Pomáhat uprchlíkům bude třeba i nadále

Pomáhat uprchlíkům bude třeba i nadále

Lidé v Horních Počernicích projevili obrovskou vlnu solidarity a pro uprchlíky v Horních Počernicích nanosili velké množství materiální pomoci. Lidé prchající z válkou zasažené zemi jsou ubytováni v ubytovnách, tělocvičně i v soukromí u lidí a momentálně jsou zajištěni, nicméně další pomoc budou potřebovat i nadále.

Jaká je momentální situace jsme si povídali s vedoucí odboru školství a sociálních věcí Monikou Brzkovskou.

Kolik do dnešního dne bylo přijato uprchlíků?

Přesnou statistiku si OSVŠ nevede, pomáháme cca 100 lidem na ubytovnách v Počernicích. Od soboty jsou další lidé ubytovaní i v tělocvičně.

Je nyní kapacita zcela zaplněna? 

Kapacita ubytoven je zcela naplněna. Stále se na nás však lidé obracejí, snažíme se jim hledat ubytování v jiných městských částech, v bytech i jinde. Solidarita občanů ČR je obdivuhodná.

Má naše městská část další možnosti, jak pomoci najít bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny?

Jak jsem již uvedla, hledáme další ubytovací možnosti pro uprchlíky. Kolegyně Mgr. Vendula Starostová má přístup do databáze s nabídkami ubytování a je velmi úspěšná.

Městská část na pokyn primátora HMP připravila pro příjem uprchlíků tělocvičny. Zde pomoc koordinuje Mgr. Viktor Kazda, který byl jmenován koordinátorem pomoci MČ.

Máte představu, kolik dalších lidí ubytovali obyvatelé Horních Počernic u sebe doma?

Představu mám velmi matnou, odvíjí se od telefonátů našich občanů, kteří ubytovali uprchlíky a zjišťují u nás informace, kam se mají obrátit o pomoc.

Budou se děti integrovat do běžných tříd škol nebo budou mít svou školní skupinu?

V současné době platí, že děti uprchlíků nemusí 90 dní do školy. Pokud však rodič na školní docházce trvá, jsou děti integrovány do běžných tříd, a to naplnění kapacity školy a třídy. Soustřeďujeme nyní nabídky ukrajinských pedagogů a dobrovolníků z řad občanů a budeme otevírat výuku českého jazyka. Stejnou aktivitu vyvíjí i naše DDM a spolek Neposeda.

Mezi uprchlíky koluje díky strachu mnoho dezinformací, například, že pokud budou mít statut uprchlíka, nebudou se moci vrátit zpět do své země. Setkáváte se s tím také?

Ano, setkáváme. Uprchlíci čelí mnoha dezinformacím, toto je nejčastější. Zpočátku konfliktu na Ukrajině uprchlíci čekali, že se do své vlasti za týden vrátí, nyní už se smiřují s tím, že zde budou dlouho.

Přicházejí sem ve velmi špatném psychickém stavu, spolupracujete i s psychologem, který by jim nabídl pomoc?

Psychologové, zejména ti, co umí ukrajinsky, jsou pod náporem klientů. Spolupracujeme s organizacemi na pomoc migrantům, ti mají ve svých týmech i psychology.

Jak velkým problémem je jazyková bariéra?

Domlouváme se různými způsoby, někteří oprášili ruštinu, mnozí uprchlíci se domluví česky. Ale často využíváme tlumočníky, kteří nabídli svou pomoc.

Můžou občané Počernic nějak dál pomoci těmto uprchlíkům? Co byste teď uvítali?

Občané Počernic pomáhají celou dobu. Sbírky na povlečení, deky, přikrývky, se setkaly s velkým ohlasem. Aktuálně poptáváme vybavení do bytu pro rodinu uprchlíků, tedy postele, pračku a skříně.

Prev Zárubní zeď
Next City Nature Challenge 2022 aneb poznejte pražskou divočinu