O Vánocích jsem rád s Bohem

O Vánocích jsem rád s Bohem

Už přes rok působí v Horních Počernicích katolický kněz Vojtěch Eliáš, který do Počernic přišel po tříletém působení v anglickém Wimbledonu. Jak se slaví vánoční svátky v Anglii a co má na nich nejraději, se dovíte v našem rozhovoru.

dsc_1422

Jak dlouho jste pobýval v Anglii a co Vás tam přivedlo?

V Anglii – konkrétně ve Wimbledonu jsem byl tři roky. Byl jsem tam poslán pražským arcibiskupem (ostatně jako i do Horních Počernic) a původní záměr bylo, abych se staral o komunitu krajanů žijících v Londýně a okolí. To se pak ukázalo jako nepatřičné – mnozí z původních migrantů již byli vysokého věku a pro nemoc ani nemohli dojíždět na bohoslužby v češtině a mladá generace byla naopak ráda, že se může zapojit do místních farností v angličtině (někdy přímo na univerzitě nebo v rámci místa, kde bydleli). A tak jsem nakonec sloužil v katolické farnosti ve Wimbledonu a většinu bohoslužeb jsem měl anglicky. Sice zůstala dlouhou dobu zachována v centru Londýna jedna mše měsíčně česky, ale pak skončilo i to.

Můžete nám popsat, jak probíhají Vánoce v Anglii? V čem jsou nejvíce odlišné od našich?

Asi to tak má každý, že podle svého dětství porovnává zvyky ostatních národů: z tohoto pohledu se může říci, že v Anglii Vánoce neslaví vůbec. Tedy aby to nevedlo k omylu: na Štědrý večer nemají žádné rodinné zvyky ani si nedávají dárky. Stromeček se prostě nějak ozdobí (klidně i týden předem) a dárky dávají podle různých tradic, Angličané naleznou něco v punčoše 25. 12. ráno, rodiny s italskými kořeny dávají dárky až na Tři krále (tedy 6. 1.) atd. Co mají však společné je slavnostní oběd 25. 12. Pro nás celkem hrůza, v Anglii se jí pečený krocan, ale k tomu jsou různé přidané pochutiny jako růžičková kapusta, další pečená zelenina, masové koule a něco jako nádivka nebo spíše zapečené müsli. Jako správný Čech bych řekl: „Hrůza!“ Vše to korunuje „Vánoční puding” – to je něco celkem šíleného. Podle tradice je v něm 13 ingrediencí, jako Pán Ježíš + 12 apoštolů, ale z našeho pohledu je to spíše dort podle „pejska a kočičky”, který je navíc tmavý (hnědý až skoro černý) a jí se teplý!

Je nějaký vánoční zvyk, který jste si přivezl s sebou do Čech?

Není to přímo zvyk, ale taková touha. V Anglii se říká, že by při vánoční hostině (u nich tedy 25. 12. na oběd) neměl být nikdo sám. A tak je normální, že sousedé pozvou někoho z okolí, kdo bydlí sám a na faře se dělá hostina pro všechny, kterým by hrozilo, že by byli sami a nikdo je nepozval.

Co máte na Vánocích nejraději?

Cukroví! A z duchovních věcí vánoční koledy a úplně z vážné hudby Vánoční kantátu od J. S. Bacha.

Nepřipadá Vám, že se pod tíhou velkého shonu, nakupování a honbou za co největším počtem dárků trošku vytrácí to pravé kouzlo Vánoc, tedy pohoda, rozjímání…?

Ještě jsem měl před chvílí také uvést, že mám rád dárky! Máte pravdu, že se někdy za prostředkem ztrácí původní smysl, ale když je dárek výrazem, že mám někoho skutečně rád, pak je to krásná věc! Pokud jsou však dárky, a hlavně co nejdražší, náhražkou, že „jsem na Tebe celý rok kašlal, tak si nyní léčím svědomí a snažím se Tě nějak uplatit“, tak to je špatně. Já osobně mám nejradši dárky, které mně synovci nebo neteře sami vyrobí (a maminka upeče). Kouzlo Vánoc je však něco, co musíme stále aktivně vytvářet, ono se nestane jen tak samo, že pustíme koledy a provoníme byt: kouzlo Vánoc – to jsou plody vzájemné lásky (a někdy i usmíření a odpuštění), když jsme spolu a je nám dobře a jsme rádi, že jsme spolu. Takhle to mám já i s Bohem – o Vánocích jsem rád s Ním!

dsc_91_pozdvihovani

Lenka Bartáková, redaktorka

 

Prev ZMĚNY JÍZDNÍCH ŘÁDŮ AUTOBUSŮ OD 1.12.
Next Ptáte se nás: proč došlo ke změnám ve sběrném dvoře?