Kdy bude D11 tichá a plynulá?!

Kdy bude D11 tichá a plynulá?!

Horní Počernice jsou sevřeny dálnicemi ze tří stran. Dálnice od Hradce Králové má už pár let sice nový povrch, který by měl být méně hlučný, ovšem stále čekáme na opatření, která mají dálnici ještě více odhlučnit a hlavně zajistit, aby nevznikaly kolony. Stojící auta a kamiony s běžícími motory nejsou pro životní prostředí Počernic vůbec nic pozitivního. Proto se znovu ptáme příslušného ředitele ŘSD ČR Tomáše Grosse:

Na dálnici D11 doprava neustále narůstá, co ŘSD udělá s hlukem a nárůstem počtu aut a kamionů?

Jednou z plánovaných staveb je rozšíření dálnice D11 na šest pruhů do režimu 3+3. Zkapacitnění dálničního tahu na jeho prvních osmi kilometrech (po exit Jirny) je stavebně již částečně připraveno, a to po nákladné rekonstrukci dokončené v roce 2019. Tato akce zahrnovala kromě kompletní výměny vozovky v obou směrech D11 také opravu křižovatkových větví na MÚK Horní Počernice. Dále došlo na rekonstrukci čtyř mostů, opravu odpočívek Beranka a výměnu kanalizace. Náklady činily 788 milionů Kč bez DPH. Ve směru na Hradec Králové již řidiči mohou jízdu ve třech pruzích na několika kilometrech sami vyzkoušet.

Budou v rámci zkapacitnění doplněny kolem D11 i nové protihlukové stěny?

Ano, samozřejmě. Podmínkou pro kompletní rozšíření D11 je mimo jiné právě vybudování dalších protihlukových stěn (či navýšení stávajících) v Horních Počernicích a Jirnech. Celkem má vzniknout devět stěn o celkové délce 2 710 metrů. S realizací stavby s odhadovanými náklady ve výši téměř 300 mil. Kč počítá ŘSD v letech 2023 až 2025. V budoucnu má být D11 rozšířena na šest pruhů až po Poděbrady.

 

Petr Měšťan, starosta

 

 

Prev Informace z radnice
Next Možnosti sportování od 1. 6. 2021