Nemůžeme dopustit, aby se z Počernic stalo jedno velké parkoviště

Nemůžeme dopustit, aby se z Počernic stalo jedno velké parkoviště

Eva Alexová nyní na úřadu naší městské části působí jako radní a místostarostka, avšak v komunální politice rozhodně není nováčkem. Za Šanci pro Počernice kandidovala už v roce 2010, jako zastupitelka byla zvolena před šesti lety. Nyní má na starost nejen zastupování starosty, ale ve své gesci má dopravu, sdíleně se stará o podporu podnikání, sociální věci a zdravotnictví a výstavbu.

f6992f78-6244-49e1-8b53-ec2b937fc5cd

 

Dlouhá léta jste vedla obchod Ovoce a zelenina. Byl pro Vás velký skok přejít do politiky na plný úvazek?

Přešla jsem do úplně jiného světa. V podnikání je to hlavně o mně samotné a mém rozhodnutí, v politice však tato pravidla neplatí. Zvykám si na to, že není vše hned, ale naopak se jedná o dlouhodobé procesy, které není možné urychlit. Navíc nejsou věci závislé jen na mně, ale na mnoha dalších lidech.

 

Co Vás na této práci nejvíce těší a co Vám naopak vadí?

Těší mě, že mohu lépe pomoci lidem. Jsou věci, ke kterým mám blíže a mohu je řešit, ale vadí mi, že někdy je to řešení delší, než bych si představovala.

 

Do funkce místostarostky jste nastoupila krátce před začátkem koronavirové pandemie, což ovlivnilo všechny lidi u nás včetně chodu úřadu. Jak vnímáte toto období?

Je to rozhodně složité období, které zasáhlo úplně všechny. Potřebovali bychom řešit rozjeté projekty a akce, ale hlavní je samozřejmě řešení pandemie. Máme tady mnoho projektů, které jsou dobře nastartované, například rekonstrukce, bourání mostů, podjezd pod ulicí Bystrá a mnoho dalšího. Tyto akce nejsou pandemií zastaveny, ale samozřejmě nejedou tak, jak bychom si za běžného provozu představovali. Mám ráda osobní kontakt, ale nyní se nekonají téměř žádné schůzky a věci řešíme jen po telefonu, což pro chod věcí není ideální.

efbd5376-e3b9-4763-a696-d0518c2325a1

 

Má pandemie vliv i na samotný chod úřadu?

Úřad pracuje dál, jen jsou omezeny úřední hodiny. Nicméně úkony v oblasti dopravy a stavby běží s omezením dál.

 

Jaké kompetence máte na starost sama a jaké sdílené a s kým?

Mám na starost dopravu, podporu podnikání sdílím se Zbyňkem Římalem, sociální věci a zdravotnictví s Petrem Růžičkou a výstavbu s Jindřichem Juklem.

 

Která z těchto kompetencí je Vám nejbližší?

 

Nejbližší je mi určitě doprava. To je téma, které pálí asi každého občana Horních Počernic a já jsem se jí věnovala už dlouho před nástupem do funkce. Je to rozhodně největší problém naší městské části, který se nedá vyřešit za jedno volební období, ale jedná se o dlouhodobý proces. Věřím však, že se jednou podaří vyřešit.

 

Čeho byste v dopravě ráda dosáhla a co bude Vaše priorita?

Určitě je mou prioritou zklidnění Náchodské. Dále bych ráda dosáhla toho, aby se magistrát začal zabývat metrem v Horních Počernicích, což je pro zklidnění Počernic nejdůležitější. Konečná zastávka metra včetně P+R parkoviště by měla být na hranici se Středočeským krajem.  Díky modrým parkovacím zónám, které se neustále rozšiřují a tím vytlačují auta směrem na okraje, se z Horních Počernic brzy stane jedno velké parkoviště. To nemůžeme dopustit.

Ráda bych, aby Počernice byly vilovou čtvrtí, samozřejmě tady historicky sídliště máme, ale není důvod zde stavět další. Proto budu preferovat nižší zástavbu.

 

Co ráda děláte ve svém volném čase?

Moc toho volného času mi nezbývá, nicméně ráda jezdím na kole a velkým koníčkem mi je turistika. Také mám dvě dospívající děti, což vydá za vše.

 

Lenka Bartáková, redaktorka

 

 

Prev Provoz bazénů a koupališť od 25. 5. 2020
Next Zprávy z radnice