Lavička Václava Havla je symbolem dialogu a porozumění

Lavička Václava Havla je symbolem dialogu a porozumění

Autorem Lavičky Václava Havla je světoznámý architekt a designér Bořek Šípek. Přišel s velmi jednoduchým a přitom kreativním designem symbolizujícím demokratickou otevřenost k dialogu: dvěma kovovými zahradními křesly, spojenými s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, národní strom České republiky. (zdroj: Internet)

vystrizek

Poměrně bouřlivou a ne vždy pěknou diskusi na sociálních sítích vyvolala informace v únorovém HPZ o rozhodnutí umístit Lavičku Václava Havla u Divadla Horní Počernice. Ráda bych uvedla širší souvislosti. Pokud si umělecké dílo pořizujeme domů, při rozhodování hraje hlavní roli osobní vkus. Má-li být umělecké dílo součástí veřejného prostoru, je to složitější. Důvody, proč lavička na tomto místě, není těžké v našem případě najít: k osobě a dílu Václava Havla nás váže světová premiéra Žebrácké opery, která zde byla uvedena v roce 1975. Čtyřicáté výročí této události připomnělo Divadlo Horní Počernice obnovenou premiérou představení v podání Divadla Na tahu. K této příležitosti vydala Knihovna Václava Havla sborník vzpomínek, dopisů, kritik a studií s názvem Gauneři z Horních Počernic. Na bývalé restauraci U Čelikovských, kde se konala premiéra, je umístěna pamětní deska, divadelní sál však už neexistuje. Jeho roli převzalo Divadlo Horní Počernice, které s Divadlem Na tahu a režisérem Andrejem Krobem stále spolupracuje a pro studenty uvádí každoročně některou z Havlových her. Umístění Lavičky Václava Havla před divadlem proto považuji za logické vyjádření a potvrzení našeho vztahu k osobě a dílu prvního českého prezidenta.

Lavička s dvěma židlemi symbolizuje vlastně ochotu sednout si za jeden stůl a hovořit spolu. To si myslím, že je také důležitý odkaz Václava Havla: I když jsme lidé různých názorů, různého politického přesvědčení, různého náboženského přesvědčení, přece jenom je strašně důležité, abychom si sedli za jeden stůl a hovořili spolu a společně hledali pravdu,“ uvedl prof. Tomáš Halík pro Český rozhlas v r. 2013. K jeho slovům není potřeba nic dodávat, a tak závěrem jenom pár praktických poznámek. Technické řešení zaručuje, že stůl bude lípu objímat ještě za 100 let a nebude ji omezovat v růstu. Podstatnou část nákladů uhradí sponzorské dary a dárci budou jmenovitě uvedeni na pamětní desce. Předpokládaný nezávazný termín odhalení uměleckého díla je 18. května v 18 hodin.

Hana Čížková, radní Šance pro Počernice

Prev Cedule upozorní na honitbu
Next "Na medaile nečekejte na gauči," vzkazuje mistryně světa Martina Ptáčková

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment