Počernice budou v rozpočtovém provizoriu ještě dva týdny

Počernice budou v rozpočtovém provizoriu ještě dva týdny

Jednání zastupitelstva trvalo v úterý 27. února jen 20 minut. Opoziční zastupitelé svou přítomnou většinou neschválili program zasedání a tak ho starostka Hana Moravcová musela ukončit. Nyní se čeká na vyhlášení mimořádného zastupitelstva, jehož hlavním bodem bude právě rozpočet.

„Myslím, že za vším stojí neznalost procesu, tedy že neschválení programu znamená ukončení jednání zastupitelstva,“ uvedla starostka s tím, že dosavadní jednání o rozpočtu byla vždy konstruktivní a zastupitelé chápali nutnost jeho včasného schválení. „Pokud by to měl být začátek předvolebního boje, pak tomu nerozumím, zvlášť když si uvědomíme, že svou přítomnou většinou mohli do rozpočtu pohodlně prosadit jakékoliv své návrhy. Ani jedna z možností však nedělá našim opozičním zastupitelům dobrou vizitku,“ uvedla starostka Hana Moravcová.

Podle jednacího řádu zastupitelstva se nejprve schvaluje program jednání. Počerničtí zastupitelé nejdřív hlasovali o navržených změnách a po jejich zařazení do programu jej pak měli minimálně 13 hlasy, tedy nadpoloviční většinou všech zastupitelů městské části, schválit. Z koaličních zastupitelů se ze zastupitelstva tři řádně omluvili, a když se opoziční zastupitelé zdrželi hlasování o programu, zůstalo město i nadále v rozpočtovém provizoriu.

K rozpočtovému provizoriu dochází v městských částech Prahy každoročně vzhledem k návaznosti na rozpočet hlavního města, který bývá již opakovaně schvalován až na konci roku. V prvních měsících roku je tak hlavním bodem zastupitelstva jednání o rozpočtu. Horní Počernice v provizoriu zůstanou ještě dalších 14 dní, tedy nejkratší možnou dobu nutnou pro svolání mimořádného zastupitelstva, které Hana Moravcová stanovila na 19. Března.

„Je to zbytečné a značně nerozumné jednání. Odložením rozpočtu zastupitelé ohrozili realizaci plánovaných investičních akcí nejen města, ale především škol a školek, které své akce musí se všemi lhůtami připravit do letních prázdnin,“ řekla starostka Moravcová, „Na gymnáziu a FŽD Chodovická se jedná především o rekonstrukci sociálních zařízení, výstavbu výtahů a rekonstrukci rozvodů, v ZŠ a MŠ Spojenců pak o realizaci vzduchotechniky a klimatizace hospodářského pavilonu.“ Podle jejích slov své nepochopení nad jednáním zastupitelů vyjadřovali i přítomní občané, kterým zastupitelé své jednání nevysvětlili.

Záznam z jednání zastupitelstva naleznete zde.

Prev Přerušení dodávky elektřiny
Next V pondělí se uzavře průjezd do Běchovic