
Masopust neboli fašank bylo období od Tří králů do Popeleční středy. Tento třídenní svátek se slavil od masopustní neděle do úterý. Následující den, Popeleční středou, začínalo 40 dní trvající období půstu. Proto bylo masopustní veselí obdobím hodování a radovánek. Letos vycházela Popeleční středa na 22. února.
V historii jsou zmínky o prvních masopustních průvodech již ve 13. století. Je spojován s opravdu bujarým veselím a hodováním. Bavili se bohatí i chudí, tančili, zpívali, popíjeli, jedli masopustní koblížky.
Tučný čtvrtek
K Tučnému čtvrtku patří hody. K obědu bývala vepřová pečeně se zelím a knedlíky. Na vesnicích se konaly zabijačky a hodovalo se tak na jitrnicích, jelitech, prejtu či prdelačce. Šetřit se nemělo s pivem nebo kořalkou. Také se smažily koblihy a boží milosti.
Masopustní neděle
Největší zábava se konala o masopustní neděli, které se také říkalo Taneční neděle. Rodina se sešla k bohatému obědu a hned poté na návsi začali vyhrávat hudebníci a vyráželo se na tancovačku, která se konala v místním hostinci. Často se zábava protáhla až do rána.
Masopustní pondělí
Zdá se, že po náročné neděli by se v pondělí mělo odpočívat. Opak byl ale pravdou a pořádaly se takzvané mužovské bály. Na tuto taneční zábavu ovšem měly přístup pouze manželské páry a svobodná chasa mohla jen přihlížet.
Masopustní úterý
Masopustní rej masek se nyní kvůli práci koná o víkendu, nicméně správně by se měl konat o masopustním úterku. Do průvodu vyrazil rej masek a při obchůzce nevynechal žádné stavení ve vsi. U každého stavení se zastavilo, muzika zahrála dvě až tři písně, pilo se, zpívalo a tancovalo. Maškary byly odměněny koblihami, uzeným masem, vejci, obilím i penězi.
Konce průvodu byly různé. Někde se zakopávala basa, což symbolizovalo 40 dní půstu, a tedy konec zábav a veselic. Někde se popravila maska kobyly či Masopust házel do vody. Zábava pak pokračovala do večera, ale nikdy ne přes půlnoc, jelikož s Popeleční středou začínal tradiční půst. Věřilo se, že pokud budou o masopustu tancovat přes půlnoc, objeví se mezi nimi ďábel jako cizinec v zeleném kabátě.