Lavička Václava Havla

Lavička Václava Havla

Horní Počernice se 18. května připojily ke dvaceti městům po celém světě, která se mohou pyšnit Lavičkou Václava Havla. Slavnostního odhalení se kromě starostky Hany Moravcové a zastupitelky Hany Čížkové účastnil i ministr kultury Daniel Herman a za Knihovnu Václava Havla Anna Freimanová.

1-63

Lavička Václava Havla již zdobí několik českých i světových měst jako je například Washington, Barcelona, Dublin či Oxford. V Praze právě druhé místo po Malé Straně patří Horním Počernicím. Václava Havla totiž k Počernicím váže světová premiéra jeho divadelní hry Žebrácká opera, kterou Havel spolu s režisérem Andrejem Krobem uvedl 1. listopadu roku 1975 v bývalém hostinci U Čelikovských. Po tomto představení následovaly  represe proti účinkujícím i divákům. Andrej Krob se spolu s hercem Janem Hrabětou také zúčastnil tohoto slavnostního odhalení.

1-80

Vznik Lavičky Václava Havla

Lavička Václava Havla je pamětním místem věnovaným Václavu Havlovi. Tvoří jej dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Záměrem tohoto projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

1-67 1-76 1-54 1-57 1-53 1-88

Kompletní fotogalerii ze slavnostního odhalení naleznete ZDE.

 

Prev Neděle bude patřit Formanským slavnostím
Next Cyklistické aktuality

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment