
Nástup do školky je velká změna pro děti, ale často jsou z této změny nervózní také rodiče. Ne vždy je nástup do školky idylický, ale existují ověřené zásady, které mohou řadě rodičů i dětí pomoci.
Ať už jde dítě do školky na hodinu nebo na celý den, je ideální, aby se tam těšilo. Povídejte si s ním o tom, co všechno hezkého ho tam čeká a naplánujte si, co budete společně dělat po návratu domů.
Odloučení je pro některé děti hodně těžké. Před nástupem je celodenní školky můžete proto s dítětem chodit společně do míst, kde se setkává s jiným dětmi a třeba postupně zkoušet odloučení na krátkou dobu v malém kolektivu. Pro dítě je velmi důležité ověřit si, že se pro ně maminka opravdu vrátí a ono že si může mezitím v klidu hrát a užívat si. Samozřejmě, že maminku nikdo nenahradí, ale pokud dítě brzy zjistí, že i paní učitelka, která je pro něj ze začátku cizí, může být hodná teta, která pohladí, pofouká a přečte pohádku, je to rázem jednodušší.
Často odloučení, obzvláště u prvního dítěte, nesou hůře rodiče než dítě. Snažte se nedávat svou nervozitu najevo a těšte se spolu s dítětem na vše nové, co ho čeká. Vysvětlete mu, kdy se pro něj vrátíte – po svačince, po obědě – a dodržte to. Po návratu domů si s ním o školce povídejte a sdílejte jeho zážitky.
Alespoň do začátků dejte s sebou dítěti něco, co mu pomůže cítit jistotu – třeba plyšáka nebo oblíbené tričko. Je individuální, co kterému dítěti pomůže, ale takový plyšový pejsek se při odchodu domů hledá mezi ostatními hračkami výrazně lépe než malé autíčko.
V každém případě buďte trpěliví, každé dítě je jiné a zvykací doba či rituály, které dítě pomohou, se velmi liší. Někomu pomůže plyšový medvídek, někomu slib společné zmrzliny po školce někomu třeba to, že ho do školky doprovodí táta. Podpořte v tom dítě, jak můžete a důvěřujte mu – ono to zvládne.
Renata Čurdová, Rodinné a komunitní centrum Mumraj