Politik si musí najít čas naslouchat lidem

Politik si musí najít čas naslouchat lidem

Hana Markulinec Moravcová je v Horních Počernicích ostřílená politička. Vyzkoušela si jak práci starostky, kterou dvě volební období vykonávala, tak práci radní, zastupitelky v koalici i opozici. Jejím přáním je, aby se společnost uzdravila a lidé se začali mít rádi.

Kdy jste vstoupila do komunální politiky a co Vás k tomu přimělo?

Důvodem byl příklad z rodiny, jelikož můj tatínek byl v zastupitelstvu a pro mě byl vzorem. Nejdříve jsem byla v OF, následně v ODS. Chtěla jsem se také podílet na dění v naší městské části, a tak jsem tedy po vzoru tatínka kandidovala v roce 2006 do zastupitelstva. Nejdříve jsem nebyla úplně aktivní politička a prakticky chodila jen na zastupitelstvo, v roce 2008 jsem se stala neuvolněnou radní za ODS. Jenže po čase mi začalo spoustu věcí vadit, chtěla jsem je změnit a více se podílet na dění v Horních Počernicích, lépe investovat peníze a zkrátka přinést změnu. To se v roce 2010 podařilo a s naším sdružením Šance pro Počernice jsme vyhráli v roce 2010 volby a já se stala starostkou.

Nyní jste kandidovala do Poslanecké sněmovny za hnutí Trikolora, v minulosti za STAN. Jaká byla Vaše zkušenost z „velké“ politiky? 

STAN tehdy pro mě byla cesta, znala jsem spoustu kolegů z komunální politiky, kteří za ně kandidovali. Ti lidé věděli, jak to chodí dole v podzámčí a to mi bylo sympatické. Jenže se po čase objevilo to, co jsem zažila v ODS. Když je někdo moc aktivní, tak se ti nahoře cítí ohroženi a bojí se o svá místa neboli koryta. Ze strany vedení pak došlo ke zradě, která pro mě byla nepřekonatelná, a tak jsem od nich odešla. Zradu já nedokážu odpustit, a i když to bylo jen díky jednomu člověku, nechtěla jsem takové chování akceptovat. Kandidovat za Trikoloru pak bylo logické vyústění, jelikož je to pravicová strana, říká věci na rovinu stejně jako já. Jelikož je to menší strana, tak je tam i větší otevřenost, je tam větší vyrovnanost mezi předsednictvem a členy.

Budete se v Trikolóře i nadále angažovat?

Nyní budeme mít pražský sněm, kde si zhodnotíme věci ohledně voleb a samozřejmě i budoucích věcí. Pro mě je toto uskupení definitivní. Je velmi podobné jak Starostům, tak i ODS, ale myslím si, že čas pro Trikolóru ještě přijde.

Jaké jsou Vaše politické cíle?

Nevím, jestli je to politický cíl, ale přála bych si, aby se naše společnost uzdravila. Lidé by se měli mít sami i navzájem rádi. Tou situací, která kolem nás je, jsme zasaženi. Společnost je hrubá, nenávistná, zlá, což je pro mě šílený. Byla bych ráda, aby spolu lidé víc mluvili, nebáli si říct věci na rovinu, vyříkat si nepříjemné věci. Dnes se každý na sociálních sítích rozepíše, ale ve skutečnosti se bojí cokoliv říct.

Já mám teď víc času mluvit s lidmi, naslouchat jim a to je to, co by měl politik dělat. Najít si čas naslouchat lidem.

Máte zkušenost s fungováním jako starostka i jako zastupitel. Je těžké cokoliv prosadit i třeba z opozice?

Když je rozumné složení zastupitelstva, tak lze prosadit spoustu návrhů i z opozice. Pokud je rozštěpené tak, že hlasuje jen opozice, nebo koalice, tak není šance cokoliv prosadit a musím říct, že za tyto tři roky je zastupitelstvo tak strašně rozštěpené, jako nikdy nebylo. Není tam žádná kolegialita, zastupitelé přelétávají z kytičky na kytičku, hlasují proti druhým nikoliv pro dobro věci, to je špatně. Podle mého by měli zastupitelé procházet psychotestem, než je někdo pustí k volbám.

Na jaký projekt z období, kdy jste působila jako starostka, jste nejvíc pyšná a na který ne?

Jsem ráda za dokončení výstavby MŠ Chodovická, kterou započal Ivan Liška a my ji dokončili. A pyšná jsem na vestavbu v Ratibořické škole, kde vznikla fyzikální učebna. Nepovedla se rekonstrukce Mumraje, na kterou jsme sehnali peníze, ale protože jsme nevyhráli volby, tak se finance musely vrátit. Stejně tak to bylo u Nolčova parku. Mrzí mě, že jsme nepřesvědčili zastupitele, že je to potřebný projekt.

Největším problém je zde dopravní situace. Myslíte, že se jednou Počernice a zejména Náchodská opravdu zklidní?

Náchodská se zklidní, jen když bude hotový okruh a napojení na Hradeckou dálnici. Do té doby se nemůže dělat omezení na Náchodské, jelikož je to dopravní tepna. Další obrovské zklidnění by přineslo protažení metra na hranici se Středočeským krajem.

Vzhledem k tomu, že se nezačalo ještě se stavbou trasy D, která je již léta plánovaná, tak asi není reálné, aby v blízké době bylo metro v Horních Počernicích.

To záleží na tom, jak moc ho městská část bude chtít.  Pokud to podmíní například tím, že povolí dobudování okruhu, tak by ta vůle udělat zde metro určitě byla. Zatím Praha nemá důvod dávat něco navíc do Počernic. Každopádně je již studie, že technicky lze metro v Horních Počernicích udělat s dvěma zastávkami. Oproti trase D máme výhodu, že neřešíme pozemky, jeden je v majetku městské části, konečná je ve vlastnictví hl. m Prahy.

Problém je, že tři roky nikdo u nás o metru nemluví. Jakmile se aktivně nezajímáte, tak je to taky nezajímá. Tady je potřeba každý měsíc chodit na magistrát a opakovat, jak je metro u nás důležité.

Na Černém Mostě ale teď vznikl parkovací dům, což dopravě také nepomůže.

Podle mě je to opravdu špatně. Teď i ti, co přes nás dosud nejezdili, tak začnou. Dávali jsme na projekt námitky, chtěli jsme parkovací dům s prodloužením metra u Beranky, mezitím se ale dokončil tento projekt a nám to akorát ublíží.

Jak byste ráda viděla Horní Počernice v horizontu 5, 10 let?

Přemýšlíme o projektu, díky němuž by se Počernice staly plícemi Prahy. Je tady spoustu území v zeleni, ale jsou soukromých vlastníků. My bychom měli vykoupit tyto pozemky a díky tomu zachovat zeleň. Nehrozilo by, že by se toto území někdy změnilo na stavební pozemky a město by zajistilo údržbu této zeleně. Již jsme s některými vlastníky předběžně jednali a zájem by od nich byl. Dále by se zde měla udělat obecní výstavba, například družstevní dvojdomky pro mladé rodiny, kde by se za určitou dobu splácení lidem domky převedly do majetku. Lidé stárnou, jsme plní ubytoven a díky ceně bytů v hl. městě mladí odcházejí do kraje, kde je ještě dosažitelné bydlení. Počernice by se měly rozumně rozvíjet a mělo by zde být více obecních bytů.

 

Jaké místo zde máte nejraději, kde ráda trávíte svůj volný čas?

Když je mi ouvej, tak ráda jezdím dolů ke koním do Xaverova. To je mé oblíbené místo.

 

Prev MAP III – Místní akční plán vzdělávání
Next DRAKIÁDA jak má být