Odkud se vzal Mikuláš?

Odkud se vzal Mikuláš?

Včera v podvečer do našich domácností zamířil Mikuláš v doprovodu anděla i pekelníků. Víte, kdo to Mkuláš byl, a proč rozdává dětem dobroty?

mikulas2016-13

V Horních Počernicích tradičně chodila i skupina ze Salesiánského hnutí mládeže (SHM)

Mikuláš se narodil ve třetím století bohaté křesťanské rodině ve městě Patara. Po smrti rodič rozdal veškerý majetek chudým a vydal se na pouť, kde se ve městě Myra stal biskupem. Během své pouti pomáhal chudým, zachraňoval nespravedlivě obviněné i odsouzené. Kolem roku 310 byl sám uvržen do žaláře a pro svou víru mučen.

K Mikulášovi se váže i několik legend, nejznámější z nich je tato: V městě byl jeden zchudlý šlechtic, který měl starost, kde sežene věno pro své tři dcery. Mikuláš se to dozvěděl a tajně v noci oknem vhodil měšec peněz. Toto udělal ještě dvakrát, pro každou z dcer šlechtice.

A právě pro svou štědrost dnes chdí Mikuláš a obdarovává hodné děti.

Dříve chodil s Mikulášem celý průvod, v němž se objevovaly masky myslivců, jezdců, dragounů, případně sedlákem se selkou a hloupým synem Kubou. Postavy v průvodu se měnily podle místních tradic. Později z průvodu zbyl jen Mikuláš s andělem a čertem tak, jak je známe dnes.

mikulas2016-14

JJak probíhala návštěva Mikuláše u vás? Pošlete nám fotografie na ezpravodajhp@gmail.com Rádi vaše fotografie zveřejníme na ezpravodaji.

 

 

 

Prev Česká pošta rozšiřuje předvánoční provozní dobu v Praze a okolí
Next Vánoční trh pro SKP HoPo

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment