O titul o nejlepší adaptační řešení na změnu klimatu usiluje rekordních dvaadvacet nápadů z Prahy

O titul o nejlepší adaptační řešení na změnu klimatu usiluje rekordních dvaadvacet nápadů z Prahy

Již druhý ročník soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako je zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, pokročil do další fáze. Rekordních 78 přihlášených projektů z celé republiky nyní čeká na verdikt odborné poroty. O její přízeň se utká hned dvaadvacet projektů z Prahy, mezi nimi i krajinný park V Ladech v Horních Počernicích.

aktuality_vladech

V městském prostředí autoři nejčastěji sázejí na revitalizací sídlišť a domů, zmírňování dopadů vln veder nebo netradiční parkové úpravy. Rekordní počet dvaadvaceti přihlášek, které pomáhají zvládat výkyvy počasí a klimatu v přehřáté zástavbě, se sešel také od zástupců Prahy a městských částí hlavního města. Právě česká metropole je pro letošní rok novým partnerem soutěže.

Mezi chytrými řešeními v hlavním městě najdeme mimo jiné Dům v úžině, na přírodě blízká řešení vsadili také autoři obecního domu v Ďáblicích.

Mezi pražskými želízky v ohni je dále například využití dešťovky v poliklinice Prosek, pasivní bytový dům Zelená Libuš, obnova centra Královské obory ve Stromovce, či náš park V Ladech v Horních Počernicích. Krajinný park V Ladech vznikl na území mezi Biologickým rybníkem Xaverovským rybníkem a dálnicí D8 v Horních Počernicích. Během 3,5 roku zde proběhla revitalizace obou rybníků, Svépravického potoka, výstavba protihlukového valu a vznikly zde plochy zeleně, cesty a byl umístěn mobiliář.

default

„Za zdařilou revitalizaci lesoparku V Ladech, díky níž vzniklo nádherné místo pro odpočinek a procházky, jsme velmi rádi. Dříve téměř nepřístupný a nehostinný kout naší městské části zůstával bez větší pozornosti, dnes je hojně navštěvován během celého roku. Nová výsadba stromů a citlivé zachování stávající zeleně řadí toto místo na jedno z nejhezčích míst v Horních Počernicích. Těším se, jak příroda sama toto místo ještě promění k obrazu svému,” řekla nám radní Jana Hájková.

20190618_131808

Vedle samospráv se svými řešeními přicházejí v Praze také soukromé firmy. Jedním z nich je bankovní kampus v Radlicích. „ČSOB Kampus byl navržen tak, aby byl v souladu s okolím Radlického údolí. Budova kopíruje reliéf svahu a díky použitým materiálům a střešní zeleni dokonale splývá s okolím. Unikátní je zejména řešení vytápění a ochlazování. To zajišťuje soustava tepelných čerpadel o celkové délce přes 26 kilometrů, která je největší soustavou geotermických vrtů v Česku,” líčí přihlašovatelka Aneta Valdhansová.

Podobných inspirativních řešení se v druhém ročníku Adapterra Awards nakonec sešlo třikrát více než vloni, celkem 78. Z nich vybere porota složená z klimatologů, ekologů a dalších odborníků finalisty, kteří postoupí do letního hlasování o cenu sympatie, a také vítěze jednotlivých kategorií. Členové poroty před vyhlášením některé projekty navíc navštíví osobně. Vítězové si svá ocenění převezmou 4. listopadu na celostátní konferenci věnované adaptačním opatřením v Praze.

Všechny kvalitní projekty pak získají místo v inspirační databázi Adapterra a v průvodci nejlepšími adaptačními projekty letošního roku. Na vítěze čeká i odborná zahraniční exkurze za příklady adaptačních opatření a pro vítěze v kategorii Volná krajina také Cena Nestlé ve výši sto tisíc korun.

Prev Aktivní senior, zdravý senior
Next Nové cyklostezky v Praze