Podařilo se zachránit jen jednu loutku

Podařilo se zachránit jen jednu loutku

Počernická loutka je tak trochu zahalena tajemstvím. Kde se vlastně vzala a kdo s ní hrál, to bohužel nevíme, zato víme, kdo jí zachránil a díky komu dnes podstupuje rekonstrukci, aby mohla být vystavena na odiv v divadle.

img_1664

Pan Jaromír Šerc farmaciabrasileira se do Horních Počernic s rodiči přestěhoval v roce 1938, když mu bylo 15 let. Jeho profesní život byl spjat s Odborem výstavby na Praze 9, když pak odešel do důchodu, vypomáhal i na úřadě v Horních Počernicích.  Celý svůj život však zasvětil tenisu. Třiatřicet let působil jako předseda oddílu a v roce 1968 založil tenisovou základnu pro mládež, kde vychoval mnoho skvělých sportovců.

“V Horních Počernicích bylo velké loutkové divadlo Na Kovárně. Vedoucího si již nepamatuji, ale o loutky se starala paní Fičková a moje teta Hrudková. Za minulého režimu bylo převezeno do dnešního Domečku. Členové ČSM ho vyhodili před dům a podpálili. Zachránil jsem jen jednu loutku, kterou mám dodnes,” napsal před rokem pan Šerc paní starostce.

“Tatínek měl loutku schovanou doma v šuplíku. Bylo mu jí líto vyhodit a tak tam celá léta ležela. Po té, co se přestěhoval do pečovatelského domu, řekl mi, že by byl rád, kdybych loutku předala paní starostce Moravcové. Když pak 13. února zemřel, odvezla jsem ji,” vzpomíná jeho dcera Mirka Branišová.

Loutka je nyní v péči restaurátora pana Davida Fialy. Jak probíhá její renovace, si přečteme v příštím vydání.

Lenka Bartáková, redaktorka

Prev Mladí fotbalisté SC Xaverova dosáhli výjimečného výsledku na turnaji E.ON Junior Cup
Next SC Xaverov Cup