Projekt rekonstrukce Chráněného bydlení na Xaverově startuje

Projekt rekonstrukce Chráněného bydlení na Xaverově startuje

Rok 2022 nepřinesl jen změnu v letopočtu a nová očekávání, ale jeho začátek je důležitý i pro Chráněné bydlení na Xaverově. Jde o nejstarší sociální službu, kterou Diakonie Církve bratrské poskytuje. Funguje už d roku 1999 a nyní nás čeká zásadní změna.

Objekt Chráněného bydlení na Xaverově se nachází v ulici Ve Žlíbku. Jde o dům z poloviny 70. let a je vidět, co způsobil zub času. Jsme proto rádi, že se nám podařilo získat dotaci na rozsáhlou rekonstrukci, díky které se podmínky pro naše klienty – obyvatele výrazně zlepší. Celkem máme šest klientů, z toho čtyři jsou obyvateli Horních Počernic.

PROJEKT LEPŠÍ DOMOV – LEPŠÍ ŽIVOT je spolufinancován Evropskou unií

Přispěje ke zkvalitnění poskytované sociální služby. Zároveň předchází bezdomovectví osob s mentálním postižením v Praze. Díky projektu vzniknou nově 3 bytové jednotky se sociálním zařízením, další pokoj, kancelář a sociální zařízení pro personál. Součástí rekonstrukce budou i nové rozvody elektřiny, vody a topení, objekt bude zateplen a získá novou střechu. Vše se tedy bude odehrávat od sklepa až po strop.

V praxi to znamená, že přibližně v polovině tohoto roku budou zahájeny stavební práce, kvůli kterým budeme muset hledat náhradní ubytování pro naše klienty. Zatím se připravujeme na velké stěhování, hledáme vhodné možnosti pro ubytování, ale i řešení na uskladnění věcí. Nebude to lehké, ale doufám a věřím, že to i díky přístupu zaměstnankyň, zaměstnanců i klientů společně zvládneme.

Dotace ve výši 4,8 milionu Kč byla poskytnuta z Operačního programu Praha – pól růstu. Je ale jasné, že konečné náklady na celý projekt budou vzhledem k rostoucím cenám vyšší. Jsme proto velmi vděčni za pomoc Městské části Praha 20, která na podporu našeho projektu vyhlásila veřejnou sbírku. Za všechny dary děkujeme.

Maximální délka projektu je 24 měsíců, ale naší ambicí je stihnout vše dříve. Pokud se to podaří, odstartuje v roce 2023 druhá etapa, ve které budeme řešit bezbariérový přístup do přízemního podlaží a budeme přistavovat. To je ale až další krok na naší cestě.

O tom, jak se projekt vyvíjí a co se u nás děje, budeme informovat na webových stránkách https://cb.cz/diakonie/lepsi-domov/  a pokud to půjde, rádi přispějeme i do Zpravodaje.

Ještě jednou děkujeme za vaši podporu a zájem. Naše dobrodružství začíná.

 

Roman Kysela, ředitel Diakonie Církve bratrské

 

Prev Únor v DDM
Next Vláda zrušila prokazování certifikátem, zvýší se maximální počet osob na hromadných akcích