První příjemné školní ulice v Horních Počernicích

První příjemné školní ulice v Horních Počernicích

Dopravní situace před hornopočernickými školami bývá po ránu neveselá. Automobily přivážející děti marně hledají místo k parkování, posléze to vzdávají a svůj cenný náklad vykládají uprostřed vozovky. Pokud nemají možnost odjet přímo, couvají a otáčejí se, přičemž nechtíc ohrožují ty školáky, kteří se rozhodli dojít do školy pěšky či dojet na kole. Vzduch těžkne kouřem z výfuků, atmosféra houstne nervozitou.

Horní Počernice se rozhodly tento obrázek změnit. Pilotní projekt, který startuje 7. září před ZŠ Stoliňská a FZŠ Chodovická, je v Praze prvním provedením tzv. školní ulice. Pokud se opatření osvědčí, bude dobrým příkladem dalším školám nejen v hlavním městě, ale i v celé České republice. Nutno dodat, že úplně první českou vlaštovkou jsou středočeské Říčany, kde je školní ulice na žádost místních obyvatel realizována od června 2020, a to s velkým úspěchem.

O čem vlastně školní ulice je?

Je to úprava dopravního provozu, kdy po krátkých 30 minut před začátkem školního vyučování do ulice před školou nesmí vjíždět žádná motorová vozidla. Ulice tak zůstane klidná a bezpečná pro všechny, kdo dorazí do školy po svých, na kole, koloběžce či jinak vlastní silou. Zákaz vjezdu bude proveden dopravními značkami a také fyzickou zábranou z dopravních kuželů – kužely mohou být nakrátko odsunuty tak, aby mohli ze školní ulice kdykoliv vyjet její stálí obyvatelé a ke škole se dostala vozidla přepravující držitele karty ZTP. V týdnu od 7. září budou u míst uzávěry připraveni poučení rodiče a děti s informacemi o projektu a malým dárkem pro všechny zájemce o tento novátorský počin.

Důležitou součástí celé věci je plán doporučených tras do školy, který je k dispozici na: www.pocernice.cz. Mapuje vše, co je v okolí zapojených škol důležité pro dojíždějící městskou hromadnou dopravou, na kole či pěšky. Bezpečné cesty pomohou rodičům i dětem naučit se dorazit do školy i ze školy bezpečně a – pokud možno – bez nutnosti využít automobil. Pokud se dojížďce autem nelze vyhnout, jsou zde popsány možnosti parkování.

Školní ulice mohou být efektivním nástrojem, jak měnit nejen prostor před školou, ale i nás samotné k lepšímu – být ve větším bezpečí, stát se zdravější a silnější pro život.

 

Školní ulice v Horních Počernicích přehledně:

Pro koho: pro školní děti a jejich rodiče, pro místní obyvatele.

Kdy: 7. 9. – 25. 9. 2020

Omezení: zákaz vjezdu motorových vozidel ve školní dny 7.30–8.00 hod., výjezd rezidentů není omezen.

Kde: vjezd do ulice Chodovická na křižovatce Chodovická / Pavlišovská, vjezd do ulice Stoliňská na křižovatce Náchodská / Stoliňská, vjezd do ulice Řešetovská na křižovatce Šplechnerova / Řešetovská, vjezd do ulice Vršovka na křižovatce Vršovka / Vrchovinská.

Jak: dopravním značením a fyzickou zábranou ve vozovce.

Doporučené možnosti parkování, pokud se dojížďce automobilem nelze vyhnout: areál Chvalské tvrze, parkoviště u parku Probuzení – zastávka autobusu Chvaly směr ČM, parkoviště v ulici Jizbická.

Vaše podněty a dotazy: schránky umístěné u vchodu do školy, Facebook MČ Praha 20, kontaktní osoba: Veronika Jáně, ÚMČ Praha 20, veronika_jane@pocernice.cz, tel.: 271 071 797.

Karolína Klímová

Prev PRAHA NA KORONAVIROVÉM SEMAFORU SVÍTÍ ORANŽOVĚ
Next Projekt „Obědy do škol“ pomáhá už pátým rokem