Mezinárodní mistrovství České republiky a Rakouska a Mistrovství chovatelů belgických ovčáků 

Mezinárodní mistrovství České republiky a Rakouska a Mistrovství chovatelů belgických ovčáků 

Ve dnech  21. 6. až 23. 6. hostilo kynologické cvičiště v Horních Počernicích mezinárodní “mistrovské” závody v kynologické disciplíně zvané Mondioring.

sport_psi

Mondioring je v naší zemi ne zcela známý kynologický sport, jehož základem jsou prvky vycházející z dlouholetých tradic francouzského a belgického ringu, kde se tomuto výcviku věnují již od počátku minulého století.V České republice se Mondioring oficiálně provozuje pod hlavičkou Mondioring klubu ČR od roku 2001.

Mondnioring je kynologický sport zaměřený především na dokonalou ovladatelnost psa v různých situacích. Prosadí se zde pouze psi perfektně socializovaní, fyzicky a psychicky výborně připravení a ochotně spolupracující se psovodem.

sport_psi_mistrcr-jiritoman

Během samotného závodu na psovoda a jeho psa čekají tři oddíly cviků jdoucí ihned po sobě – poslušnost, skoky, obrana. Pořadí těchto oddílů je neměnné, avšak pořadí jednotlivých cviků v těchto oddílech je pak závod od závodu jiné. Také prostředí “ringu” (cvičební plochy) je pokaždé jiné. Každý závod má své téma a tedy i nové a nové kulisy a rekvizity (například aporty nebo předměty, které má pes za úkol střežit), které by měly nejen lahodit oku diváka, ale také prověřit připravenost psa a jeho schopnost vyrovnat se s novými situacemi. Zajímavostí je také to, že je pes během celého závodu v ringu na volno, na krku nesmí mít ani obojek.

Tématem Mistrovství v Horních Počernicích  bylo Fantasy a tak se “ring” proměnil v zemi plnou elfů a trpaslíků, nechyběl ani kouzelný les, hrad, jeskyně se zlým vlkem a draci. Závodů se zúčastnilo celkem 41 psů se svými psovody ze 6 zemí (kromě ČR a Rakouska také Slováci, Poláci, Němci a dva závodníci z Rumunska). Titul Mistra ČR a Mistra klubu chovatelů belgických ovčáků v mondioringu pro rok 2019  získal Jiří Toman se psem Eclipse Olbramovický kvítek. Zadána byla i speciální cena pro nejrazantnějšího psa na obranách na počest našeho kamaráda, mondioringového figuranta a vojáka z povolání štábního praporčíka in memoriam Tomáše Procházky, kterou získal pes Toronto závodící se svou psovodkou Barborou Vilimcovou (ČR).

Na závěr bych velice ráda poděkovala všem, kteří nám umožnili závody uspořádat právě na tomto místě a také v neposlední řadě za podporu vedení úřadu v Horních Počernicích.

 

sport_psi2

Lenka Rytychová

více o Mondioringu můžete najít na webových stránkách Mondioring klubu ČR www.mondioringklub.cz

 

 

 

Prev Znamená demokracie diskusi?
Next Pomoci včelám může každý z vás