Jsme s Ukrajinou nejen slovy

Jsme s Ukrajinou nejen slovy

„Ve shodě s celým civilizovaným světem jsme šokováni probíhající agresí Ruska vůči svrchovanému státu Ukrajině. Ukrajině a všem jejím občanům vyjadřujeme plnou podporu.“ To jsou slova, která se objevila hned 25. února nejen na webových stránkách SOŠ pro administrativu EU, ale také na všech našich sociálních sítích. U slov jsme ale nezůstali.

Během následujících dvou týdnů proběhlo na podporu Ukrajiny mnoho akcí. Již v pondělí 28. února zorganizovali studenti z M4A finanční sbírku, na konto Člověka v tísni odešlo přes 43 000 Kč. Od 7. do 9. března se uskutečnila sbírka nejen finanční, ale také hmotná. Podle seznamu potřebných věcí, který zveřejnilo ukrajinské velvyslanectví v Praze, nasbírali studenti i ostatní zaměstnanci mnoho krabic trvanlivých potravin, oblečení a dalšího materiálu, který byl předán neziskovým organizacím. Pod patronací různých tříd se více než týden prodávalo v atriu školy občerstvení, takže celkový výnos finanční sbírky je téměř 125 000 Kč. Ve čtvrtek 10. března potom zorganizovaly studentky P4A Anna Krupková a Miloslava Konvalinková pro své spolužáky přednášku o historii konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Pozvaly také novináře Martina Hampejse, hlavního editora Lidových novin, který se specializuje na zahraniční dění a který v následné besedě všem účastníkům konflikt ještě více osvětlil.

Další střípky od nás

Děním na Ukrajině jsme velmi zasaženi, ale škola samozřejmě musí fungovat dál. Na zmíněné besedě převzali ceny nejúspěšnější řešitelé geopolitické olympiády. Vítězem se překvapivě stal student teprve druhého ročníku Jan Pham, druhé místo společně obsadili maturant Filip Vlček a prvák Jáchym Jiras.

Na čtrnáctitýdenní stáži v Irsku jsou v rámci programu Erasmus+ dvě studentky třetího ročníku. Adéla Lukášová pracuje v hotelu v oddělení HR, Denisa Holíková sbírá zkušenosti v účetní firmě.

Domov mládeže uspořádal pro své obyvatele již 5. ročník soutěže Domov mládeže má talent. Soutěžící se předvedli v různých disciplínách, tradičně převažovala vystoupení hudební. Právě v nelehké době, kterou všichni prožíváme, jsou takové aktivity velmi potřebné.

Petra Bergmannová, učitelka SOŠ

Prev KÁCENÍ STROMŮ
Next Diamantová svatba manželů Chladových