Partnerství měst je pokračováním v dialogu a porozumění druhým

Partnerství měst je pokračováním v dialogu a porozumění druhým

Výbor pro partnerství Zastupitelstva MČ Praha 20 přibližuje život našich dvou partnerských měst Brunsbüttelu a Mions už jedenáct let. Starostka Horních Počernic Hana Moravcová navštívila při této příležitosti letos v září a v říjnu obě města, aby s jejich zástupci diskutovala o zkušenostech z komunální politiky, jednala o dalších konkrétních akcích a projektech mezi našimi městy. Přirozeně se nevyhnula ani debatám o současné politické situaci ve světě a uprchlické krizi.

Delegace z Horních Počernic v lázeňském městě Büsum u pobřeží Severního moře

Delegace z Horních Počernic v lázeňském městě Büsum u pobřeží Severního moře

„Partnerství našich měst je založeno na porozumění jejich historii, kultuře, řeči i politické iniciativě. Přestože máme na některá témata rozdílné názory, musíme pokračovat v dialogu a mít porozumění pro postavení toho druhého. To je pro mne u partnerství s Němci i Francouzi nejdůležitější,“ uvedla starostka Moravcová při obou oficiálních návštěvách.

Hana Moravcová se starostou města Brunsbüttel Stefanem Mohrdieckem a místostarostkou Karin Süfke

Hana Moravcová se starostou města Brunsbüttel Stefanem Mohrdieckem a místostarostkou Karin Süfke

 

Pozvání starosty města Brunsbüttel Stefana Mohrdiecka na tradiční Dithmarscher Kohltage v polovině září bylo nejen příležitostí k prohlídce průplavu císaře Viléma v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko, který spojuje Severní a Baltské moře. Členové delegace přijeli do partnerského města především proto, aby se seznámili s fungováním radnice, vícegeneračního domu, několika mateřských a základních škol, navštívili stanici profesionálních hasičů nebo divadlo a galerii v kulturním centru Elbeforum. Právě zde také dojednali i poslední detaily výstavy fotografa Sönke Dwengera, jehož fotografie k výročí pádu Berlínské zdi můžete vidět ve foyer Divadla Horní Počernice.

partnerstvi_dsc_5228-cohen-moravcova

Claude Cohen, starosta města Mions, přebírá dárky od Hany Moravcové

Kulturní a společenské akce byly podstatnou náplní i druhé návštěvy starostky Moravcové o měsíc později ve francouzském Mions. Ať už se jedná o výměnné pobyty studentů, učitelů, různých umělců nebo sportovců, stejně tak se léta navštěvují i starostové a úředníci, aby si vyměnili zkušenosti především z lokální politiky a z fungování měst, která jsou si počtem obyvatel, strukturou i rozlohou velmi podobná. Jsme rádi, že starosta města Mions Claude Cohen podpořil naši spolupráci a přislíbil spolu s radními první oficiální návštěvu v Praze v příštím roce.

Starostové Mions a Horních Počernic s předsedkyněmi zahraničních výborů obou měst Monique Chapat a Danou Mojžíšovou

Starostové Mions a Horních Počernic s předsedkyněmi zahraničních výborů obou měst Monique Chapat a Danou Mojžíšovou

Stejně jako většina velkých německých měst, tak i v relativně malém patnáctitisícovém Brunsbüttelu a stejně velkém francouzském Mions najdeme uprchlíky, kterým zdejší radnice ochotně vyšly vstříc a především občané je přijali a pomáhají jim začlenit se do života v nových domovech, pokud mají zájem. Díky naší exkurzi a konkrétním příkladům jsme se mohli, tedy alespoň někteří z nás, zamyslit nad českými obavami z aktuální migrační vlny. Velký rozdíl mezi námi je v tom, jak se náš stát snaží, nebo naopak nesnaží, svým občanům téma uprchlíků vysvětlit.

„Češi, Němci i Francouzi mají podobné problémy. Důležité je však skoncovat s předsudky. Ne všichni jsou teroristé, a naopak ne všichni jsou jen poctiví a pracovití. V každé situaci a především v každém z nás je potřeba vidět to pozitivní, nikoli to špatné, každý má přece právo na novou šanci. Velmi ráda sdělím dojmy z obou podzimních návštěv v Brunsbüttelu nebo v Mions, jejichž společným jmenovatelem je přátelství, solidarita a tolerance. Jen nevím, nakolik přátelští, solidární a tolerantní budou ti, které na takové setkání pozvu. Přesto si myslím, že od německých i francouzských kolegů se máme stále co učit,“ konstatovala starostka při hodnocení obou oficiálních návštěv v partnerských městech Horních Počernic. S německými a francouzskými přáteli jsme se shodli, že pro naši budoucnost nejsou důležité jen velké projekty. Pocit, že patříme do Evropy a společně našimi aktivitami přispíváme k dobrému a mírovému evropskému soužití, je nám však společný. I když máme momentálně jiná základní stanoviska a jinou výchozí pozici, ať už se týká jakéhokoli problému, navzdory tomu můžeme projevit pochopení a vzájemně se od sebe učit.

Dana Mojžíšová, zastupitelka Šance pro Počernice a předsedkyně VPP Praha 20

Foto: Alexandra Janáčková a autorka

Prev Náš hrdina od Sparty
Next Začátek školního roku na ZŠ Ratibořická