Místo školy v přírodě – příroda ve škole

Místo školy v přírodě – příroda ve škole

Jednou z nejcharakterističtějších akcí svépravické ZŠ je naše pověstná škola v přírodě. Vyrážíme každý rok v celé sestavě – všechny třídy, učitelky i vychovatelky a společně trávíme deset dní na čerstvém vzduchu krkonošských hor. Obvykle se na tuto akci velmi těšíme. Děti jsou zvědavé, jestli na starých místech najdou své z loňska postavené bunkry či zakopané poklady a všichni využíváme příležitost poznat se napříč ročníky.

Letos se pochopitelně nic takového nekoná. Sedíme doma a děti ve škole vypráví, jak si o víkendu užily výlet do místního supermarketu. Starším žákům se stýská, mladší nechápou po čem. Přesto se snažíme alespoň něco z té atmosféry zprostředkovat i letos. A když to nejde v Krkonoších, musí to jít na naší školní zahradě. Právě v těchto dnech jsme za přírodní areál naší školy velmi vděčni. Děti tráví co nejvíce času venku. Využíváme každou možnost, abychom mohli částečně kompenzovat nutnost mít nasazenou roušku. Také aktivity, kterým se věnujeme, připomínají tradiční zábavu spojenou se školou v přírodě.  Vychovatelky družiny učí děvčata oblíbenou hru svých maminek či babiček a pletou věnečky, ale největší zábavou je stavění domečků pro broučky.

V rámci možností se snažíme udělat si společný čas tak hezký, aby i z tohoto období bylo jednou na co vzpomínat. Ostatně snaha zkrášlit si to, co krásné není, je vidět také na naší školní budově, která nyní prochází rekonstrukcí. Nevzhledné ploty okolo stavby ozdobily děti z družiny pěknými obrázky. Jen je nám líto, že přes veškerou snahu o kultivaci školního prostoru se někdo rozhodl počmárat tabuli ve venkovní učebně. Že by jen jiné estetické cítění? Nebo dal spíš někdo průchod své přirozené potřebě ničit? Holt, i příroda, když se nekultivuje, má svou odvrácenou stranu.

Učitelky ZŠ Spojenců

Prev Podpora čtenářské gramotnosti v rámci projektu MAP II - Výstava k výročí zavraždění sv. Ludmily
Next Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou budou letos opět online. Konzultujte možnosti léčby přímo z domova