Minulost, přítomnost a budoucnost Xaverovského fotbalu

Minulost, přítomnost a budoucnost Xaverovského fotbalu

Začíná fotbalový ročník 2012-2013 a v baště fotbalu v Horních Počernicích se pomalu chystá probouzení z šestiletého fotbalového spánku. Začíná běh na dlouhou trať. Na základě iniciativy radnice Prahy 20 a několika funkcionářů,  bývalého známého druholigového klubu dochází k přihlášení do soutěží Pražského fotbalového svazu. Jdeme do rizika, říká si parta nadšenců a přihlašují do soutěže dvě družstva přípravek.  Máme 10 hráčů, ale jdeme do toho. Příprava a první mistrovská utkání nevypadají z počátku dobře. Ale neskutečná obětavost a houževnatost všech pomalu začíná nést ovoce.  Velmi dobrá organizovanost a dobré tréninkové vedení přinášejí své plody. Členská základna se pomalu zvětšuje a v následujícím ročníku 2013-2014 přihlašujeme do soutěže už 3 družstva přípravek. Dokonce jsme přihlásili i družstvo mužů. Není to II. liga, ale nejnižší pražská soutěž. Stavíme na všech srdcařích a zrovna tak jako v dětech, přichází úspěch. První rok v soutěži mužů a postup z prvního místa. Podobně jako u mužů je velký výsledkový boom i v přípravkách.

yangamesfb-9

O Xaverovu se začíná zase mluvit a to je velmi pozitivní. Všichni se snaží podpořit fotbal. Ať je to vedení radnice, ať jsou to rodiče dětí a samozřejmě i vedení klubu. Všichni zvyšujeme požadavky a zvedáme pomyslnou laťku ve výkonnosti. Přivádíme k mládeži kvalifikované trenéry, řada dobrovolných trenérů si úspěšně svůj amatérský přístup k trénování vylepšuje studiem trenérských licencí a snažíme se chovat trochu „profesionálně“. Děti vyjíždějí na první mezinárodní turnaj do Stuttgartu a mezi dětmi bundesligových mužstev končí na pátém místě. U mužů sice nepostupujeme, ale postupová příčka byla na dosah. V dalším soutěžním  ročníku jsme byli na základě výkonnostních úspěchů zařazeni v přípravkových soutěžích do nejvyšší pražské soutěže ELITE. Roste nám členská základna, pravidelně se zúčastňujeme velkých turnajů a jenom uvádím, že v tomto ročníku končíme na Ondrášovka Cupu v ročníku 2006 na druhém místě. Pro zajímavost tento turnaj hrají všechny kluby I. a II. ligy spolu se zahraničními účastníky.

yangamesfb-7

To je historie, ala vraťme se trochu do současnosti. Máme zhruba 221 členů mládežnických družstev. Hrajeme v přípravkách ELITE soutěž Prahy a v posledním ročníku jsme ve čtyřech kategoriích. Získali jsme dvě první, jedno druhé a jedno třetí místo. V soutěži mladších žáků slavíme postup do pražského přeboru, nejvyšší pražské soutěže, ve starších žácích postup do I.A třídy, druhé nejvyšší pražské soutěže. Jiné mládežnické kategorie nemáme, protože postupujeme podle toho, jak nám děti stárnou. Stavíme na vlastních odchovancích. I v mužích jsme už v krajské soutěži. Zvládli jsme postup do I.B třídy. V soutěži jsme skončili na 7. místě a v jarní části jsme dokonce skončili na 2. místě.

yangamesfb-3

To je stručná rekapitulace sportovních výsledků, ale musíme se vrátit i k ostatním věcem. Sport je o penězích. Těch nemá nikdo dost, ale musíme se s tím vyrovnat. Trápí nás omezená možnost využívání travnatých hracích ploch na Xaverově. To by se určitě podařilo vyřešit odkupem celého areálu do vlastnictví městské části. To, že by se na Xaverově hrála i vyšší soutěž mužů, by mělo strategický význam pro rozvoj mládeže. V současnosti musíme řešit rozebírání našich špičkových hráčů kluby I. a II. ligy. Všichni věříme, že to nezastaví naší sportovní výkonnost a nesníží členskou základnu a budeme dál růst jak výkonnostně, tak členskou základnou, která se i letos v září rozroste o nejmenší fotbalisty, kteří se zapojí do tréninku školičky.

yangamesfb-4

Na závěr musíme poděkovat MHMP a vedení městské části Prahy 20, že nás, pokud to bylo možné, podporovaly ve svých grantových programech. Poslední poděkování patří za celkovou výměnu UMT, protože původní,  byla stará a hlavně byla nebezpečná pro zdraví všech sportovců. Máme radost, že nejenom xaverovské  děti, ale celá sportovní veřejnost bude moci tuto skutečnost využít.

yangamesfb-2

Nechtěli jsme v tomto příspěvku nikoho jmenovat, ať z hlediska pozitivního či negativního. Rádi bychom tím poukázali, že děti u nás hrají zásadní roli a každý rodič je rád, pokud vidí, že jeho dítě smysluplně tráví svůj čas a těší se na trénink, zápas či na svoje fotbalové kamarády. To je to, co je pro nás prioritou a kudy vede cesta do budoucnosti našeho klubu. Kdo nám podá pomocnou ruku, bude jen vítán a může tak činit s čistým svědomím a vědomím, že podporuje dobrou věc.

yangamesfb-11

Prev Triatlonistům se letos daří
Next Hledáme paní na úklid MUMu