co nejdříve ustoupí, abychom se mohli vrátit opět do normálních životů.

Eliška

 

Bude to hodně záležet na tom jak se Covid-19 vyvine, ale myslím si, že letošní Vánoce rozhodně nebudou stejné jako v loňském roce. Obvykle k nám na Vánoce přijedou prarodiče, prababička a praprateta už dopoledne a slavíme můj svátek. A pak máme večer štědrovečerní večeři a rozbalujeme dárky. To asi letos nepůjde, abychom je nevystavovali zbytečnému riziku nákazy. A tak doufám, že aspoň ty další Vánoce budou v pořádku.

Adam

 

My tento rok nepojedeme do ZOO Praha jako každý rok, ale budeme sedět doma a koukat na telku, protože ZOO zavřeli. Vánoce jinak asi nebudou jako normálně. Budou asi zavřené obchody s výzdobou. Ale stejně si je tak nějak podle mě lidi užijí. Nepřijede asi babička s tetou takže se nebudou hrát karty. Toto je ode mě vše.

Samuel

Doufám, že Vánoce budou stejně krásné jako minulý rok. Přála bych si, abychom se šli s celou rodinou podívat na rozsvícení vánočního stromu na Staroměstské náměstí v centru Prahy. A když tam budou nějaké stánky s ručně vyrobenými ozdobami, určitě si zase nějakou koupím. A Štědrý večer bych chtěla strávit s babičkou, dědou, mamkou, ségrou a taťkou. Prostě nejvíc se těším na to, že budu s rodinou a s naším psem, který se jmenuje Kulíšek.

Taky se těším na štědrovečerní večeři a dárky. Jsem vždycky hrozně zvědavá, co dostanu. A moc bych si přála, aby byl sníh a mohli jsme na lyže. A nesmím zapomenout na návštěvu u strejdy a tety.

Tak ještě párkrát se vyspím a budou tady šťastné a veselé Vánoce.

Veronika

 

O Vánocích pojedeme k babičce a k dědovi. Přijede také teta, strejda a sestřenice. Naší tradicí je, že k obědu

máme smažený sýr s hranolkami nebo kroupy s houbami. Odpoledne se

choďíme projít do lesa, aby nám vyhládlo. Dáme si kafíčko a čaj a začínáme připravovat večeři. Po klasice – rybí polévka, ryba s bramborovým salátem – již netrpělivě čekáme na Ježíška.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Všichni se těšíme na dárky, hlavně my děti. Někdy stihneme I večerní pohádku nebo půlnoční zpívání koled u stromečku na návsi.

Matěj

Vánoce budou podobné jako minulý rok, akorát k nám nepřijde prababička. Budou zase beze sněhu, ach jo. Dostaneme dárky které chceme a k večeři budu mít jako vždy řízek s bramborovou kaší. Děda k nám přijede jako vždy odpoledne. Nejdříve prostřu s mamkou stůl a pak se celý den koukáme na pohádky. V šest hodin máme večeři a táta to vždy prodlužuje. Je to krásný pocit, když vejdu do obýváku a najednou je pod stromečkem plno dárků.

Karolína

 

Myslím si, že tento rok budou Vánoce úplně jiné. Bojím se o to, že nebudeme moc být s rodinou a s přáteli, ale i tak se na ně moc těším. Asi to bude tak, že ráno budeme doma a budeme odpočívat (normálně ráno býváme s rodinou). Potom jsme vždy chodili pro betlémské světlo s kamarády na Chvalský zámek, ale teď si myslím, že Vánoce budeme prostě slavit až večer. Večer táta uvaří večeři a já se půjdu rychle převléknout do svátečního oblečení a půjdu si sednout ke stolu. Když dojíme večeři, půjdeme se sestrou do pokoje a počkáme na rodiče, potom když příjdou, počkáme, až zazvoní zvoneček. Teď, když už zazvonil jdeme ke stromečku. Tam jsou dárky a my si nejdříve, než je rozbalím, zazpíváme nějakou koledu. Pak se jdeme vyfotit u stromečku a už konečně jdeme rozbalit dárky. Po rozbalení si jdeme pustit nějaké nové vánoční pohádky a k tomu si dáme banán s čokoládou. Po pohádkách jdeme spát.

Sára

 

Myslím si, že budou asi ovlivněny tím, co se děje na celém světě i u nás v republice. Myslím teď  nemoc coronavirus, která zasáhla mnoho z nás nejen tím, že spousta věcí je zakázána. Nesmí se chodit ven, do ZOO apod. I vánoční trhy budou asi dost chudé a nebudeme se moci jít podívat třeba na rozsvícení vánočního stromu, které mám rád.

Pavel

 

Letošní Vánoce budou asi více o rodině a méně o dárcích. O letošních Vánocích se lidé nedostanou do obchodních center. Pokud skončí epidemie Covid-19, tak si myslím, že se nebudou slavit Vánoce, ale konec epidemie. Pokud máte plastový vánoční stromek, tak se vás to netýká, ale pokud si kupujete stromek, tento rok výrazně ušetříte. Jestli se otevřou nákupní centra, tak bude vše až na epidemii lehčí. Pokud se obchodní centra neotevřou, tak jestli neumíte objednávat přes internet, tak si asi nic nekoupíte. Pokud uzavřou hranice na 30-60 dní, že by neprojelo ani zásobování a všichni by měli na 30 dní karanténu, tak by u nás Covid úplně vymizel. Pokud by Covid vymizel, tak by tyto Vánoce byly úplně normální.

 

Letošní Vánoce budou jiné. Myslím to tak, že počasí bude asi stejné jako každý rok (bez sněhu), ale atmosféra bude jiná. Méně dárků (samozřejmě o to mi nejde), ale i tak to budou Vánoce a moc se na ně těším. Budeme si užívat s rodinou a mít výbornou večeři. Letos si budeme asi více vyrábět místo kupovat dárky. Ale i přesto se na Vánoce těším.

Simona

 

My o Vánocích asi budeme na horách. Pojedu tam s mamkou, taťkou, sestrou a babičkou. S babičkou budeme chodit na běžky nebo budeme lyžovat. Pojedeme do Beskyd. Doufám, že otevřou ubytovací zařízení, jestli ne, tak oslavíme Vánoce doma. Doufám, že v Praze napadne sníh někdy kolem Vánoc. Se sestrou se rády koulujeme a stavíme sněhuláka.

Nela

 

Naše Vánoce budou jako obvykle, přijede k nám babička 20. prosince. Pak postavíme stromeček do nástavce a začneme ho zdobit. Štědrý den se budou připravovat řízky a bramborový salát, a po obědě začnu zabalovat dárky. Když se blíží 18. hodina, jdeme na Chvalský zámek, protože se tam rozsvěcí stromeček. Asi v 17.30 hodin se vracíme a pouštíme si vánoční pohádku. Do 21.00 hodin se koukáme na pohádky a pak se jde ke stolu k večeři, máme řízky a bramborový salát. A pak čekáme do 24.00 hodin, až budeme moci rozbalovat dárky. Po dárcích odcházíme do kostela a až se vrátíme, tak se jde spát.

Jan

 

Letošní Vánoce budeme trávit s mamkou a s mamky přítelem Petrem,       babičkou, dědou, druhým dědou, tetou Šáry a jejím přítelem Marcelem.Tento rok budeme slavit Vánoce nejspíš na chalupě. Těším se na výzdobu domova a stromečku. Na Vánocích mě také baví, když pečeme s mamkou a babičkou cukroví. A jako každý rok nás s dědou čeká výbírání kaprů, kteří nám až do Štědrého dne plavou ve vaně. O Vánocích si přeji, aby jsme byli zdraví a mohli být všichni spolu.

Anežka

 

Letošní Vánoce budou smutné, protože je všude ve světe koronavirus. Pokud bude horší situace a více nakažených, tak se nebudeme moci scházet s celou, velkou rodinou. Těším se ale na vánoční atmosféru, kterou si připravíme doma. Mamka bude mít víc času na pečení cukroví a přípravu dekorací. Na Štědrý večer si dáme bramborový salát s řízkem, zazpíváme si koledy a užijeme si Vánoce ve čtyřech.

Štěpán

 

Já osobě si myslím, že Vánoce budou v každé rodině vypadat jinak. Letos to jistě nebude tak úplně o dárcích. Buď budou více smutné nebo šťastné, podle toho, pokud někdo kvůli momentální situaci ztratil někoho blízkého, tak budou vzpomínat všichni spolu na dotyčnou osobu u stromečku. Pak tu jsou ti, kteří tuhle situaci zatím zvládli bez ztráty někoho blízkého. Každý z nás má jiné srdce a jinak vnímá okolí. Určitě to nebude jako dříve, že jsme se všichni sešli před velkým vánočním stromem na Chvalské tvrzi, ale budeme spolu doma a možná se někdo s rodinou zajde na strom podívat. Je hlavní, abychom si všichni Vánoce užili ne kvůli dárkům, ale kvůli tomu, že jsme spolu a přemýšleli nad tím, jak je krásné být na světě a vážit si toho, že jsme zdraví – to je letos to nejhlavnější. Milovat všechny, kteří milují nás a zůstat s nimi. Nemyslet na to, že tady s námi je nějaký virus, ale užít si Vánoce jako vždy.

Anna

 

Podle mě budou letošní Vánoce méně živé než předchozí. Nebudou otevřené žádné obchody, takže se bude nakupovat hodně na internetu. Nebudou se pořádat žádné vánoční trhy. Nebude sněžit. Jinak se nic nezmění zase budeme sedět u vánočního stromečku.

Vláďa

 

Vánoce budou jako každý rok. Budeme se mít rádi, budeme spolu s rodinou, budeme se těšit na dárečky, poslouchat koledy, koukat na pohádky, péct cukroví a dělat vše, co k Vánocům patří. Letos sice k dědovi na hory nepojedeme, ale alespoň mu zavoláme a popřejeme mu krásné svátky. Koronavirus a všechno okolo něj nám Vánoce nemůže zkazit. Proto se na Vánoce budeme těšit a užijeme si je naplno.

Filip

 

Vánoce budou letos jiné, protože máme Covid. Letošní Vánoce budou opět bez sněhu kvůli globálnímu oteplování. Na druhou stranu budou veselé, protože dostanu spoustu hezkých dárků. Těším se na Vánoce, protože přijede babička.  A protože se uvidím s celou rodinou. Také se těším na našeho kocoura, řádícího v nazdobeném vánočním stromku. Letošní Vánoce budou určitě hezké, jako všechny předchozí.

Honza

 

 

 

 

 

 

 

Prev On-line jde skoro všechno, když se chce
Next „Nejkrásnější chvíle v roce jsou ty, které strávíte se svými nejbližšími.“