Pro někoho odpad, pro druhého poklad

Pro někoho odpad, pro druhého poklad

Ing. Hana Baláková vede již více než půl roku RE-USE centrum, které je umístěné ve sběrném dvoře. Můžete zde zdarma odložit věci, které již nepotřebujete, ale jiným udělají radost. Stejně tak si zdarma můžete vybrat, co vám padne do oka. Za nákup můžete dobrovolně přispět na stavbu azylového domu v Horních Počernicích. V průběhu května bylo počernické centrum vyhodnoceno jako nejlepší RE-USE centrum v Praze. Mimo jiné dostali i ocenění za nejlepší pražský sběrný dvůr a není se čemu divit, všude je čisto, ochotný personál s chutí do práce zkrátka udělá své.

Jak dlouho je v provozu RE-USE centrum?

Otevřeli jsme v 1. listopadu minulého roku, tedy nějakých sedm měsíců.

 

Máte představu, kolik věcí, které by jinak skončily v kontejneru, se za tu dobu dostalo k novým majitelům?

Odhadem již více než tisícovka věcí našla nové majitele.

Jak často vám sem lidé věci nosí?

Věci nosí nahodile, zpravidla každý den o něco nového rozšíříme „sortiment“.

Mnoho věcí, které zde vidíte, získám od lidí, kteří přijdou věci vyhodit do sběrného dvora, kde normálně pracuji. Když vidím, že mají něco, po čem by mohla být poptávka, hned se zeptám, zda by věc nechtěli raději věnovat do RE-USE a oni vždy nadšeně souhlasí. Takto nalézám kolikrát opravdu poklady, které se zde ani neohřejí a hned najdou nového majitele.

 

Jste zaměstnaná ve sběrném dvoře, jak zvládáte fungovat i zde v RE-USE centru?

Ve spolupráci a za podpory skvělých kolegů ze sběrného dvora lze zvládnout obsluhu celkem v pohodě.

Kde si lidé mohou věci zarezervovat?

Na webových stránkách Nevyhazujto.cz RE-USE point Horní Počernice. Stránky jsou denně aktualizovány.

 

Každou věc, kterou vám lidé přinesou, nafotíte?

Ano, opravdu každou, kterou se rozhodnu do RE-USE umístit. Lidé si potřebují věc pořádně prohlédnout, tedy si s tím dávám tu práci a fotím každou položku zvlášť.

Byli jste vyhlášeni jako nejlepší RE-USE centrum v Praze.  Víte, na základě čeho probíhalo vyhodnocení?

Bylo to právě na základě vyhodnocení pohybu na Nevyhazujto.cz, kde sečetli, kolik věcí si již lidé zde vyzvedli v kontextu s tím, kolik jich bylo nabídnuto a jak je doplňujeme.

 

Jaké věci sem lidé mohou přinést?

Prakticky vše, co se nám sem vejde. Obvykle to je nádobí, hrníčky, talíře, bytový textil, lůžkoviny, záclony, deky, dále drobný nábytek, porcelán, sklo, hrnce, oblečení, koberce, kabelky, kufry, knihy, zájem je i o drobné nářadí, potřeby pro domácí zvířata atd. Dávám velký prostor věcem pro sběratele. Například stará pomačkaná mastná plechovka od Mogulu by na první pohled patřila do kontejneru. Avšak to je přesně věc, kterou ocenil sběratel veteránů, který ji použil na dekoraci svého retro interiéru. Z rozbitých lustrů si zase další pán sestavuje své vlastní lustry a je vždy za každý kousek rád.

Za dobu našeho fungování jsme si vytvořili slušnou fanouškovskou základnu. Jezdí k nám zájemci nejen z Prahy, ale např. z Teplic, z Benešova, Luk pod Medníkem.

Co jde nejvíce na odbyt? Je nějaké zboží, které se zde ani neohřeje?

Velký zájem je vyloženě o retro kousky, například staré ruční kráječe na chleba, porcelán, sklo. Stejný zájem je o nové předměty denní potřeby, např. bytový textil, kuchyňské nádobí, oblečení. Člověk musí mít intuici, aby poznal, co se komu může líbit.

 

Co naopak vyhodíte?

Zájem není například o firemní předměty všeho druhy, poničené a špinavé věci. Zajímavé je, že občas to, co si lidé myslí, že by někdo mohl potřebovat, tak o to moc zájem není, ale to, co chtějí vyhodit, to je rychle pryč. Já mám výhodu, že jsem od narození vetešník, takže se dokáži vžít do mentality sběratelů a starých věcí si vážím.

Jaká nejkurióznější věc se vám sem dostala?

Vysloveně kuriozita, kterou máte nejspíše na mysli, mne nenapadá. V podstatě mi přijde kuriózní, že někdo může vyhodit velmi starou a velmi náročnou ruční práci, např. obrovský ručně háčkovaný ubrus nebo starý a překrásný starožitný servis, malovaný, zlacený, opravdu nádherný. Samozřejmě obojí bylo okamžitě pryč.

 

Zboží je k odběru zdarma, ale je možnost přispět na bezbariérové chráněné bydlení na Xaverově. Máte představu, kolik již bylo vybráno?

 

Za první dva měsíce jsme vybrali necelých 14 000 korun, začátkem května se opět počítalo a bylo zhruba 25 000 korun. Na uvedený projekt je potřeba vybrat spoustu peněz a ten náš podíl bude opravdu jen zrníčko, ale milé zrníčko a každá pomoc se počítá.

Jaká je otevírací doba v RE-USE centru?

Od 8.30 do 16.00 hodin, ale protože moje pracovní doba ve sběrném dvoře je do 18.00 hodin, ráda se věnuji každému, kdo do RE-USE centra zavítá, a to kdykoliv. V sobotu máme otevřeno od 8.30 do 15.00 hodin, v neděli zavřeno.

 

Závěrem mi dovolte poděkovat za tento rozhovor. Vznik RE-USE centra považuji za velmi důležitý krok vpřed a jeho uvedení do širšího povědomí občanů je mým velkým přáním. Zároveň jsem potěšena tím, že vás osobně zaujala drobnost, kterou jste si odnesla a oceňuji štědrý příspěvek do naší kasičky.

 

 

Prev Chvalská farnost ve spolupráci s Chvalským zámkem pořádá již osmý ročník Hudebního festivalu u sv. Ludmily
Next VEŘEJNÉ PROJEDNÁNÍ ZÁMĚRU ZJEDNOSMĚRNĚNÍ ULIC V OKOLÍ FZŠ CHODOVICKÁ