Největší milovník fotbalu-Sparťan Jirka

Největší milovník fotbalu-Sparťan Jirka

Z dopisů čtenářů:

Život tropí různé legrácky a mezi ně patří i mé dlouholeté přátelství s Jirkou Krytinářem. Jirka byl moc hodný človíček, který měl rád Český ráj a k nám na chalupu jezdil si odpočinout, popovídat s lidmi v košovské hospodě, miloval i grilovačku na naší zahradě. Stejně tak měl rád Sportovní hospodu na Xaverově u hřiště, protože mu připomínala seriálovou hospodu, kde hrál šikovného malého kolportéra Večerní Prahy. Vždy pokud měl čas, si ve středu zašel na oběd na řízek s bramborovým salátem, vešel do hospody se slovy: Tak jak se máte kujóni a poté nakráčel za kuchařem Vaškem Sůrou, kterého zdravil: Servus kachna, co kuchtíš dobrého a poté následovalo “Ať žije naše Sparta,” protože oba byli fanoušci Sparťani. Dělal zde i autogramiádu své knížky “Dívám se kolem”. Nechce se ani věřit, že už není mezi námi a 27. dubna by se dožil 70 let.

28032010188%5b1%5d

Budu Vám vyprávět jeden z mála příběhů, co jsem s Jirkou prožil s fotbalem.

Jeho největší fotbalový kamarád byl Jirka Šíma, který ho ovlivnil natolik, že Jirka se stal velkým fanouškem Sparty Praha. Tento příběh se stal před třemi lety, kdy se mně ozval mobil, a Jirka hlásil: “Jdeme na Spartu, hraje proti Brnu a máme lístky“. Tak jsem jel k němu domů, on zavolal kamaráda taxikáře a již jsme jeli na jeho milovanou Letnou. Vystoupili jsme na rohu stadionu u Fan prodejny Sparty. Tu však Jirka zjistil, že nemá sparťanskou šálu, vešli jsme dovnitř a Jirka si vybral sparťánskou šálu, ale byl tady problém, stála skoro 500 Kč. Najednou u něho stáli dva fanoušci Zbrojovky a žadonili o společnou fotku. Jirka byl starý dobrák a tak se s nimi vyfotil.

Tu se však objevili dva fanoušci Sparty a opakovala se stejná situace a společné fotografování. Ten větší nabídnul Jirkovi svoji sparťanskou klubovou kartu a Jirka si pořídil svou šálu se slevou a hrdě jsme vykročili na stadion. Utkání se příznivě vyvíjelo pro Spartu a tak jsme zašli do útrob stadiónu na poločasový raut. Jirka se postavil do fronty na šunku a já jsem se dal do rozhovoru se svými známými. Tu vidím komickou situaci, nad Jirku se postavil vysoký hráč Zbrojovky, který nehrál a nechtěně začal kropit Jirku kofolou. Tu se Jirka ozval: “Člověče, tady jsou lidi a fanoušci Sparty“. Hráč se podíval dolů a začal se omlouvat, že ho se svými 190 cm neviděl a povídal: já jsem nevěděl, že kolportér Večerní Prahy ze seriálu Hospoda chodí také na fotbal.

Jirka si vzal svoji šunčičku a vydal se hledat místo na posezení ve skyboxech a tu našel místo a živě klábosil s Dominkem Haškem naším nejlepším hokejovým brankářem.

Přestávka skončila a tak jsme šli zpátky na tribunu, jeho „Spartička“ vyhrála 3:0 a on si spokojeně pobrukoval Sparta, Sparta.

Vyšli jsme před stadion, taxikář kamarád na nás čekal, ale ještě předtím jsem ho musel vyfotit a to prohlásil, aby všichni věděli, že Sparta Praha má „největšího fanouška“.

Tak takový byl Jirka hodný člověk, který užíval život plnými doušky. A já jsem rád, že jsme se spolu přátelili a tvořili – mimo jiné, jsem měl tu čest produkovat mu dvě jeho knížky, které věnoval své rodině, dceři Janě, ale i všem hodným lidem.

Miroslav Kadlec, Horní Počernice

Prev Počernické kuře 2017
Next Workshop přírodovědných předmětů v Ratibořické

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment