Poslední sbohem Františku

Poslední sbohem Františku

Ing. František Šonka,

*15. 7. 1934, Sudoměřice u Bechyně, + 8.8.2021, Praha

Ing. František Šonka odešel 8. srpna tohoto roku po naplněném životě ve věku 87 let.

František se přistěhoval se svojí mladou rodinou do  Horních Počernic v roce 1967, po několikaleté praxi v zemědělském školství v Jižních Čechách a v Lužických Horách. Přišel tehdy za prací jako zemědělský inženýr, specialista na drůbežnictví do tehdejšího oborového podniku Drůbežnictví Xaverov. Zakoupil  dům ve Svépravicích s velkou zahradou. Láska k přírodě a zemědělství  ho provázela celý život. Vzpomínal často jak byl dům s rozsáhlou  výměrou zahrady tehdy zatížen povinnými dodávkami sena do zimoviště Československých státních cirkusů a povinné byly i dodávky vajec do učňovské školy v Čertousích, kde se již v té době učili svému řemeslu kuchaři a číšníci.

Paralelně k zaměstnání na Xaverově se ing. Šonka  důsledně věnoval diplomantům z Vysoké školy zemědělské v Praze, vedl a posuzoval diplomové práce převážně zahraničních studentů z Ásie a arabských zemí. Z tohoto období se mu zachovalo mnoho mezinárodních přátelství a vztah především k Vietnamu, který sám dvakrát navštívil. František velice rád cestoval a navštívil mnoho zemí na různých kontinentech – v Asii, Africe i Americe. Navštěvoval země, kde měl odborné i společenské kontakty a z cest psal poutavé reportáže.

Chovu  drůbeže a jeho propagaci se František věnoval po svůj celý život Od mládí byl členem spolku chovatelů drobného zvířectva, posuzovatelem drůbeže, myslivcem, kynologem a včelařem.   Do posledních let byl vysoce kvalifikovaným soudním znalcem. Napsal několik odborných knih a nesčetně  odborných časopisů.  Mnoho let byl lektorem a zkušebním komisařem mysliveckého vzdělávání v oborech  Myslivecká kynologie a Chov zvěře.  Učitelem srdcem i duší, zůstal do svých posledních dnů.

Miloval svoji rodinu, krásnou manželku Vlastu a děti, Jitku a Jiřího. O svoji manželku pečoval s úctou a křesťanskou pokorou i po mnoho dlouhých let její těžké nemoci. Radoval se z úspěchů svých dětí a vnoučat. Prožil krásné okamžiky morální satisfakce ve vztahu ke svému rodu, když byla jihočeská Farma u lesa, kterou obnovil a úspěšně vede syn Jiří, vyhodnocena v roce 2016 Farmou roku ČR.  František se šťasten zúčastnil  převzetí uvedeného titulu z rukou Jeho eminence arcibiskupa pražského, Mons. Dominika kardinála Duky.

Pan Ing. František Šonka byl pro své morální a lidské hodnoty respektovanou osobností naší obce.

Čest jeho památce!

Jitka M. Weber, Ph.D.

Ing.Šonka_parte
Prev INFORMACE K MOŽNOSTI ZÁVAZNÉHO OZNÁMENÍ SCREENINGOVÉHO RT- PCR TESTOVÁNÍ VE ŠKOLÁCH A KONZERVATOŘÍCH
Next POMOC PRO DĚTI PŘI NÁSILÍ V RODINĚ