Počernice pečou pro zdravotníky

Počernice pečou pro zdravotníky

Tato zvláštní doba v sobě neukrývá jen smutek a strach, ale odhaluje i dobrá srdce. Krásným příkladem je Tereza Janotková, která vymyslela akci Počernice pečou pro zdravotníky. Spolu s ostatními dobrovolníky peče sladké i slané koláče, které následně rozváží zdravotnickému personálu do nemocnice na Bulovce, Thomayerovy nemocnice a geriatrického centra na Vinohradech.

Terezo, co pro Vás bylo impulsem k vymyšlení akce Počernice pečou pro zdravotníky?

Sestřenice mé maminky pracuje v nemocnici ve Slaném a svěřila se mamince, že je smutná z toho, jak se lidé chovají ke zdravotníkům. U lidí panuje nervozita a strach, který pak ale ventilují negativně právě na zdravotníky. Ti jsou velmi vyčerpaní a unavení a každý křik a osočování se na nich jen dál negativně podepisuje. Když nám začala karanténa, tak jsme neměli se synem moc co na práci a mě na napadlo zavolat do nemocnice na Bulovce, zda by měli zájem o něco pečeného, co by jim třeba zpříjemnilo den. Reakce vrchní sestry z infekčního mě nakopla rozjet tuto akci.

Jaká byla reakce sestry?

Reakce sestry byla pozitivní, měla z toho velkou radost. Potvrdila mi, že lidé jsou opravdu velmi negativní a nepříjemní, sestry jsou na pokraji sil. Často z únavy a vyčerpání pláčou v rohu a vlídné slovo a vědomí, že za nimi lidé stojí, je pro ně teď obrovský dar, kterého si velmi cení. Samy ani nemají čas na nějaké vaření či pečení, takže z tohoto nápadu měly opravdu velkou radost.

Na začátku jste byla sama se synem, kolik dobrovolníků peče pro zdravotníky nyní?

Nejdříve jsem pekla já se synem a přidala se ke mně má kamarádka. Jakmile jsem dala informaci na Facebook, tak se postupně hlásili další dobrovolníci. Dnes peče cca 10 – 15 lidí, podle toho, kdo má zrovna čas a chuť. Ne každý má právě v době, kdy se vyhlásí závoz, čas něco upéct.

Je mezi vámi i nějaký dobrovolník, nebo pečou jen ženy?

Zatím pečou jen ženy, odhaduji, že většina jsou maminky. Ale třeba se k nám přidá i nějaký muž.

Do kolika nemocnic jste již upečené dobroty donesli?

První várka šla na infekční oddělení nemocnice na Bulovce. Dále jsme přibrali geriatrické centrum na Vinohradech, Thomayerovu nemocnici a máma ještě vozí do nemocnice ve Slaném. U tohoto asi i zůstaneme, do Motola prý dováží další skupina.

Dokážete odhadnout, kolik jste toho upekli?

Zatím jsme vezli čtyřikrát na Bulovku, jednou do Thomayerovy nemocnice a dvakrát do geriatrického centra. Kolik toho ale bylo, nedokážu přesně říct, ale bylo toho tolik, že sestřičky rozdaly i na další oddělení.

Pomalu se blíží Vánoce, chystáte se napéct i vánoční cukroví?

Pokud bude tato covidová situace trvat i na Vánoce, tak určitě ano. My budeme péci, dokud nám neřeknou, že to již není potřeba.

Na Facebooku máte skupinu, kde jsou informace ohledně závozu a kde se k Vám ostatní dobrovolníci mohou přidat. Kam bychom mohli směřovat ostatní zájemce, kteří mají chuť také pomoci a nemají Facebook?

Přítel provozuje penzion Rodos vedle knihovny (Náchodská 756/90), kde i bydlíme. Tady je záchytný bod, kam se vše vozí a odtud pak odvážíme napečené věci do nemocnic. Určitě je možné se zde domlouvat i s ostatními zájemci. Případně mohu dopředu dát na dveře informaci, kdy chystáme další závoz. Zároveň se zde můžou shromažďovat potraviny pro pečení pro ostatní dobrovolníky. Ozvala se nám maminka, která sama nepeče, ale ráda by pomohla a zakoupila suroviny pro pečení. Nebo například pokud má někdo přebytky jablek, tak budeme rádi, když je přinese a my z nich něco upečeme. S kamarádkou jsme se domlouvaly, že bychom v této aktivitě chtěly pokračovat i dál a až pomine tato covidová doba, tak třeba péci pro lidi v domovech důchodců.

 

Lenka Bartáková, redaktorka

 

 

Prev Do třetího stupně PES přejde Česko ve čtvrtek, rozhodla vláda
Next Pomáháme zaměstnat lidi s postižením