Obnovujeme tradice, které tu nikdy nebyly

Obnovujeme tradice, které tu nikdy nebyly

V Horních Počernicích se masopustního veselí ujala Bety Cibochová, která se svými žáky poprvé v roce 1998 vyrobila masky a šli se projít kolem rybníka v Čertousích. Každý rok však průvod zajímal více lidí, postupně se k dětem přidávali jejich sourozenci, kamarádi, sousedi a dnes na masopustu vidíme zaplněné celé ulice masek.

O vzniku této tradice jsme si povídali s Bety Cibochovou i dnešním Masopustem Jiřím Stiborem.

Paní Cibochová, prozraďte nám, kdy vznikla tradice slavení masopustu v Horních Počernicích?

Zvláštní škola Bártlova, kde jsem byla ředitelkou od roku 1994, začala pořádat masopustní průvody již v roce 1998. S dětmi jsme ve škole vyráběli masky, tak, aby je měly všechny děti.

Jak vypadal první masopust, který jste pořádala?

První masopustní průvod prošel pouze kolem rybníka v Čertousích a zpět do školy. Pro velký úspěch a zájem dětí i kolemjdoucích sousedů, jsme začali masopustní průvod každoročně opakovat a prodlužovat. Byli jsme zváni i do restaurace Čertousy.

Kolik lidí se tehdy asi zúčastnilo?

Tenkrát bylo ve škole kolem 60 žáků, ti přibrali sourozence a průvod se tak rozrůstal a v dalších letech jsme chodili po Náchodské až k Sokolovně, kde nás čekalo masopustní občerstvení – čaj a tradiční koblihy a děti se mohly proběhat po hřišti. Průvod jsme začali prodlužovat až ke Chvalskému zámku a cestou se k nám přidávaly další masky. To probíhalo každoročně. Od roku 2003 jsme masopustní průvod spojili s průvodem od DDM, kde byla tehdejší ředitelka Kateřina Francová. Šli jsme k místní radnici a ke Chvalskému zámku. To s námi již spolupracoval Jiří Stibor, který přivedl další povedené masky. Později i ředitelka zámku Jarka Schmidtová zajišťovala kapelu a další doprovod. Průvody končily u Chvalského zámku a staly se tak počernickou tradicí.

Pane Stibore, kdy jste se k pořádání masopustu připojil vy?

Se svým historickým spolkem jsem se účastnil někdy od roku 1998 masopustu v Dolních Počernicích. Když jsme začali spolupracovat s DDM, tedy od roku 2004, tak jsme se pochopitelně přidali. Později se toho nějak DDM nemohlo zhostit, tak jsme se ujali organizace ve spolupráci s Chvalským zámkem.

Masopust má své předepsané postavy, které by na něm neměly chybět. Dodržovali jste je vždy všechny?

První byla potřeba zajistit masky a ty nám ochotně zapůjčil Spolek Sosák ze Sibřiny. Takto jsme to ještě zopakovali, než jsme dotvořili masky vlastní. V té době tedy vznikl náš lední medvěd a zebra místo kobyly. Pro mě byla určena maska Masopusta, tedy vůdce průvodu. Další charakteristickou maskou je bába s nůší a Žid. Lovce jsme měli tradičně středověkého. V roce 2020 už se některých masek ujmuli počerničtí divadelní ochotníci a náš spolek už jen doplňuje pár masek. Za ta léta nás ubylo. Za to se objevuje čím dál více masek mezi účastníky průvodu a je čím dál těžší vybrat masky nejlepší pro ocenění.

V roce 2018 se k průvodu přidali členové furry komunity a doplnili průvod o zvířecí masky.

Když zmiňujete Sosáka ze Sibřiny, jejich masopust byl vždy vydařený. Byl pro vás inspirací nejen co se postav týče?

Větší inspirací pro mě byl masopust dolnopočernický, ale zde nebylo úplně reálné zorganizovat průvod jako zastavení po jednotlivých firmách (obchodech). Přeci jenom jsme rozlehlejší a můžeme mít jen omezený počet zastavení na trase. I tak průvod trvá přes dvě hodiny. A to je pro menší děti už hodně. Sosák byl inspirací svým zápalem pro věc a někteří členové našeho spolku (Molechet) působili i v Sosáku.

Pátral jsem také, jestli se zde masopust konal i v historii, ale v dostupných kronikách a záznamech jsem žádné zmínky nenašel. V jednu dobu jsme měli heslo: „Obnovujeme tradice, které tu nikdy nebyly.“

Kolik lidí se zapojuje do celé organizace masopustu?

Přesná čísla opravdu netuším. Masopust organizují místní spolky v koordinaci s Chvalským zámkem. Momentálně je to tedy Chvalský zámek, divadlo, Společenství Molechet, Skauti, DDM, místní školy. Každý má svůj podíl na celku. Odhaduji cca 20 lidí. A mě pomáhá s organizací chlupáčů cca 10 dobrovolníků z jejich řad. Ti organizují jen tu jejich část s problémy pro ně specifickými.

Je nějaká postava z tradičních masopustních masek, která vám v průvodu chybí?

Dlouhodobě postrádám slamáka a určitě chybí kobyla, ke které momentálně nemáme hlavu. Tradičními maskami je určitě ještě kominík pro štěstí a smrtka. Uvidíme, třeba je letos v průvodu potkáme.

Kdy byla největší účast?

V loňském roce byla účast asi největší a na startu průvodu jsme zaplnili celý prostor u divadla a následně i areál Na Chvalské tvrzi.

Dokážete odhadnout, kolik lidí se mohlo účastnit?

Mým hodně přibližným odhadem je něco mezi 500 a 700 účastníky, ale opravdu nevím. Jak jdu v čele průvodu, tak ten přehled nemám takový.

 

 

 

Prev Masopust, masopust, jen mne holka neopusť
Next Praha podporuje sport seniorů v TJ Sokol