Pavel Herian: Naše heslo je „mladí pro mladé“

Pavel Herian: Naše heslo je „mladí pro mladé“

Salesiánské hnutí mládeže (SHM) je křesťanský spolek, jehož cílem je nabídnout dětem a mládeži smysluplné trávení volného času. Tato organizace je rozšířena po celém světě, u nás čítá přes 3 000 členů, což jí řadí mezi pět největších organizací, zabývajících se výchovou mládeže. V Horních Počernicích ji v roce 2009 založili 3 lidé. Předsedou spolku se stal Pavel Herian. Dnes má spolek okolo 140 členů.

shm_herian

Jaký byl důvod k založení SHM v Počernicích?

Začalo to tak, že jsme měli počernickou partu rodičů s dětmi, co společně jezdili na výlety, trávili jsme spolu dovolenou, víkendy. Jednou jsme si s  manželkou řekli, že bychom mohli zkusit odjet sami s dětmi, bez ostatních rodičů. To se psal rok 2000 a na našem prvním táboře, kterému říkáme chaloupka, jsme měli hned 24 dětí a všichni jsme si to skvěle užili. Během několika let se zájem o chaloupky i další akce pořád rozrůstal, a tak byla otázka času, kdy tomu dáme nějakou ucelenou formu. Zkrátka jsme už s manželkou nestíhali, jezdilo s námi víc a víc dětí a tak jsme hledali, pod jakou organizaci bychom mohli jít. Nejbližší nám bylo SHM a tak jsme roku 2009 založili místní pobočku. Díky tomu, že jsme se stali spolkem, tak jsme se otevřeli společnosti a taky možnosti, že nás začal podporovat Magistrát hl. m. Prahy, místní úřad a MŠMT. Stali jsme se také členy České rady dětí a mládeže a získali například bezplatné pojištění pro děti i naše vedoucí na chaloupkách.

shm__dsc_0051

Kolik tedy stojí tábor neboli chaloupka?

Teď jsme například měli týden v Itálii s cestou, jídlem, ubytováním, programem za 3 000 Kč na osobu, v Čechách stojí chaloupka se vším asi 1 600 Kč.

Můžou se vašich akcí a chaloupek účastnit jen věřící děti?

Jsme otevřeni úplně pro všechny, bez ohledu víry. Často to ale bývá tak, že s námi jedou kamarádi těch, co už s námi někdy byli. Předloni s námi byl i klučina, syn bezdomovců. Bylo pro nás hodně těžké zapojit ho do aktivit, neznal věci, které jsou pro nás běžné, nicméně se nám ho podařilo dobře začlenit. Na chaloupce prostě nepoznáte, kdo má rodiče bohatší a kde mají hluboko do kapsy.

Nejvíce energie vkládáme právě do letních táborů, snažíme se, aby se děti seznámily dříve, než na tábor jedou, a tak na jaře pořádáme seznamovací víkend.

shm_mg_1091

Funguje v rámci SHM i křesťanská výchova?

Vysloveně ne, to mají na starost hlavně rodiče. Na křesťanskou skupinovou výuku má pověření farnost, kde každé pondělí  od 16 – 20 hodin s tímto úkolem vypomáhám.  Naším cílem je naplnit dětem smysluplně volný čas, dát jim prostor, aby získaly kamarády a vést je k dobru. Používáme preventivní  výchovný systém, inspirovaný italským knězem Janem Boscem, který je založený na laskavosti, osobním přístupu k dětem, kamarádství. A to je nám blízké. Nedělíme se na vedoucí a děti, máme vše pro všechny společné.

shm_herian_kapela1

Jaké aktivity v SHM pořádáte?

Aktivity by se daly rozdělit do několika sekcí. Mezi ty pravidelné patří sportovní aktivity:  florbal, fotbal a volejbal. Dále máme hudební zaměření a to rovnou čtyři tělesa. Boží nadělení hraje pravidelně na Vánoce, Pepeho výběr hraje při různých příležitostech, pak tady máme skupinu úplně nejmenších dětí které chodí do 1.-2. třídy. Máme také Klubík, což je setkávání předškolních dětí s maminkami, které společně vyrábí, malují, hrají divadlo, a to vše s podtextem biblických příběhů.

 

Dále pořádáme jednorázové aktivity, nejznámější pro Horní Počernice je dětský maškarní ples, tzv. barevný den, což je dětský den v rámci Svatoludmilské pouti, při kterém pořádáme divadlo na zámku, v červnu Setkání malých sportovců. Chodíme na Mikuláše, kdy z původních pár pochůzek už jezdí čtyři skupiny autem, jelikož tento večer mají opravdu napilno. Snažíme se o zachování tradice, žádné papírové masky a u rodin jsou velmi oblíbení. Na Zelený čtvrtek naši středoškoláci převezmou vedení a připraví pro mladší děti výlet do Klánovického lesa s různými stanovišti, kde plní úkoly. A na Bílou sobotu jede na výlet starší mládež, ale to už většinou jedou někam dál, následně se zúčastní obřadů Bílé soboty a pak ještě v noci posedí, zpívají, povídají si. Ještě bych zmínil náš SKAM, což je sportovní den pro mládež celorepublikového dosahu, zakončený grilováním a koncertem. Ten pořádáme v Dolních Počernicích a sejde se tam kolem 120 mladých.

shm_skupina-a

Jsou vaše akce placené?

Fungujeme jako nízkoprahový klub. Jednorázové akce jsou zdarma. Při pravidelných aktivitách, kde platíme pronájem tělocvičny, je symbolický poplatek.

Kolik dětí se akcí zúčastňuje?

Naše akce nejsou svázané pravidelnou docházkou, ale u těch jednorázových je to asi 500 dětí, pravidelné akce navštěvuje asi 80 dětí, chaloupky tak 170 dětí.

Spolupracujete i s ostatními organizacemi v Horních Počernicích?

Určitě ano, hodně spolupracujeme s místními skauty, dále s MUMem, Molochetem, někdy i s divadlem a zámkem. Jsem rád, že naše spolupráce dobře funguje a na akcích táhneme za jeden provaz.

shm__img_1373

Co byste si pro SHM přál?

Co bych si přál? Mým velkým přáním je klubovna, která by byla jen pro nás. Všechny věci na našich 11 táborů mám u sebe doma, a to není zrovna vyhovující. Stačila by nám malá klubovna se skládkem na stany a výtvarný materiál. Snažíme se doplňovat, co v Počernicích chybí – např. kroužek práce se dřevem, který by byl pro děti určitě přínosný. Ale na ten bychom také potřebovali tu klubovnu. Vím, že bude možnost scházet se v nové knihovně, kde bude místnost pro spolky, ale to neřeší naše potřeby.

Přál bych si, aby z dětí nám svěřených vyrostli dobří občané a křesťané. Můj cíl je vést děti k dobru, myslet pozitivně, myslet na druhé. Když si nevychováme dobré lidi, tak tady kolem nás prostě nebudou.

A ještě jedno přání bych měl. Nám, stejně jako ostatním spolkům, bych přál hodně akčních, schopných a aktivních lidí, kteří jsou ochotni nabídnout svůj čas pro druhé. Těchto lidí není nikdy dost a ze svých zkušeností vím, že zájem rodičů a dětí převyšuje naše schopnosti.

Lenka Bartáková

Prev Růžové brýle a Mrazík v divadle
Next Mikuláš v Bártlovce

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment